czyszczenie zębów u psa

Zdrowa płytka nazębna u psów. Czyszczenie płytki.

Anna Wiktor

Jeśli pytanie „jak myć zęby mojego psa” brzmi dla Ciebie dziwnie, to czas, aby od razu się temu przyjrzeć. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zęby Twojego psa są tak samo ważne, jak Twoje własne. Musisz dbać o dziąsła i zęby swojego psa. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Nieświeży oddech psa spowodowany jest najczęściej nieustannym lizaniem własnego obszaru narządów płciowych przez psa, spożywaniem kału, a co najważniejsze, lekceważeniem niezbędnej opieki dentystycznej.

Psie przyrządy do mycia zębów

Czyszczenie zębów psa wymaga specjalnej pasty do zębów i specjalnej szczoteczki do zębów (zalecane). Nigdy nie używaj ludzkiej pasty do zębów ani szczoteczek dla ludzi. Nie są one przeznaczone dla żadnej rasy psów.

Jak myć zęby psa specjalną szczoteczką i pastą do zębów dla zwierząt?

Trzeba się tego nauczyć. Trzeba psa przeszkolić, przyzwyczaić do tego i zrobić z tego rytuał. Dobrze więc, zacząć ćwiczenia od momentu, gdy pies jest jeszcze szczeniakiem. Najpierw wkładamy palce do psiego pyska. Oczywiście nie wszystkie (np. wskazujący). Gdy pies przyzwyczai się do tego kolejnym krokiem, jest zrobienie tego samego ze specjalną szczoteczką na palec (najczęściej polecane szczoteczki). Następnym zadaniem jest umieszczenie pasty do zębów na szczoteczce. Tak by pies polizał i poczuł smak pasty. Później można powolutku przesuwać się po zębach psa, czyszcząc je w ten sposób. Jeśli wszystko działa dobrze, możesz zacząć systematycznie myć zęby płynnymi, powolnymi ruchami. Jeżeli widzisz, że pies jest mocno zdenerwowany, przełóż to na inną chwilę. Systematyczne „treningi” na pewno szybko pozwolą osiągnąć pożądany rezultat. Jeśli nie wiesz, jak myć zęby psa i nie zajmiesz się tą kwestią, Twój przyjaciel pies, może dostać infekcji dziąseł, ponieważ stale połyka bakterie, które wpływają na jego zdrowie. Może nawet zachorować na serce. Udowodniono, że brak opieki stomatologicznej każdej rasy psów może kosztować psa nawet do 5 lat życia.

Zobacz też:
Licówki - idealna alternatywa dla wybielania

Mycie zębów psa sprayem, zalecana metoda dla każdej rasy psów

Dobrą metodą mycia psich zębów, jest użycie wysokiej jakości specjalnego sprayu. Taki spray usuwa płytkę nazębną psa. Ta metoda jest niedroga, dokładna i dość łatwa w zastosowaniu. Wystarczy rozpylić w pysku roztwór zawierający składniki, który pozwoli pozbyć się nawet zaczerwienienia między zębami i dziąsłami. Ponieważ jest to łatwe, możesz sprawić, że będzie to regularna część opieki zdrowotnej Twojego psa.

Produkty czyszczące psie zęby

Bardzo dobrze podawać jest psu surowe, wołowe kości, jabłka, marchewki, niektóre substytuty kości (takie jak suszone uszy świnki) lub twarde ciasteczka i inne gryzaki. Jest to łatwy sposób na wyczyszczenie psu zębów jednocześnie, zaspakajając psi głód. Ta metoda może zdecydowanie zmniejszyć osadzanie się płytki nazębnej i kamienia na zębach. Tak czy inaczej, zęby psa należy czyścić około 2-3 razy lub przynajmniej raz w tygodniu. Nie należy tego lekceważyć.

Dlaczego należy chodzić z psem do psiego stomatologa?

Najdroższą metodą zadbania o zęby każdej rasy psów jest profesjonalne czyszczenie zębów u weterynarza. Jest to najdokładniejsza metoda, ponieważ zęby są dobrze oczyszczone, a jeśli są zepsute, są usuwane. Jeżeli u psa utworzył się kamień nazębny i osad na zębach jest bardzo widoczne (brązowy, brzydko pachnący), powinieneś jak najszybciej udać się do weterynarza. Profesjonalnie usunie kamień nazębny i oczyści płytkę nazębną. W zależności od żywienia psa i ogólnych zachowań związanych z żuciem należy to robić raz w roku. Mniejsze psy potrzebują częściej opieki dentystycznej, ponieważ ich zęby są mocniejsze, a cząsteczki jedzenia łatwiej przywierają. Mniejsze psy mają większe trudności z żuciem czegoś twardego (np. kości). U większych psów stan zębów (szczególnie zniszczonych) jest to łatwiejszy do przebadania. Podsumowując, czyszczenie zębów psa i jego odżywianie są bardzo ważne w życiu pupila. Odżywianie jest zresztą głównym źródłem większości problemów zdrowotnych psów, w tym kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Płytka, która gromadzi się na zębach psa, jest w rzeczywistości szkodliwa dla jego serca. Nieustanne połykanie płytki nazębnej gromadzi się w układzie pokarmowym i ostatecznie w tętnicach serca. Mówi się, że ta płytka nazębna odejmuje lata z życia twojego psa (udowodniono, że nitkowanie własnych zębów przedłuża życie człowieka).

Zobacz też:
Czy w aparacie ortodontyczny można się całować?

Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
gabinet dentystyczny w mieszkaniu

Gabinet dentystyczny w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Następny artykuł
owrzodzenie jamy ustnej

Owrzodzenie jamy ustnej – jak złagodzić przykre dolegliwości związane z miejscowym zapaleniem jamy ustnej?

Podobne artykuły

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Czytaj więcej

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej