Czy komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe to jest to samo

Czy komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe to jest to samo?

Anna Wiktor
Czy można w naturalny sposób zahamować proces starzenia i przynajmniej częściowo cofnąć jego skutki? Współczesna medycyna estetyczna przynosi rozwiązanie w postaci zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych. Choć obie metody opierają się na wykorzystaniu naturalnego potencjału regeneracyjnego naszego organizmu, różnią się pochodzeniem i mechanizmem działania. Dowiedz się więcej o każdej z nich.

Zabiegi regeneracyjne w medycynie estetycznej

Zarówno zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, jak i komórek macierzystych to terapie z zakresu medycyny regeneracyjnej. Zdarza się, że są ze sobą mylone ze względu na podobne obszary zastosowania oraz zdolność do pobudzania procesów naprawczych w tkankach. W obu przypadkach wykorzystuje się naturalny potencjał organizmu do samoodnowy. Zastosowany podczas zabiegów materiał jest pozyskiwany z własnych tkanek Pacjenta. Jednak osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste to dwie różne substancje.

Na czym polega różnica między komórkami macierzystymi a osoczem bogatopłytkowym?

Do zabiegu osoczem bogatopłytkowym pobiera się niewielką ilość krwi, najczęściej z żyły łokciowej. Następnie umieszcza się ją w specjalnej wirówce w celu uzyskania skoncentrowanego preparatu osocza bogatopłytkowego. Procedura nie wymaga znieczulenia. Pobranie komórek macierzystych jest nieco bardziej inwazyjne. Do zabiegów medycyny estetycznej pozyskuje się je z tkanki tłuszczowej, którą pobiera się za pomocą kaniuli z takich miejsc, jak brzuch, uda czy pośladki. W tym przypadku znieczulenie miejscowe jest konieczne. Tkanka tłuszczowa jest poddawana skomplikowanym procesom laboratoryjnym w celu wyizolowania jak największej ilości komórek macierzystych.

Osocze bogatopłytkowe wraz ze znajdującymi się w nim czynnikami wzrostu ma właściwości regeneracyjne, pobudza syntezę nowych naczyń krwionośnych w skórze, aktywuje mikrokrążenie, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Wszystko to znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii przeciwstarzeniowej. Przy pomocy osocza bogatopłytkowego można spłycić drobne zmarszczki i poprawić sprężystość skóry. Efekty są naturalne i stosunkowo subtelne.

Działanie komórek macierzystych opiera się na zdolności do przekształcania się w dowolne komórki organizmu. Poprawiają funkcjonowanie tkanki wszędzie tam, gdzie zostaną wstrzyknięte. Ich działanie regeneracyjne jest intensywniejsze niż po zastosowaniu osocza bogatopłytkowego. Umożliwiają redukcję nawet głębokich zmarszczek, ujędrniają skórę i poprawiają jej strukturę, wspomagają leczenie blizn i rozstępów, a w połączeniu z tkanką tłuszczową służą do uzupełniania nawet znacznych ubytków tkankowych.

Komórki macierzyste czy osocze bogatopłytkowe – co wybrać?

Jeśli zmagasz się z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, na Twojej twarzy występują drobne zmarszczki, płytkie blizny potrądzikowe, przebarwienia, nieznaczna utrata jędrności, to zabieg osoczem bogatopłytkowym może być wystarczający, aby przywrócić jej młody i odświeżony wygląd. Terapię komórkami macierzystymi zaleca się w bardziej zaawansowanych przypadkach. Wskazaniem do ich zastosowania są głębokie zmarszczki, nierównomierny koloryt skóry, zapadnięte obszary skóry z ubytkami tkankowymi, blizny i rozstępy. Nie wiesz, na który zabieg się zdecydować? Zapytaj ekspertów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej i regeneracyjnej, specjaliści z Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania.

Tekst promocyjny


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: wrzesień 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Antykoncepcja bez recepty — czy jest możliwa?

Next Post

Mikrobiom jamy ustnej – jak bakterie w ustach wpływają na nasze ogólne zdrowie?

Related Posts
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Polski dentysta w Paryżu to gwarancja komunikacji bez barier językowych i bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przywrócenie blasku Twojemu uśmiechowi nigdy nie było prostsze. Dowiedz się, jak profesjonalizm i zaangażowanie specjalistów mogą przekształcić Twoje doświadczenie stomatologiczne w stolicy Francji.
Czytaj więcej
Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby

Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby – wskazówki i porady

Jak możemy zadbać o zdrowie naszych zębów? Czy tylko regularne szczotkowanie i płukanie jamy ustnej wystarczą? Okazuje się, że nasza dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych zębów. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne wskazówki i porady dotyczące tego, jak jeść, aby mieć zdrowe zęby. Dzięki tym prostym zmianom w diecie będziesz mógł cieszyć się pięknym uśmiechem i uniknąć wielu problemów z zębami.
Czytaj więcej

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej