higienistka stomatologiczna zarobki

Higienistka stomatologiczna zarobki – ile zarabia higienistka i asystentka stomatologiczna? Średnia pensja na 2023 rok

Anna Wiktor
Czy wiesz, czym zajmuje się higienistka stomatologiczna? Zarobki, forma zatrudnienia i wachlarz obowiązków na tym stanowisku są na tyle atrakcyjne, że zawód ten cieszy się dość dużą popularnością – w szczególności wśród kobiet.

Asystentka i higienistka dentystyczna to podobne zawody, które nieznacznie różnią się między sobą średnimi wynagrodzeniami. Na jaką pensję może liczyć higienistka stomatologiczna? Zarobki uśrednione na 2023 rok na tym stanowisku nie przekraczają 4000 zł brutto. Jest to jednak i tak więcej niż miesięczna wypłata asystentki dentysty. Wszystkie poniższe dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które obejmuje różne obszary zamieszkania, szczeble i stanowiska.

Higienistka stomatologiczna – zarobki

Higienistka stomatologiczna zajmuje się promowaniem i edukacją o profilaktyce jamy ustnej. Wykonuje ona także podstawowe zabiegi stomatologiczne, takie jak skaling (usuwanie kamienia), piaskowanie, polerowanie zębów, a także infiltrację próchnicy na jej wczesnym etapie rozwoju. Do zakresu jej obowiązków należą też niektóre zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej, np. wybielanie zębów. Higienistka stomatologiczna jest prawdziwym ekspertem w dziedzinie pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Pomoże ci dobrać najlepsze pasty, szczoteczki i pozostałe niezbędne domowe akcesoria.

Miesięczne zarobki higienistki stomatologicznej w 2023 roku wynoszą 3800 zł brutto. W 2021 roku mediana na tym stanowisku wynosiła 3380 zł brutto. Natomiast w 2019 r., średnia pensja higienistki wynosiła 2830 zł. Połowa osób w tym zawodzie zarabia pomiędzy 3290 zł brutto a 4570 zł brutto. Ćwiartka najgorzej zarabiających żyje z pensji niższej niż ta dolna granica. Drugie 25% należy do grona najlepiej opłacanych higienistek, które cieszą się miesięcznym wpływem o wysokości przewyższającej 4570 zł brutto.

Zobacz też:
Leczenie zębów pod narkozą. Kiedy należy je wykonać i czy jest w pełni bezpieczne?

Mimo zmieniającej się sytuacji i pensji, benefity otrzymywane przez higienistki stomatologiczne raczej się nie zmieniają. Zwykle należą do nich: prywatna opieka medyczna oraz udział w szkoleniach i kursach zawodowych. Jak zarobki higienistki stomatologicznej porównują się do pensji asystentki stomatologa?

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Najpierw poznaj różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami. Asystentka w gabinecie dentystycznym posiada kwalifikacje medyczne średniego stopnia. Jest to dość popularne stanowisko, szczególnie wśród kobiet – choć nie wyłącznie. Asystentka stomatologiczna cieszy się szacunkiem i stabilnym zatrudnieniem. Współpracuje z dentystą, przygotowując stanowisko i materiały do pracy, a także samego pacjenta przed rozpoczęciem leczenia. Jej możliwości w kwestii wykonywania procedur medycznych są mniejsze niż w przypadku higienistki stomatologicznej. Zarobki na tym stanowisku są więc także proporcjonalnie niższe.

Przed przystąpieniem do któregokolwiek z tych dwóch zawodów należy skończyć odpowiednią szkołę policealną oraz zdobyć jak najwięcej doświadczenia w branży, np. podczas praktyk zawodowych. Oprócz wiedzy, ważne są także cechy wrodzone, takie jak empatia, cierpliwość i komunikatywność.

Według danych z aktualnych raportów, średnie zarobki na stanowisku asystentki stomatologicznej wynoszą około 3580 zł brutto. Jest to mediana wyższa niż w poprzednich latach, gdy wynosiła kolejno 3220 zł brutto i 2680 zł brutto w 2021 i 2019 roku. Mniej więcej połowa osób pracujących w tym zawodzie zarabia pomiędzy 3200 a 4200 zł brutto.

25% najsłabiej zarabiających otrzymuje pensję niższą od tej dolnej kwoty. Taki sam odsetek to asystentki najlepiej opłacane, z pensją przekraczającą 4250 zł brutto. W ramach dodatkowych udogodnień, asystentki stomatologiczne otrzymują dostęp do różnych szkoleń i kursów oraz elastycznych godzin pracy.

Zobacz też:
Początki próchnicy zębów – rodzaje, profilaktyka stomatologiczna. Etapy rozwoju oraz metody leczenia próchnicy

Zarobki higienistki stomatologicznej w 2023 roku raczej nie przekraczają 5000 zł brutto. Przeciętna wypłata, na jaką można liczyć pracując na tym stanowisku wynosi 3800 zł brutto, według danych zebranych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Jest to wyższa pensja niż w przypadku asystentki stomatologicznej, lecz wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami i możliwościami.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Światowy Dzień Uśmiechu

Światowy Dzień Uśmiechu

Podobne artykuły