Grupa krwi – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Anna Wiktor

Na przestrzeni wielu lat, przeprowadzonej dużej ilości badań, krew, jej skład, właściwości i funkcje stały się dziś doskonale znanym zagadnieniem. Dzięki temu specjaliści są w stanie wykonać bardzo wiele nowoczesnych zabiegów oraz operacji. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka krew każdego człowieka wydaje się taka sama, kryje ona w sobie bardzo wiele różnic. Przede wszystkim, wyróżnić można poszczególne grupy krwi. Jaką rolę krew pełni w naszym organizmie i co warto o niej wiedzieć? Dlaczego warto zbadać swoją grupę krwi?  Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Krew i jej krótka charakterystyka

Krew jest płynem ustrojowym naszego organizmu. Grupa krwi jest przynależna do każdego człowieka. W jej składzie możemy odnaleźć wyspecjalizowane komórki, jak również osocze. Oprócz tego w krwi każdego z nas znajdują się hormony, rozpuszczone gazy, jak również substancje odżywcze, takie jak m.in.: cukier, witaminy czy tłuszcze. Płyn ustrojowy posiada w sobie także produkty przemiany materii, takie jak kwas moczowy i mocznik. Przez wielu specjalistów krew nazwana jest skarbnicą, która świadczy o zdrowiu i ogólnej kondycji naszego organizmu.

Co więcej, krew jest płynną tkanką łączną. Krąży w naczyniach krwionośnych bądź w jamie ciała, czyli w układzie krwionośnym otwartym. Co więcej, w ujęciu szerokim, płyn ustrojowy zawiera w sobie także krew obwodową i tkankę krwiotwórczą. Należy także zaznaczyć, że jako jedyna tkana łączna w naszym organizmie (wliczając w nią limfę), krew występuje w płynnej postaci. Każdy, dorosły człowiek, posiada około 70- 80 ml cennego płynu na jeden kilogram naszego ciała, co przyjęte jest jako prawidłowość.

Grupa krwi- jakie możemy wyróżnić?

Grupa krwi każdego człowieka zależy od antygenów, które obecne są na powierzchni komórek krwi. Czym są antygeny? To komórki odpornościowe, dzięki którym potrafimy walczyć z wirusami czy bakteriami, które przedostały się do naszego organizmu. Grupa krwi jest sprawą dziedziną po naszych rodzicach. Wyróżnić możemy następujące jej grupy:

 • A,
 • B,
 • AB,
 • 0

Co więcej, do takiego podziału należy dołożyć jeszcze status Rh. Obok określonej grupy zawsze zapisujemy Rh+ bądź Rh-, które informuje o występowaniu bądź braku występowania Antygenów Rh w naszych krwinkach czerwonych. W związku z tym wyróżnić można aż osiem rodzajów grup krwi, jakie możemy posiadać:

 • A Rh+,
 • A Rh-,
 • B Rh+,
 • B Rh-,
 • 0 Rh+,
 • 0 Rh-,
 • AB Rh+,
 • AB Rh-

Grupa krwi jest niezwykle ważna w życiu każdego z nas. Na jej podstawie określa się bardzo wiele czynników, w tym np. dietę, jaką powinniśmy prowadzić dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej. Jej określenie jej niesłychanie ważne. Taka informacja może być potrzebna lekarzom w razie konieczności przetaczania krwi, a także w razie zabiegów, jakie możemy przechodzić w przyszłości.

Jaką rolę w naszym organizmie pełni krew?

Krew, jako płyn ustrojowy w naszym układzie krążenia, pełni przede wszystkim funkcję transportową tlenu oraz innych składników pokarmowych do komórek naszego ciała. Co więcej, zapewnia także komunikację pomiędzy poszczególnymi układami naszego organizmu. Płyn ustrojowy podtrzymuje więc procesy życiowe- jest niezbędnym składnikiem do życia. Co więcej, zapewnia homeostazę, a więc utrzymanie równowagi wodnej i elektrolitowej naszego organizmu. Płyn ustrojowy pompowany jest przez tętnice, dzięki pracy mięśnia sercowego. Co ważne, krew znajduję się w każdym rejonie naszego ciała. 

Najrzadsze grupy krwi 

Pewna grupa krwi występuje w naszej populacji rzadkiej bądź częściej. W związku z tym możemy wyróżnić najrzadsze grupy krwi, które występują w populacji. Z całą pewnością do tego grona zaliczana jest grupa krwi AB Rh-. To jedna z najrzadziej występujących w Polsce i na świecie. Następna w kolejności jest grupa krwi B Rh- oraz A Rh- oraz 0 Rh- . Jeśli zaś chcieliśmy wskazań najczęściej spotykaną grupę, zdecydowanie jest to A Rh+.

Grupa krwi jest jedną z najważniejszych informacji o naszym organizmie. Odgrywa znaczącą rolę w bardzo wielu aspektach naszego życia, w tym także podczas transfuzji krwi czy przeszczepie narządów.  Transfuzja krwi niejednokrotnie potrafi uratować nam życie, przywrócić nasz organizm do zdrowia i dobrej formy, a szybkość w podjęciu stosownych działań jest kwestią priorytetową. 


Może Cię także zainteresować:
  None Found
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Powikłania po wyrwaniu zęba

Powikłania po wyrwaniu zęba – sprawdź, skutki uboczne zabiegu ekstrakcji

Następny artykuł
Złamany ząb czarny w środku

Złamany ząb czarny w środku – co to oznacza?

Podobne artykuły
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej