higienistka stomatologiczna zarobki

Higienistka stomatologiczna zarobki. Średnia pensja na 2024 rok

Anna Wiktor
Czy wiesz, czym zajmuje się higienistka stomatologiczna? Zarobki, forma zatrudnienia i wachlarz obowiązków na tym stanowisku są na tyle atrakcyjne, że zawód ten cieszy się dość dużą popularnością – w szczególności wśród kobiet.

Asystentka i higienistka dentystyczna to podobne zawody, które nieznacznie różnią się między sobą średnimi wynagrodzeniami. Na jaką pensję może liczyć higienistka stomatologiczna? Zarobki uśrednione na 2024 rok na tym stanowisku nie przekraczają 4000 zł brutto. Jest to jednak i tak więcej niż miesięczna wypłata asystentki dentysty. Wszystkie poniższe dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które obejmuje różne obszary zamieszkania, szczeble i stanowiska.

W skrócie

  • Higienistka stomatologiczna jest ekspertem w dziedzinie pielęgnacji i higieny jamy ustnej.
  • Mediana zarobków na tym stanowisku w 2021 roku wynosi 3380 PLN brutto miesięcznie, przy czym 50% tych specjalistów zarabia w przedziale 3290-4570 PLN brutto.
  • Wynagrodzenie asystentki stomatologicznej jest niższe niż higienistki stomatologicznej, a średnia wypłata wynosi około 3580 PLN brutto miesięcznie.

Higienistka stomatologiczna – zarobki

Higienistka stomatologiczna zajmuje się promowaniem i edukacją o profilaktyce jamy ustnej. Wykonuje ona także podstawowe zabiegi stomatologiczne, takie jak skaling (usuwanie kamienia), piaskowanie, polerowanie zębów, a także infiltrację próchnicy na jej wczesnym etapie rozwoju. Do zakresu jej obowiązków należą też niektóre zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej, np. wybielanie zębów. Higienistka stomatologiczna jest prawdziwym ekspertem w dziedzinie pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Pomoże ci dobrać najlepsze pasty, szczoteczki i pozostałe niezbędne domowe akcesoria.

Miesięczne zarobki higienistki stomatologicznej w 2024 roku wynoszą 3800 zł brutto. W 2021 roku mediana na tym stanowisku wynosiła 3380 zł brutto. Natomiast w 2019 r., średnia pensja higienistki wynosiła 2830 zł. Połowa osób w tym zawodzie zarabia pomiędzy 3290 zł brutto a 4570 zł brutto. Ćwiartka najgorzej zarabiających żyje z pensji niższej niż ta dolna granica. Drugie 25% należy do grona najlepiej opłacanych higienistek, które cieszą się miesięcznym wpływem o wysokości przewyższającej 4570 zł brutto.

Ważne

Mimo zmieniającej się sytuacji i pensji, benefity otrzymywane przez higienistki stomatologiczne raczej się nie zmieniają. Zwykle należą do nich: prywatna opieka medyczna oraz udział w szkoleniach i kursach zawodowych. Jak zarobki higienistki stomatologicznej porównują się do pensji asystentki stomatologa?
ile zarabia higienistka stomatologiczna

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Najpierw poznaj różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami. Asystentka w gabinecie dentystycznym posiada kwalifikacje medyczne średniego stopnia. Jest to dość popularne stanowisko, szczególnie wśród kobiet – choć nie wyłącznie. Asystentka stomatologiczna cieszy się szacunkiem i stabilnym zatrudnieniem. Współpracuje z dentystą, przygotowując stanowisko i materiały do pracy, a także samego pacjenta przed rozpoczęciem leczenia. Jej możliwości w kwestii wykonywania procedur medycznych są mniejsze niż w przypadku higienistki stomatologicznej. Zarobki na tym stanowisku są więc także proporcjonalnie niższe.

Przed przystąpieniem do któregokolwiek z tych dwóch zawodów należy skończyć odpowiednią szkołę policealną oraz zdobyć jak najwięcej doświadczenia w branży, np. podczas praktyk zawodowych. Oprócz wiedzy, ważne są także cechy wrodzone, takie jak empatia, cierpliwość i komunikatywność.

Według danych z aktualnych raportów średnie zarobki na stanowisku asystentki stomatologicznej wynoszą około 3580 zł brutto. Jest to mediana wyższa niż w poprzednich latach, gdy wynosiła kolejno 3220 zł brutto i 2680 zł brutto w 2021 i 2019 roku. Mniej więcej połowa osób pracujących w tym zawodzie zarabia pomiędzy 3200 a 4200 zł brutto.

25% najsłabiej zarabiających otrzymuje pensję niższą od tej dolnej kwoty. Taki sam odsetek to asystentki najlepiej opłacane, z pensją przekraczającą 4250 zł brutto. W ramach dodatkowych udogodnień asystentki stomatologiczne otrzymują dostęp do różnych szkoleń i kursów oraz elastycznych godzin pracy.

Zarobki higienistki stomatologicznej w 2024 roku raczej nie przekraczają 5000 zł brutto. Przeciętna wypłata, na jaką można liczyć pracując na tym stanowisku wynosi 3800 zł brutto, według danych zebranych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Jest to wyższa pensja niż w przypadku asystentki stomatologicznej, lecz wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami i możliwościami.

Często zadawane pytania

Czy higienistka stomatologiczna to dobry zawód?

Zawód higienistki stomatologicznej oferuje stabilność i perspektywy rozwoju zawodowego. Popyt na usługi higienistek stomatologicznych rośnie. Istnieje wiele możliwości zatrudnienia w prywatnych gabinetach stomatologicznych, klinikach, szpitalach czy instytucjach publicznych.

Co lepsze asystentka czy higienistka stomatologiczna?

Higienistka stomatologiczna zajmuje się profilaktyką i utrzymaniem higieny jamy ustnej. Jej główne zadania to przeprowadzanie badań i ocen stanu jamy ustnej, czyszczenie zębów, usuwanie kamienia nazębnego, polerowanie zębów oraz udzielanie pacjentom porad dotyczących higieny jamy ustnej i zdrowego stylu życia.

Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Wybór między asystentką stomatologiczną a higienistką stomatologiczną zależy od preferencji i zainteresowań osoby. Asystentka stomatologiczna pomaga lekarzowi stomatologowi podczas zabiegów i zajmuje się organizacją pracy w gabinecie stomatologicznym, podczas gdy higienistka stomatologiczna skupia się na profilaktyce i higienie jamy ustnej pacjentów.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hydroksyapatyt

Hydroksyapatyt – co to jest i jak go stosować

Następny artykuł
Acmella oleracea

Apteka w ogrodzie, czyli Acmella oleracea

Podobne artykuły

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Polski dentysta w Paryżu to gwarancja komunikacji bez barier językowych i bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przywrócenie blasku Twojemu uśmiechowi nigdy nie było prostsze. Dowiedz się, jak profesjonalizm i zaangażowanie specjalistów mogą przekształcić Twoje doświadczenie stomatologiczne w stolicy Francji.
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej
pasta do aparatów na zęby

Trzy światy doskonałej pielęgnacji zębów: pasta ortodontyczna i inne specjalistyczne produkty od Dr. Liebe

W dzisiejszym świecie dbałość o zdrowie jamy ustnej jest nieodzownym elementem codziennej rutyny. Świadomość o konieczności utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do poszukiwania najlepszych produktów, które zapewnią skuteczną ochronę. Wiodącą marką, która oferuje trzy wyjątkowe specjalistyczne pasty, w tym pastę ortodontyczną Pearls&Dents, jest niemiecka firma Dr. Liebe, mająca na swoim koncie ponad 100-letnie doświadczenie na rynku higieny jamy ustnej.
Czytaj więcej