Acmella oleracea

Apteka w ogrodzie, czyli Acmella oleracea

Anna Wiktor

Każdy posiadacz ogrodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że można w nim uprawiać zwykłe, ozdobne rośliny, a można również uprawiać takie, które mają szereg prozdrowotnych oraz kosmetycznych zastosowań. Jedną z takich rośli z całą pewnością jest Acmella oleracea. Co więc warto o tej roślinie wiedzieć?

Acmella oleracea – co to za roślina?

Acmella oleracera to z pewnością nazwa, która mówi nam dość niewiele. Jednak jak możemy przeczytać na gardeneo.pl roślina ta jest szerzej znana jako jeżówka elektryczna. Nazwa ta z pewnością jest dość tajemnicza i mistyczna, jednak jeżówka jest rośliną, którą z całą pewnością warto poznać znacznie bliżej. Dlaczego? Otóż jest ona mało znanym kwiatem z grupy astrowatych, jednak ma ona nieocenione właściwości.

Wykorzystuje się ją bowiem powszechnie w medycynie, kosmetyce, a co więcej można nawet pokusić się o jej wykorzystanie w naszej własnej kuchni. Co ciekawe, ze względu na jej szerokie spectrum zastosowania, roślinę tę często określa się mianem rośliny “od bólu zęba” lub nawet “roślinnym botoksem”. Warto wiedzieć, że jeżówka elektryczna, znana również pod jej bardziej fachowym określeniem – znieczulennik pochodzi z najbardziej tropikalnych i gorących regionów Afryki, a także Ameryki Południowej.

Szczególną popularnością cieszy się ona w Brazylii. Okazuje się, że mieszkańcy tego kraju wykorzystują ją powszechnie jako niezwykle smaczną przekąskę, a także jako lek naturalny na wiele dolegliwości. Ci, którzy zdecydują się na zaproszenie tej magicznej rośliny do swojego ogrodu, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona całoroczną byliną, która ma bezwonne, żółte, stożkowate i główkowate kwiaty.

Co więcej, na ich szczucie bardzo często można dostrzec niezwykle charakterystyczną plamkę, co sprawia, że kwiaty jeżówki przypominają coś na kształt rybiego oka. Podczas wzrostu roślina ta może osiągnąć nawet do 60 centymetrów wysokości, a co więcej ma ona dość krótki jednakże mocno rozbudowany system korzeniowy. Pokrój Acmella oleracea jest dość wzniesionym, a niezwykle długie i majestatyczne łodygi przybierają lekko brązową barwę. Liście tej rośliny również przybierają ciemnozielony kolor, a co najważniejsze ich kształt przypomina serduszko i widoczne są dokładnie wszystkie nerwy. W polskich warunkach- jeśli zdecydujemy się na uprawę jeżówki w ogrodzie- to warto traktować ją jako roślinę całoroczną, z kolei posadzona w domu, będzie miała szansę kwitnąć kilkukrotnie.

Jak uprawiać jeżówkę elektryczną?

Roślina ta- z racji swojego pochodzenia- najlepiej i najpewniej czuje się w pełnym, promienistym słońcu. Co więcej koniecznie trzeba zapewnić jej niezwykle żyzną oraz stale wilgotną glebę. Warto pamiętać, że stanowisko wzrostu tej rośliny powinno być całkowicie osłonięte od wiatru. W zależności czy uprawiamy roślinę w ogrodzie, czy też decydujemy się na jej uprawę w doniczkach, trzeba pamiętać o regularnym zraszaniu jej kwiatów, a także o tym, by unikać zacienienia, gdyż nie wpływa ono dobrze na jej magiczne kolory.

Co więcej – jak już zostało wspomniane – Acmella Oleracea preferuje i najlepiej czuje się na niezwykle żyznej i urodzajnej glebie, jednak warto pamiętać, że musi ona mieć lekko kwaśny odczyn. Roślina ta jednak poradzi sobie również świetnie na glebach gliniastych. Z kolei jeśli decydujemy się na jej uprawę w domu, wówczas musimy pamiętać, że wystarczy jej zwykła ziemia do kwiatów, zmieszana z odpowiednim żwirkiem. Bez wątpienia przyda się również odpowiedni drenaż.

Podlewanie i nawożenie jeżówki elektrycznej

Wspomniane już zostało, że roślinka ceni sobie wilgotne gleby. Podlewamy ją więc często i regularnie. Należy codziennie kontrolować wilgotność ziemi- jeśli jeżówka rośnie w doniczkach- gdyż bardzo źle znosi ona suszę. Zimą zaś można ograniczyć jej podlewanie do kilku dni w tygodniu, gdy ziemia lekko przeschnie. Z kolei jeśli uprawiamy ją w ogrodzie, wówczas niezbędny jest odpowiedni nawóz do bylin, który dostarczy jeżówce elektrycznej wszystkich niezbędnych składników i mikroelementów, które pomogą się jej rozwijać.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
higienistka stomatologiczna zarobki

Higienistka stomatologiczna zarobki. Średnia pensja na 2024 rok

Następny artykuł
numeracja zębów

Numeracja zębów – system oznaczania zębów przez dentystę

Podobne artykuły
pasta do aparatów na zęby

Trzy światy doskonałej pielęgnacji zębów: pasta ortodontyczna i inne specjalistyczne produkty od Dr. Liebe

W dzisiejszym świecie dbałość o zdrowie jamy ustnej jest nieodzownym elementem codziennej rutyny. Świadomość o konieczności utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do poszukiwania najlepszych produktów, które zapewnią skuteczną ochronę. Wiodącą marką, która oferuje trzy wyjątkowe specjalistyczne pasty, w tym pastę ortodontyczną Pearls&Dents, jest niemiecka firma Dr. Liebe, mająca na swoim koncie ponad 100-letnie doświadczenie na rynku higieny jamy ustnej.
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej