Zabiegi regeneracyjne w medycynie estetycznej
Zarówno zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, jak i komórek macierzystych to terapie z zakresu medycyny regeneracyjnej. Zdarza się, że są ze sobą mylone ze względu na podobne obszary zastosowania oraz zdolność do pobudzania procesów naprawczych w tkankach. W obu przypadkach wykorzystuje się naturalny potencjał organizmu do samoodnowy. Zastosowany podczas zabiegów materiał jest pozyskiwany z własnych tkanek Pacjenta. Jednak osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste to dwie różne substancje.
Na czym polega różnica między komórkami macierzystymi a osoczem bogatopłytkowym?
Do zabiegu osoczem bogatopłytkowym pobiera się niewielką ilość krwi, najczęściej z żyły łokciowej. Następnie umieszcza się ją w specjalnej wirówce w celu uzyskania skoncentrowanego preparatu osocza bogatopłytkowego. Procedura nie wymaga znieczulenia. Pobranie komórek macierzystych jest nieco bardziej inwazyjne. Do zabiegów medycyny estetycznej pozyskuje się je z tkanki tłuszczowej, którą pobiera się za pomocą kaniuli z takich miejsc, jak brzuch, uda czy pośladki. W tym przypadku znieczulenie miejscowe jest konieczne. Tkanka tłuszczowa jest poddawana skomplikowanym procesom laboratoryjnym w celu wyizolowania jak największej ilości komórek macierzystych.
Osocze bogatopłytkowe wraz ze znajdującymi się w nim czynnikami wzrostu ma właściwości regeneracyjne, pobudza syntezę nowych naczyń krwionośnych w skórze, aktywuje mikrokrążenie, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Wszystko to znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii przeciwstarzeniowej. Przy pomocy osocza bogatopłytkowego można spłycić drobne zmarszczki i poprawić sprężystość skóry. Efekty są naturalne i stosunkowo subtelne.
Działanie komórek macierzystych opiera się na zdolności do przekształcania się w dowolne komórki organizmu. Poprawiają funkcjonowanie tkanki wszędzie tam, gdzie zostaną wstrzyknięte. Ich działanie regeneracyjne jest intensywniejsze niż po zastosowaniu osocza bogatopłytkowego. Umożliwiają redukcję nawet głębokich zmarszczek, ujędrniają skórę i poprawiają jej strukturę, wspomagają leczenie blizn i rozstępów, a w połączeniu z tkanką tłuszczową służą do uzupełniania nawet znacznych ubytków tkankowych.
Komórki macierzyste czy osocze bogatopłytkowe – co wybrać?
Jeśli zmagasz się z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, na Twojej twarzy występują drobne zmarszczki, płytkie blizny potrądzikowe, przebarwienia, nieznaczna utrata jędrności, to zabieg osoczem bogatopłytkowym może być wystarczający, aby przywrócić jej młody i odświeżony wygląd. Terapię komórkami macierzystymi zaleca się w bardziej zaawansowanych przypadkach. Wskazaniem do ich zastosowania są głębokie zmarszczki, nierównomierny koloryt skóry, zapadnięte obszary skóry z ubytkami tkankowymi, blizny i rozstępy. Nie wiesz, na który zabieg się zdecydować? Zapytaj ekspertów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej i regeneracyjnej, specjaliści z Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania.
Tekst promocyjny
Może Cię także zainteresować:
- None Found