l4 na ból zęba

Czy lekarz rodzinny może wystawić l4 na ból zęba? Kto ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie w takim przypadku?

Anna Wiktor
Ból zęba może zdarzyć się każdemu, nawet osobie doskonale dbającej o zęby. W wielu przypadkach taki ból utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Co można zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź!

Ból zęba może być zarówno chwilowy, ustępujący po jednorazowym zażyciu leków przeciwbólowych, jak i uporczywy, który niestety wymaga interwencji dentystycznej. Nie zawsze jednak możliwe jest odpowiednio szybkie uzyskanie pomocy. W takiej sytuacji konieczne może okazać się skorzystanie  ze zwolnienia lekarskiego. Kto oprócz dentysty ma prawo je wystawić?

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zęba?

Przyczyny bólu zęba mogą być bardzo różne. W zależności od natężenie dolegliwości, ich umiejscowienia i momentu wystąpienia można próbować dociec przyczyny. 

Najczęściej ból zęba wynika oczywiście z próchnicy. Większość dorosłych osób na nią cierpi i nawet bardzo regularna higiena może nie wystarczyć. 

Czasem dolegliwości spowodowane są zapaleniem miazgi lub tkanek przyzębia. W takiej sytuacji konieczna będzie szersza interwencja dentystyczna. 

Czasem ból zęba spowodowany jest także nadwrażliwością zębiny, urazem mechanicznym lub utrudnionym wyrzynaniem. W każdej sytuacji warto odwiedzić dentystę. 

Czy uporczywy ból zęba uprawnia do otrzymania zwolnienia lekarskiego?

Zwolnienia lekarskie wystawiane ze względu na dolegliwości związane z zębami nie są częstym przypadkiem. Niemniej jednak tak, uporczywy ból zęba może uprawniać do uzyskania L4. 

Zobacz też:
Czy w aparacie ortodontyczny można się całować?

Takie sytuacje zawsze są rozpatrywane indywidualne, a lekarz bądź lekarz dentysta musi orzec, że dolegliwości bólowe uniemożliwiają prawidłowe wykonywanie obowiązków zawodowych. 

Dentystyczne zwolnienie L4 najczęściej wystawiane jest w przypadku konieczności przeprowadzenia trudnej ekstrakcji zęba, zwłaszcza zatrzymanego. 

Ile dni zwolnienia przysługuje w przypadku bólu zęba?

W przypadku bólu zęba uniemożliwiającego efektywną pracę lub po trudnym zabiegu stomatologicznym, zarówno lekarze jak i pacjenci decydują się krótkie zwolnienie. Pozwoli ono na zagojenie się ran wewnątrz jamy ustnej, bądź pozwoli doczekać do wizyty. 

Najczęściej zwolnienia lekarskie wystawiane przez dentystów obejmują 2 lub 3 dni.  

Czy zwolnienie ze względów stomatologicznych jest wychodzące?

Pacjenci cierpiący z powodu bólu zęba lub rany po usunięciu np. zęba mądrości mają prawo do zwolnienia lekarskiego. To krótkie świadczenie najczęściej nie wymaga leżenia w łóżku. Z tego względu lekarze oraz dentyści wybierają wychodzącą formę zwolnienia. 

Kto ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie? 

Zwolnienie lekarskie pozwala w pełni skupić się na prawidłowym przebiegu rekonwalescencji. Osobą uprawnioną do wystawiania L4 jest lekarz każdej specjalizacji, lekarz dentysta, a także felczer. 

Optymalną sytuacją jest korzystanie z pomocy lekarza prowadzącego leczenie, lecz w nagłych przypadkach zwolnienie może wypisać także lekarz świadczący wizyty domowe lub online. 

Czy zwolnienie lekarskie w pierwszym miesiącu pracy 2022 jest możliwe? Tak, pod warunkiem jednak, że przerwa w zatrudnieniu nie była dłuższa niż 30 dni lub wynikała z urlopu wychowawczego, bezpłatnego bądź służby wojskowej. 

Zobacz też:
Apteka w ogrodzie, czyli Acmella oleracea

Czy tylko lekarz dentysta ma możliwość wystawienia zwolnienia spowodowanego bólem zęba?

Osobą najczęściej wystawiającą zwolnienie spowodowane bólem zęba jest dentysta, lecz stosowne uprawnienia posiada także lekarz rodzinny. Musi on jednak stwierdzić niedyspozycje uniemożliwiającą prawidłowe wykonywanie obowiązków zawodowych. 

Domowe sposoby na zmniejszanie bólu zęba 

Czekając na wizytę u dentysty, warto spróbować domowych metod łagodzenia bólu zęba. Bardzo przydatne mogą okazać się np. zimne okłady. Można wykonać je z lodu, żelowych kompresów lub użyć specjalnych dentystycznych kompresów. Można spróbować także płukania jamy ustnej naparem z szałwii. W niektórych sytuacjach sprawdzić się może także żucie świeżego czosnku. Posiada on właściwości przeciwbakteryjne.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Następny artykuł
przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach to głównie problem estetyczny. Jak powstają i w jaki sposób można się ich bezpiecznie pozbyć

Podobne artykuły

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej