czyszczenie zębów u psa

Zdrowa płytka nazębna u psów. Czyszczenie płytki.

Anna Wiktor

Aktualizacja: 04/04/2023

Jeśli pytanie „jak myć zęby mojego psa” brzmi dla Ciebie dziwnie, to czas, aby od razu się temu przyjrzeć. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zęby Twojego psa są tak samo ważne, jak Twoje własne. Musisz dbać o dziąsła i zęby swojego psa. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Nieświeży oddech psa spowodowany jest najczęściej nieustannym lizaniem własnego obszaru narządów płciowych przez psa, spożywaniem kału, a co najważniejsze, lekceważeniem niezbędnej opieki dentystycznej.

Psie przyrządy do mycia zębów

Czyszczenie zębów psa wymaga specjalnej pasty do zębów i specjalnej szczoteczki do zębów (zalecane). Nigdy nie używaj ludzkiej pasty do zębów ani szczoteczek dla ludzi. Nie są one przeznaczone dla żadnej rasy psów.

Jak myć zęby psa specjalną szczoteczką i pastą do zębów dla zwierząt?

Trzeba się tego nauczyć. Trzeba psa przeszkolić, przyzwyczaić do tego i zrobić z tego rytuał. Dobrze więc, zacząć ćwiczenia od momentu, gdy pies jest jeszcze szczeniakiem. Najpierw wkładamy palce do psiego pyska. Oczywiście nie wszystkie (np. wskazujący). Gdy pies przyzwyczai się do tego kolejnym krokiem, jest zrobienie tego samego ze specjalną szczoteczką na palec (najczęściej polecane szczoteczki). Następnym zadaniem jest umieszczenie pasty do zębów na szczoteczce. Tak by pies polizał i poczuł smak pasty. Później można powolutku przesuwać się po zębach psa, czyszcząc je w ten sposób. Jeśli wszystko działa dobrze, możesz zacząć systematycznie myć zęby płynnymi, powolnymi ruchami. Jeżeli widzisz, że pies jest mocno zdenerwowany, przełóż to na inną chwilę. Systematyczne „treningi” na pewno szybko pozwolą osiągnąć pożądany rezultat. Jeśli nie wiesz, jak myć zęby psa i nie zajmiesz się tą kwestią, Twój przyjaciel pies, może dostać infekcji dziąseł, ponieważ stale połyka bakterie, które wpływają na jego zdrowie. Może nawet zachorować na serce. Udowodniono, że brak opieki stomatologicznej każdej rasy psów może kosztować psa nawet do 5 lat życia.

Mycie zębów psa sprayem, zalecana metoda dla każdej rasy psów

Dobrą metodą mycia psich zębów, jest użycie wysokiej jakości specjalnego sprayu. Taki spray usuwa płytkę nazębną psa. Ta metoda jest niedroga, dokładna i dość łatwa w zastosowaniu. Wystarczy rozpylić w pysku roztwór zawierający składniki, który pozwoli pozbyć się nawet zaczerwienienia między zębami i dziąsłami. Ponieważ jest to łatwe, możesz sprawić, że będzie to regularna część opieki zdrowotnej Twojego psa.

Zapobieganie chorobom zawsze jest skuteczniejsze i bardziej opłacalne niż ich leczenie. Niedbanie o higienę jamy ustnej u naszych psów prowadzi do powstania kamienia nazębnego, a nawet do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Dlatego warto zainwestować w szczoteczkę i pastę do zębów, co wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Codzienne mycie zębów psa może przyczynić się do uniknięcia skomplikowanych zabiegów dentystycznych, które wymagają znieczulenia. Dlatego dbanie o higienę jamy ustnej psa jest tak ważne i może zaoszczędzić nam wiele kłopotów w przyszłości.

Ewa Malinowska z portalu Zwierzaki.pl – ekspertka do spraw behawiorystyki i opieki nad zwierzętami

Produkty czyszczące psie zęby

Bardzo dobrze podawać jest psu surowe, wołowe kości, jabłka, marchewki, niektóre substytuty kości (takie jak suszone uszy świnki) lub twarde ciasteczka i inne gryzaki. Jest to łatwy sposób na wyczyszczenie psu zębów jednocześnie, zaspakajając psi głód. Ta metoda może zdecydowanie zmniejszyć osadzanie się płytki nazębnej i kamienia na zębach. Tak czy inaczej, zęby psa należy czyścić około 2-3 razy lub przynajmniej raz w tygodniu. Nie należy tego lekceważyć.

Dlaczego należy chodzić z psem do psiego stomatologa?

Najdroższą metodą zadbania o zęby każdej rasy psów jest profesjonalne czyszczenie zębów u weterynarza. Jest to najdokładniejsza metoda, ponieważ zęby są dobrze oczyszczone, a jeśli są zepsute, są usuwane. Jeżeli u psa utworzył się kamień nazębny i osad na zębach jest bardzo widoczne (brązowy, brzydko pachnący), powinieneś jak najszybciej udać się do weterynarza. \

Profesjonalnie usunie kamień nazębny i oczyści płytkę nazębną. W zależności od żywienia psa i ogólnych zachowań związanych z żuciem należy to robić raz w roku. Mniejsze psy potrzebują częściej opieki dentystycznej, ponieważ ich zęby są mocniejsze, a cząsteczki jedzenia łatwiej przywierają. Mniejsze psy mają większe trudności z żuciem czegoś twardego (np. kości). U większych psów stan zębów (szczególnie zniszczonych) jest to łatwiejszy do przebadania.

Podsumowując, czyszczenie zębów psa i jego odżywianie są bardzo ważne w życiu pupila. Odżywianie jest zresztą głównym źródłem większości problemów zdrowotnych psów, w tym kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Płytka, która gromadzi się na zębach psa, jest w rzeczywistości szkodliwa dla jego serca. Nieustanne połykanie płytki nazębnej gromadzi się w układzie pokarmowym i ostatecznie w tętnicach serca. Mówi się, że ta płytka nazębna odejmuje lata z życia twojego psa (udowodniono, że nitkowanie własnych zębów przedłuża życie człowieka).


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wstawianie zębów

Wstawianie zębów – jakie masz możliwości uzupełnienia ubytków?

Następny artykuł
wyrwanie zęba a l4

Czy po wyrwaniu zęba przysługuje zwolnienie lekarskie L4?

Podobne artykuły

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej