Grupa krwi – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Anna Wiktor

Na przestrzeni wielu lat, przeprowadzonej dużej ilości badań, krew, jej skład, właściwości i funkcje stały się dziś doskonale znanym zagadnieniem. Dzięki temu specjaliści są w stanie wykonać bardzo wiele nowoczesnych zabiegów oraz operacji. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka krew każdego człowieka wydaje się taka sama, kryje ona w sobie bardzo wiele różnic. Przede wszystkim, wyróżnić można poszczególne grupy krwi. Jaką rolę krew pełni w naszym organizmie i co warto o niej wiedzieć? Dlaczego warto zbadać swoją grupę krwi?  Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Krew i jej krótka charakterystyka

Krew jest płynem ustrojowym naszego organizmu. Grupa krwi jest przynależna do każdego człowieka. W jej składzie możemy odnaleźć wyspecjalizowane komórki, jak również osocze. Oprócz tego w krwi każdego z nas znajdują się hormony, rozpuszczone gazy, jak również substancje odżywcze, takie jak m.in.: cukier, witaminy czy tłuszcze. Płyn ustrojowy posiada w sobie także produkty przemiany materii, takie jak kwas moczowy i mocznik. Przez wielu specjalistów krew nazwana jest skarbnicą, która świadczy o zdrowiu i ogólnej kondycji naszego organizmu.

Co więcej, krew jest płynną tkanką łączną. Krąży w naczyniach krwionośnych bądź w jamie ciała, czyli w układzie krwionośnym otwartym. Co więcej, w ujęciu szerokim, płyn ustrojowy zawiera w sobie także krew obwodową i tkankę krwiotwórczą. Należy także zaznaczyć, że jako jedyna tkana łączna w naszym organizmie (wliczając w nią limfę), krew występuje w płynnej postaci. Każdy, dorosły człowiek, posiada około 70- 80 ml cennego płynu na jeden kilogram naszego ciała, co przyjęte jest jako prawidłowość.

Grupa krwi- jakie możemy wyróżnić?

Grupa krwi każdego człowieka zależy od antygenów, które obecne są na powierzchni komórek krwi. Czym są antygeny? To komórki odpornościowe, dzięki którym potrafimy walczyć z wirusami czy bakteriami, które przedostały się do naszego organizmu. Grupa krwi jest sprawą dziedziną po naszych rodzicach. Wyróżnić możemy następujące jej grupy:

  • A,
  • B,
  • AB,
  • 0

Co więcej, do takiego podziału należy dołożyć jeszcze status Rh. Obok określonej grupy zawsze zapisujemy Rh+ bądź Rh-, które informuje o występowaniu bądź braku występowania Antygenów Rh w naszych krwinkach czerwonych. W związku z tym wyróżnić można aż osiem rodzajów grup krwi, jakie możemy posiadać:

  • A Rh+,
  • A Rh-,
  • B Rh+,
  • B Rh-,
  • 0 Rh+,
  • 0 Rh-,
  • AB Rh+,
  • AB Rh-

Grupa krwi jest niezwykle ważna w życiu każdego z nas. Na jej podstawie określa się bardzo wiele czynników, w tym np. dietę, jaką powinniśmy prowadzić dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej. Jej określenie jej niesłychanie ważne. Taka informacja może być potrzebna lekarzom w razie konieczności przetaczania krwi, a także w razie zabiegów, jakie możemy przechodzić w przyszłości.

Jaką rolę w naszym organizmie pełni krew?

Krew, jako płyn ustrojowy w naszym układzie krążenia, pełni przede wszystkim funkcję transportową tlenu oraz innych składników pokarmowych do komórek naszego ciała. Co więcej, zapewnia także komunikację pomiędzy poszczególnymi układami naszego organizmu. Płyn ustrojowy podtrzymuje więc procesy życiowe- jest niezbędnym składnikiem do życia. Co więcej, zapewnia homeostazę, a więc utrzymanie równowagi wodnej i elektrolitowej naszego organizmu. Płyn ustrojowy pompowany jest przez tętnice, dzięki pracy mięśnia sercowego. Co ważne, krew znajduję się w każdym rejonie naszego ciała. 

Najrzadsze grupy krwi 

Pewna grupa krwi występuje w naszej populacji rzadkiej bądź częściej. W związku z tym możemy wyróżnić najrzadsze grupy krwi, które występują w populacji. Z całą pewnością do tego grona zaliczana jest grupa krwi AB Rh-. To jedna z najrzadziej występujących w Polsce i na świecie. Następna w kolejności jest grupa krwi B Rh- oraz A Rh- oraz 0 Rh- . Jeśli zaś chcieliśmy wskazań najczęściej spotykaną grupę, zdecydowanie jest to A Rh+.

Grupa krwi jest jedną z najważniejszych informacji o naszym organizmie. Odgrywa znaczącą rolę w bardzo wielu aspektach naszego życia, w tym także podczas transfuzji krwi czy przeszczepie narządów.  Transfuzja krwi niejednokrotnie potrafi uratować nam życie, przywrócić nasz organizm do zdrowia i dobrej formy, a szybkość w podjęciu stosownych działań jest kwestią priorytetową. 


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Powikłania po wyrwaniu zęba

Powikłania po wyrwaniu zęba – sprawdź, skutki uboczne zabiegu ekstrakcji

Następny artykuł
Złamany ząb czarny w środku

Złamany ząb czarny w środku – co to oznacza?

Podobne artykuły

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej
model zęba z widocznymi korzeniami

Ile kosztuje leczenie kanałowe w 2024 roku?

Cena leczenia kanałowego zęba stanowi istotny czynnik, który wpływa na decyzje pacjentów dotyczące dbałości o zdrowie jamy ustnej. Wielu z nich obawia się, że leczenie to jest finansowym wyzwaniem, któremu nie podołają. Trzeba jednak pamiętać, że celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, którego nie da się już uratować za pomocą innych, prostszych metod leczenia.
Czytaj więcej

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej