dofinansowanie do aparatu prtodontycznego

Dofinansowanie do aparatu ortodontycznego 2023 – sprawdź, czy przysługuje ci refundacja na aparat na zęby od NFZ

Anna Wiktor
Leczenie ortodontyczne zdecydowanie nie należy do tanich. Sprawdź, jakie świadczenie i dofinansowanie do aparatu ortodontycznego 2023 r. może ci przysługiwać. Czy pacjenci mogą liczyć na refundację, jeśli dążą do prostych zębów poprzez aparat? Przeczytaj!

Leczenie wad zgryzu jest ważne nie tylko pod kątem estetyki, choć nierówne zęby lub zgryz zdecydowanie mogą być uciążliwe. Tego typu problemy przyczyniają się do trudniejszej higieny, ścierania się, a nawet wypadania zębów oraz utrudnionego żucia i innych problemów natury zdrowotnej. Z tych względów coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ruchomego lub stałego. Mowa nie tylko o dzieciach, lecz także o dorosłych. Sprawdź, czy przysługuje ci dofinansowanie do aparatu ortodontycznego 2023 r., które pomoże choć częściowo pokryć koszty leczenia.

Koszt aparatu na zęby

dofinansowanie do aparatu ortodontycznego dokręcanie aparatu

Cena aparatu ortodontycznego może się wahać w zależności od jego rodzaju, renomy gabinetu do którego się udasz, a nawet województwa. Nie licząc kosztów, które mogą zostać ci zwrócone przez dofinansowanie do aparatu ortodontycznego (2023), za leczenie zgryzu możesz zapłacić od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oto koszty, jakie wiążą się z wyborem poszczególnych rozwiązań:

 • 1500 zł za zakładanie aparatu na jeden łuk. W połączeniu z wizytami kontrolnymi, planem leczenia i diagnostyką ostateczny koszt za całą szczękę może wynieść nawet około 3200 zł;
 • wykonanie aparatu stałego z mniej widocznymi zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, szafirowymi lub kryształowymi – od 2000 zł za jeden łuk zębowy;
 • stały aparat labialny, bezligaturowy lub samoligaturujący – od 3400 zł za całą szczękę;
 • aparat lingwalny montowany od wewnętrznej strony zębów – jest to jedna z najbardziej luksusowych opcji leczenia, która łącznie pochłania minimum 600 zł;
 • kompletne leczenie systemem Invisalign lub innym aparatem przezroczystym – w zależności od rodzaju wady może wynieść nawet 15000 zł.
Zobacz też:
Zgryz przewieszony – co to za wada zgryzu? Sprawdź, jak przebiega leczenie tej nieprawidłowości!

Rodzaje aparatów ortodontycznych

dofinansowanie do aparatu ortodontycznego dziewczyna w kwiatach

Zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie leczenia, warto zapoznać się z dostępnymi metodami niwelowania wad zgryzu u dzieci i osób dorosłych. Podczas konsultacji ortodontycznej lekarz może zalecić jedną z poniższych opcji:

 • ruchomy aparat – zakłada się go na zęby stałe. Dla najlepszych efektów powinno się go nosić jak najdłużej w ciągu doby. Można go zdejmować np. podczas posiłków lub w czasie zwiększonej aktywności. Aparaty zdejmowane przeznaczone są głównie dla dzieci pomiędzy 4. a 12. rokiem życia;
 • stały aparat na zęby – aparat ortodontyczny stały przynosi efekty przeważnie po upływie 18–30 miesięcy. Najczęściej złożone są z zamków metalowych przyklejanych na zęby, ligatur ze sprężystego drutu i gumek. W trakcie leczenia ortodonta dokonuje korekcji i regulacji aparatu. Mogą go nosić zarówno dorośli, jak i dzieci z zębami stałymi;
 • aparat przezroczysty – istnieje też bardzo kusząca alternatywa dla tradycyjnych aparatów metalowych i sposobów leczenia nieprawidłowo ustawionych zębów. Mowa o aparacie na zęby przezroczystym. Invisalign to prawie niewidoczna nakładka, która pozwala leczyć i korygować niemal wszystkie rodzaje wad zgryzu bez konieczności zmiany stylu życia i planu żywienia.

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) a aparat stały i ruchomy

dofinansowanie do aparatu ortodontycznego dziewczyna z uśmiechem

Aby móc skorzystać z usług ortodontycznych, rodzic objęty ubezpieczeniem zdrowotnym powinien zgłosić także swoje dzieci. W tym celu należy poinformować swojego płatnika składek o członkach rodziny, których chce objąć ubezpieczeniem. Mogą to zrobić także dziadkowie lub inni członkowie najbliższej rodziny.

Zobacz też:
Przodozgryz – jak leczyć wadę zgryzu u dzieci i dorosłych?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 06.12.2013 r., dzieciom i młodzieży przysługuje gwarantowane, refundowane leczenie ortodontyczne w ramach NFZ. Takie dofinansowanie do aparatu ortodontycznego (2023 nie przyniósł żadnej zmiany w tej kwestii) obejmuje zatem:

 • leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego – dla dzieci do 12. roku życia;
 • kontrolę wyników leczenia po zakończeniu terapii ortodontycznej – przez cały okres retencji, aż do ukończenia 13. roku życia;
 • wykonanie zdjęcia wszystkich zębów raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego. Potrzebne jest do niego skierowanie wystawione przez ortodontę;
 • naprawę aparatu – do ukończenia 13. roku życia;
 • wykonanie i założenie aparatu ortodontycznego ruchomego – do 12. roku życia.

Do ukończenia 18. roku życia młodzieży przysługuje:

 • badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej;
 • badanie wykonane przez lekarza specjalistę;
 • wykonanie protezy dziecięcej częściowej lub całkowitej;
 • korekcyjne szlifowanie zębów.

Niestety, dofinansowanie do aparatu ortodontycznego w 2023 przez NFZ w przypadku konieczności założenia aparatu stałego nie przysługuje dzieciom ani dorosłym. Tego typu leczenie nie jest obecnie objęte refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dzieci powyżej 12. roku życia i dorośli pacjenci, którzy chcą skorzystać z leczenia aparatem ortodontycznym, muszą w całości pokryć jego koszty. To w połączeniu z często wydłużonym czasem oczekiwania na wizytę u ortodonty na NFZ sprawia, że wiele osób decyduje się na przeprowadzenie całego leczenia prywatnie.

Dofinansowanie do aparatu ortodontycznego 2023

dofinansowanie do aparatu ortodontycznego żelek

Koszt całkowitego leczenia ortodontycznego jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Przed przystąpieniem do leczenia warto przeanalizować lokalny rynek i różne dostępne opcje. Wiele gabinetów oferuje bezpłatną konsultację.

Zobacz też:
Stłoczenie zębów – jak pozbyć się tej wady zgryzu? Czy da się ją wyleczyć po założeniu aparatu ortodontycznego?

Dofinansowanie do aparatu ortodontycznego w 2023 niestety nie przysługuje dorosłym. Możliwości otrzymania świadczeń z zakresu ortodoncji dziecięcej opisane są powyżej, co oczywiście może przydać się rodzicom. Dla dorosłych, którzy wymagają leczenia, jest jednak kilka korzystnych ofert, o których warto pamiętać:

 • niektóre gabinety oferują bezpłatną opiekę i wsparcie w trakcie całego czasu noszenia aparatu;
 • usługi ortodontyczne mieszczą się w zakresie ochrony zdrowia, dzięki czemu są zwolnione z podatku VAT. Oznacza to, że koszt aparatu nie jest objęty podatkiem od towarów i usług. Dotyczy to jednak tylko aparatów wykonywanych na zamówienie pacjenta;
 • NFZ refunduje w całości lub części badania kontrolne i niektóre rodzaje leczenia u stomatologa;
 • niektóre gabinety oferują system płatności rozbity na korzystne raty 0% lub atrakcyjne pożyczki na leczenie;
 • od niedawna funkcjonuje też nowoczesny system kodów zastępujący kartę płatniczą czy gotówkę – jest to rodzaj dofinansowania do aparatu ortodontycznego oraz innych zabiegów estetycznych, stomatologicznych i medycznych.

Jeśli chodzi o dofinansowanie do aparatu ortodontycznego, 2023 rok nie przyniósł rozszerzenia grupy objętej pomocą i wsparcie jest możliwe głównie w przypadku tych, którzy kupują aparaty ruchome dla dzieci poniżej 13. roku życia. Aktualnie aparaty stałe nie są objęte w zestawie świadczeń gwarantowanych przez NFZ – w żadnym wieku. Ceny za leczenie wad zgryzu potrafią być naprawdę wysokie. Na szczęście istnieje kilka opcji, które ułatwiają spłatę tych kosztów, jak chociażby raty 0% lub dodatkowe 5000 zł w ramach systemu PayCode. Pokrycie choć części kosztów jest bardzo pożądane szczególnie w sytuacji, gdy leczenie odbywa się przy użyciu droższych rozwiązań. Jednak nawet w przypadku względnie niewielkich wydatków warto szukać dostępnych możliwości ich częściowego pokrycia.

Zobacz też:
Zgryz głęboki to jedna z najczęstszych wad zgryzu! Jak ją się leczy? Jak wpływa na rysy twarzy?

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Następny artykuł
ile kosztuje aparat na zęby

Cena zdrowego zgryzu. Ile kosztuje aparat na zęby?

Podobne artykuły