Mycie zębów przed gastroskopią

Mycie zębów przed gastroskopią. Czy jest polecane?

Anna Wiktor
Mycie zębów przed gastroskopią to kwestia, która wielu pacjentom spędza sen z powiek przed badaniem. Czy powinno się umyć zęby przed udaniem się na gastroskopię? W naszym artykule postaramy się rzucić trochę światła na tę kwestię.

Badanie gastrologiczne nie należy do najbardziej przyjemnych, dlatego wielu pacjentów przed jego wykonaniem odczuwa dosyć duży stres. Nic dziwnego, badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego zazwyczaj wykonywane jest bez znieczulenia ogólnego. Lekarz, który wprowadza endoskop do przełyku, przez cały czas trwania badania ma wgląd w naszą jamę ustną. Czy mycie zębów przed gastroskopią ma sens?

Czy mycie zębów przed gastroskopią jest wskazane?

Niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy, aby podczas badania nasza jama ustna była całkowicie czysta, mycie zębów przed gastroskopią jest zdecydowanie odradzaną praktyką.

Większość pacjentów statystycznie częściej w swoim życiu wykonuje badanie krwi na czczo. Mycie zębów jest wówczas kwestią drugorzędną i nie ma żadnego wpływu na wyniki. Właśnie dlatego z rozpędu możemy po prostu umyć zęby przed wyjściem. W przypadku gastroskopii jest to jednak poważny błąd, który może zafałszować obraz badania.

Dlaczego nie zaleca się mycia zębów przed gastroskopią?

Dlaczego właściwie mycie zębów przed gastroskopią nie jest polecane? Odpowiedź znajdziemy w mechanizmie wydzielania się soków żołądkowych. Jest on mimowolny i następuje nie tylko w następstwie picia, czy spożywania pokarmów. Również szczotkowanie zębów może zwiększyć ilość wydzielających się odruchowo soków.

Niestety, również mycie zębów bez pasty będzie miało dokładnie taki sam efekt. W ten sposób możemy wpłynąć na wyniki badania, a co za tym idzie zwyczajnie je zafałszować. Zęby najlepiej umyć ostatni raz na około 8-9 godzin przed planowaną gastroskopią.

Zobacz też:
Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej? Higiena jamy ustnej i stany zapalne a płyn do płukania

Czy uprzedzić lekarza o umytych zębach?

A co, jeżeli w nerwach zapomniałeś o zaleceniach i przed wyjściem przydarzyło ci się jednak umyć zęby? O takiej sytuacji najlepiej poinformować lekarza telefonicznie. Bardzo możliwe bowiem, że badanie będzie trzeba przełożyć.

Gastroskopia jest badaniem, które nie należy do najprzyjemniejszych. W przeciwieństwie do wielu innych krajów w Polsce nadal wykonuje się ją domyślnie bez znieczulenia ogólnego. Właśnie dlatego konieczność powtarzania całej procedury przez kwestię tak banalną, jak umycie zębów wydaje się mało rozsądne.

Pamiętaj jednak, że ostateczne zdanie ma zawsze lekarz. Jeżeli stwierdzi on, że w twoim wypadku umycie zębów nie zaszkodzi w badaniu, możesz mu zaufać.

Podsumowanie

Mycie zębów przed gastroskopią z reguły nie jest zalecaną praktyką. Może bowiem wpływać na wydzielanie się soków żołądkowych a przez to fałszować wyniki badania. Wiele jednak zależy od indywidualnego przypadku i tego, po co dokładnie wykonywana jest gastroskopia. W razie wątpliwości najlepiej więc skonsultować tę kwestię z lekarzem, który zleca lub wykonuje badanie.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Abrazja zębów

Abrazja zęba – co to takiego? Czym się charakteryzuje?

Następny artykuł
Mycie zębów mydłem

Mycie zębów mydłem – czy to dobry pomysł?

Podobne artykuły