higienistka stomatologiczna zarobki

Higienistka stomatologiczna zarobki. Średnia pensja na 2023 rok

Anna Wiktor
Czy wiesz, czym zajmuje się higienistka stomatologiczna? Zarobki, forma zatrudnienia i wachlarz obowiązków na tym stanowisku są na tyle atrakcyjne, że zawód ten cieszy się dość dużą popularnością – w szczególności wśród kobiet.

Asystentka i higienistka dentystyczna to podobne zawody, które nieznacznie różnią się między sobą średnimi wynagrodzeniami. Na jaką pensję może liczyć higienistka stomatologiczna? Zarobki uśrednione na 2023 rok na tym stanowisku nie przekraczają 4000 zł brutto. Jest to jednak i tak więcej niż miesięczna wypłata asystentki dentysty. Wszystkie poniższe dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które obejmuje różne obszary zamieszkania, szczeble i stanowiska.

W skrócie

  • Higienistka stomatologiczna jest ekspertem w dziedzinie pielęgnacji i higieny jamy ustnej.
  • Mediana zarobków na tym stanowisku w 2021 roku wynosi 3380 PLN brutto miesięcznie, przy czym 50% tych specjalistów zarabia w przedziale 3290-4570 PLN brutto.
  • Wynagrodzenie asystentki stomatologicznej jest niższe niż higienistki stomatologicznej, a średnia wypłata wynosi około 3580 PLN brutto miesięcznie.

Higienistka stomatologiczna – zarobki

Higienistka stomatologiczna zajmuje się promowaniem i edukacją o profilaktyce jamy ustnej. Wykonuje ona także podstawowe zabiegi stomatologiczne, takie jak skaling (usuwanie kamienia), piaskowanie, polerowanie zębów, a także infiltrację próchnicy na jej wczesnym etapie rozwoju. Do zakresu jej obowiązków należą też niektóre zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej, np. wybielanie zębów. Higienistka stomatologiczna jest prawdziwym ekspertem w dziedzinie pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Pomoże ci dobrać najlepsze pasty, szczoteczki i pozostałe niezbędne domowe akcesoria.

Miesięczne zarobki higienistki stomatologicznej w 2023 roku wynoszą 3800 zł brutto. W 2021 roku mediana na tym stanowisku wynosiła 3380 zł brutto. Natomiast w 2019 r., średnia pensja higienistki wynosiła 2830 zł. Połowa osób w tym zawodzie zarabia pomiędzy 3290 zł brutto a 4570 zł brutto. Ćwiartka najgorzej zarabiających żyje z pensji niższej niż ta dolna granica. Drugie 25% należy do grona najlepiej opłacanych higienistek, które cieszą się miesięcznym wpływem o wysokości przewyższającej 4570 zł brutto.

Ważne

Mimo zmieniającej się sytuacji i pensji, benefity otrzymywane przez higienistki stomatologiczne raczej się nie zmieniają. Zwykle należą do nich: prywatna opieka medyczna oraz udział w szkoleniach i kursach zawodowych. Jak zarobki higienistki stomatologicznej porównują się do pensji asystentki stomatologa?
ile zarabia higienistka stomatologiczna

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Najpierw poznaj różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami. Asystentka w gabinecie dentystycznym posiada kwalifikacje medyczne średniego stopnia. Jest to dość popularne stanowisko, szczególnie wśród kobiet – choć nie wyłącznie. Asystentka stomatologiczna cieszy się szacunkiem i stabilnym zatrudnieniem. Współpracuje z dentystą, przygotowując stanowisko i materiały do pracy, a także samego pacjenta przed rozpoczęciem leczenia. Jej możliwości w kwestii wykonywania procedur medycznych są mniejsze niż w przypadku higienistki stomatologicznej. Zarobki na tym stanowisku są więc także proporcjonalnie niższe.

Przed przystąpieniem do któregokolwiek z tych dwóch zawodów należy skończyć odpowiednią szkołę policealną oraz zdobyć jak najwięcej doświadczenia w branży, np. podczas praktyk zawodowych. Oprócz wiedzy, ważne są także cechy wrodzone, takie jak empatia, cierpliwość i komunikatywność.

Według danych z aktualnych raportów średnie zarobki na stanowisku asystentki stomatologicznej wynoszą około 3580 zł brutto. Jest to mediana wyższa niż w poprzednich latach, gdy wynosiła kolejno 3220 zł brutto i 2680 zł brutto w 2021 i 2019 roku. Mniej więcej połowa osób pracujących w tym zawodzie zarabia pomiędzy 3200 a 4200 zł brutto.

25% najsłabiej zarabiających otrzymuje pensję niższą od tej dolnej kwoty. Taki sam odsetek to asystentki najlepiej opłacane, z pensją przekraczającą 4250 zł brutto. W ramach dodatkowych udogodnień asystentki stomatologiczne otrzymują dostęp do różnych szkoleń i kursów oraz elastycznych godzin pracy.

Zarobki higienistki stomatologicznej w 2023 roku raczej nie przekraczają 5000 zł brutto. Przeciętna wypłata, na jaką można liczyć pracując na tym stanowisku wynosi 3800 zł brutto, według danych zebranych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Jest to wyższa pensja niż w przypadku asystentki stomatologicznej, lecz wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami i możliwościami.

Często zadawane pytania

Czy higienistka stomatologiczna to dobry zawód?

Zawód higienistki stomatologicznej oferuje stabilność i perspektywy rozwoju zawodowego. Popyt na usługi higienistek stomatologicznych rośnie. Istnieje wiele możliwości zatrudnienia w prywatnych gabinetach stomatologicznych, klinikach, szpitalach czy instytucjach publicznych.

Co lepsze asystentka czy higienistka stomatologiczna?

Higienistka stomatologiczna zajmuje się profilaktyką i utrzymaniem higieny jamy ustnej. Jej główne zadania to przeprowadzanie badań i ocen stanu jamy ustnej, czyszczenie zębów, usuwanie kamienia nazębnego, polerowanie zębów oraz udzielanie pacjentom porad dotyczących higieny jamy ustnej i zdrowego stylu życia.

Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Wybór między asystentką stomatologiczną a higienistką stomatologiczną zależy od preferencji i zainteresowań osoby. Asystentka stomatologiczna pomaga lekarzowi stomatologowi podczas zabiegów i zajmuje się organizacją pracy w gabinecie stomatologicznym, podczas gdy higienistka stomatologiczna skupia się na profilaktyce i higienie jamy ustnej pacjentów.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hydroksyapatyt

Hydroksyapatyt – co to jest i jak go stosować

Następny artykuł
Acmella oleracea

Apteka w ogrodzie, czyli Acmella oleracea

Podobne artykuły
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej