Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Anna Wiktor
Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.

Bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami

Bruksizm to mimowolne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, które najczęściej występuje w nocy, ale zdarza się, że objawy pojawiają się też w ciągu dnia. Bruksizm zalicza się do parasomnii, czyli grupy zaburzeń snu. Szacuje się, że problem zgrzytania zębami w nocy może dotyczyć nawet 8-20% populacji. Problem bruksizmu wynika z mimowolnej aktywności mięśni żwaczy, co prowadzi do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie.

Chociaż przyczyna bruksizmu wciąż nie jest dobrze poznana, uważa się, że jest to spowodowane nieprawidłowymi sygnałami pochodzącymi z mózgu, które powodują mimowolne i silne skurcze mięśni szczęki. Czynniki, które prawdopodobnie prowadzą do rozwoju tego problemu to: 

  • predyspozycje genetyczne, 
  • wady zgryzu
  • zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, 
  • nieprawidłowości działania ośrodków regulujących ruchy żuchwy, 
  • zwiększona wrażliwość na stres, 
  • nerwica lękowa,
  • agorafobia.

Nieleczony bruksizm może prowadzić do wad zgryzu, deformacji szczęki, rozchwiania i ścierania zębów, pękania szkliwa. W następstwie bruksizmu może dochodzić do stanów zapalnych, a nawet zwyrodnień w stawach skroniowo-żuchwowych. Częstymi konsekwencjami nocnego zgrzytania zębami są bóle głowy, a nawet migrena.

Na czym polega zabieg toksyną botulinową?

Zabieg toksyną botulinową, dostępny m.in. w Klinice Miracki w Warszawie, to skuteczna i bezpieczna metoda łagodzenia objawów bruksizmu. Zanim jednak umówisz się na zabieg, skonsultuj się ze stomatologiem i lekarzem medycyny estetycznej, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i wdrożyć dodatkowe leczenie. W niektórych przypadkach pomocne okazują się specjalne szyny relaksacyjne na zęby, a nawet psychoterapia (jeśli bruksizm jest wynikiem zaburzeń psychicznych).

Botoks wstrzykiwany jest w mięsień żwacza, który biegnie w dolnej części policzka i jest odpowiedzialny za żucie, otwieranie oraz zamykanie szczęki. Mechanizm działania botoksu opiera się na hamowaniu przewodnictwa impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, dzięki czemu nie dochodzi do zjawiska kurczenia się mięśni. Toksyna botulinowa wstrzyknięta w to miejsce działa na dwa sposoby:

  • minimalizuje objawy bruksizmu,
  • łagodzi kształt dolnej części twarzy.

Zabieg trwa zaledwie kilka minut. Zastrzyki wykonywane są symetrycznie – po obu stronach twarzy. Efekty pojawiają się po tygodniu lub dwóch. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk lub siniaki, które można złagodzić, stosując zimne okłady. Bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza po wykonaniu zabiegu botoksem.

Jak działa botoks na zgrzytanie zębami?

Botoks tymczasowo łagodzi napięcie w szczęce, które powoduje ból i trudności w mówieniu, żuciu i połykaniu. Zabieg ten może również złagodzić bóle głowy doświadczane z powodu bruksizmu i zapobiega mimowolnym ruchom, takim jak zgrzytanie i zaciskanie zębów.

Korzyści z zabiegu botoksem na zgrzytanie zębami:

  • pomaga złagodzić napięcie w szczęce,
  • zmniejsza ból spowodowany częstym zaciskaniem szczęki i zgrzytaniem zębami,
  • eliminuje bóle głowy,
  • łagodzi rysy twarzy.

Należy mieć na uwadze, że efekty botoksu na zgrzytanie zębami nie są trwałe. Ustępują po kilku miesiącach i wtedy należy powtórzyć zabieg, aby podtrzymać rezultaty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat botoksu, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-zoliborz-ul-kaliny-jedrusik/


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wypełnienie glasjonomerowe

Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie w stomatologii. Rodzaje wypełnienia szklanojonomerowego

Następny artykuł
hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy i leczenie niedorozwoju szkliwa

Podobne artykuły
pasta do aparatów na zęby

Trzy światy doskonałej pielęgnacji zębów: pasta ortodontyczna i inne specjalistyczne produkty od Dr. Liebe

W dzisiejszym świecie dbałość o zdrowie jamy ustnej jest nieodzownym elementem codziennej rutyny. Świadomość o konieczności utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do poszukiwania najlepszych produktów, które zapewnią skuteczną ochronę. Wiodącą marką, która oferuje trzy wyjątkowe specjalistyczne pasty, w tym pastę ortodontyczną Pearls&Dents, jest niemiecka firma Dr. Liebe, mająca na swoim koncie ponad 100-letnie doświadczenie na rynku higieny jamy ustnej.
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Polski dentysta w Paryżu to gwarancja komunikacji bez barier językowych i bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przywrócenie blasku Twojemu uśmiechowi nigdy nie było prostsze. Dowiedz się, jak profesjonalizm i zaangażowanie specjalistów mogą przekształcić Twoje doświadczenie stomatologiczne w stolicy Francji.
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej
Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby

Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby – wskazówki i porady

Jak możemy zadbać o zdrowie naszych zębów? Czy tylko regularne szczotkowanie i płukanie jamy ustnej wystarczą? Okazuje się, że nasza dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych zębów. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne wskazówki i porady dotyczące tego, jak jeść, aby mieć zdrowe zęby. Dzięki tym prostym zmianom w diecie będziesz mógł cieszyć się pięknym uśmiechem i uniknąć wielu problemów z zębami.
Czytaj więcej