Grupa krwi – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Anna Wiktor

Na przestrzeni wielu lat, przeprowadzonej dużej ilości badań, krew, jej skład, właściwości i funkcje stały się dziś doskonale znanym zagadnieniem. Dzięki temu specjaliści są w stanie wykonać bardzo wiele nowoczesnych zabiegów oraz operacji. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka krew każdego człowieka wydaje się taka sama, kryje ona w sobie bardzo wiele różnic. Przede wszystkim, wyróżnić można poszczególne grupy krwi. Jaką rolę krew pełni w naszym organizmie i co warto o niej wiedzieć? Dlaczego warto zbadać swoją grupę krwi?  Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Krew i jej krótka charakterystyka

Krew jest płynem ustrojowym naszego organizmu. Grupa krwi jest przynależna do każdego człowieka. W jej składzie możemy odnaleźć wyspecjalizowane komórki, jak również osocze. Oprócz tego w krwi każdego z nas znajdują się hormony, rozpuszczone gazy, jak również substancje odżywcze, takie jak m.in.: cukier, witaminy czy tłuszcze. Płyn ustrojowy posiada w sobie także produkty przemiany materii, takie jak kwas moczowy i mocznik. Przez wielu specjalistów krew nazwana jest skarbnicą, która świadczy o zdrowiu i ogólnej kondycji naszego organizmu.

Co więcej, krew jest płynną tkanką łączną. Krąży w naczyniach krwionośnych bądź w jamie ciała, czyli w układzie krwionośnym otwartym. Co więcej, w ujęciu szerokim, płyn ustrojowy zawiera w sobie także krew obwodową i tkankę krwiotwórczą. Należy także zaznaczyć, że jako jedyna tkana łączna w naszym organizmie (wliczając w nią limfę), krew występuje w płynnej postaci. Każdy, dorosły człowiek, posiada około 70- 80 ml cennego płynu na jeden kilogram naszego ciała, co przyjęte jest jako prawidłowość.

Grupa krwi- jakie możemy wyróżnić?

Grupa krwi każdego człowieka zależy od antygenów, które obecne są na powierzchni komórek krwi. Czym są antygeny? To komórki odpornościowe, dzięki którym potrafimy walczyć z wirusami czy bakteriami, które przedostały się do naszego organizmu. Grupa krwi jest sprawą dziedziną po naszych rodzicach. Wyróżnić możemy następujące jej grupy:

 • A,
 • B,
 • AB,
 • 0

Co więcej, do takiego podziału należy dołożyć jeszcze status Rh. Obok określonej grupy zawsze zapisujemy Rh+ bądź Rh-, które informuje o występowaniu bądź braku występowania Antygenów Rh w naszych krwinkach czerwonych. W związku z tym wyróżnić można aż osiem rodzajów grup krwi, jakie możemy posiadać:

 • A Rh+,
 • A Rh-,
 • B Rh+,
 • B Rh-,
 • 0 Rh+,
 • 0 Rh-,
 • AB Rh+,
 • AB Rh-

Grupa krwi jest niezwykle ważna w życiu każdego z nas. Na jej podstawie określa się bardzo wiele czynników, w tym np. dietę, jaką powinniśmy prowadzić dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej. Jej określenie jej niesłychanie ważne. Taka informacja może być potrzebna lekarzom w razie konieczności przetaczania krwi, a także w razie zabiegów, jakie możemy przechodzić w przyszłości.

Jaką rolę w naszym organizmie pełni krew?

Krew, jako płyn ustrojowy w naszym układzie krążenia, pełni przede wszystkim funkcję transportową tlenu oraz innych składników pokarmowych do komórek naszego ciała. Co więcej, zapewnia także komunikację pomiędzy poszczególnymi układami naszego organizmu. Płyn ustrojowy podtrzymuje więc procesy życiowe- jest niezbędnym składnikiem do życia. Co więcej, zapewnia homeostazę, a więc utrzymanie równowagi wodnej i elektrolitowej naszego organizmu. Płyn ustrojowy pompowany jest przez tętnice, dzięki pracy mięśnia sercowego. Co ważne, krew znajduję się w każdym rejonie naszego ciała. 

Najrzadsze grupy krwi 

Pewna grupa krwi występuje w naszej populacji rzadkiej bądź częściej. W związku z tym możemy wyróżnić najrzadsze grupy krwi, które występują w populacji. Z całą pewnością do tego grona zaliczana jest grupa krwi AB Rh-. To jedna z najrzadziej występujących w Polsce i na świecie. Następna w kolejności jest grupa krwi B Rh- oraz A Rh- oraz 0 Rh- . Jeśli zaś chcieliśmy wskazań najczęściej spotykaną grupę, zdecydowanie jest to A Rh+.

Grupa krwi jest jedną z najważniejszych informacji o naszym organizmie. Odgrywa znaczącą rolę w bardzo wielu aspektach naszego życia, w tym także podczas transfuzji krwi czy przeszczepie narządów.  Transfuzja krwi niejednokrotnie potrafi uratować nam życie, przywrócić nasz organizm do zdrowia i dobrej formy, a szybkość w podjęciu stosownych działań jest kwestią priorytetową. 


Może Cię także zainteresować:
  None Found
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Powikłania po wyrwaniu zęba

Powikłania po wyrwaniu zęba – sprawdź, skutki uboczne zabiegu ekstrakcji

Następny artykuł
Złamany ząb czarny w środku

Złamany ząb czarny w środku – co to oznacza?

Podobne artykuły

Proste zęby bez stałego aparatu – to możliwe!

Wady zgryzu mogą sprzyjać kompleksom, a nawet chorobom zębów przez ich osłabienie czy utrudniony dostęp do niektórych z nich. Leczenie tego rodzaju wad jest ogólnodostępne i daje trwałe efekty, jednak nie wszyscy chcą nosić stały aparat ortodontyczny i to zwykle przez co najmniej rok. Stałe aparaty mają charakterystyczny wygląd i nie zawsze są określane jako wygodne. Czy istnieje alternatywa? Jak najbardziej!
Czytaj więcej
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Polski dentysta w Paryżu to gwarancja komunikacji bez barier językowych i bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przywrócenie blasku Twojemu uśmiechowi nigdy nie było prostsze. Dowiedz się, jak profesjonalizm i zaangażowanie specjalistów mogą przekształcić Twoje doświadczenie stomatologiczne w stolicy Francji.
Czytaj więcej
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej

Czym wyróżniają się szczoteczki elektryczne Oral-B?

Wybranie właściwej szczoteczki do zębów to fundamentalny aspekt dbania o zdrowie naszej jamy ustnej. To od niej zależy, jak efektywnie poradzimy sobie z usuwaniem płytki bakteryjnej, jak skutecznie uchronimy zęby przed próchnicą i jak dobrze zapobiegniemy chorobom dziąseł podczas codziennego mycia zębów. Szczoteczki elektryczne Oral-B wyróżniają się na tle konkurencyjnych produktów dzięki swoim niepowtarzalnym cechom. Są wyposażone w nowoczesną technologię, która gwarantuje skuteczne i precyzyjne czyszczenie zębów.
Czytaj więcej
model zęba z widocznymi korzeniami

Ile kosztuje leczenie kanałowe w 2024 roku?

Cena leczenia kanałowego zęba stanowi istotny czynnik, który wpływa na decyzje pacjentów dotyczące dbałości o zdrowie jamy ustnej. Wielu z nich obawia się, że leczenie to jest finansowym wyzwaniem, któremu nie podołają. Trzeba jednak pamiętać, że celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, którego nie da się już uratować za pomocą innych, prostszych metod leczenia.
Czytaj więcej