wyrwanie zęba a l4

Czy po wyrwaniu zęba przysługuje zwolnienie lekarskie L4?

Jakub Kaczmarek
Obawiasz się, że po wyrwaniu zęba nie będziesz w stanie od razu wrócić do pracy? Zapoznaj się z artykułem i sprawdź, czy po takim zabiegu stomatologicznym przysługuje zwolnienie lekarskie L4.

Wyrwanie zęba często wiąże się z bólem, który zazwyczaj nasila się, gdy znieczulenie przestanie działać. Dodatkowo mogą pojawić się trudności z mówieniem, problemy z koncentracją czy też bóle głowy. Jeśli nie czujesz się na siłach, najrozsądniejsze wydaje się zwolnienie lekarskie L4 i pozostanie w domu. W jaki sposób otrzymać takie zwolnienie?

Czy dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie L4?

Dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie L4 tylko wtedy, gdy współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Jeśli stomatolog lub jego gabinet ma podpisaną umowę, nie ma znaczenia, czy jest to placówka prywatna, czy publiczna. Bez współpracy z NFZ specjalista nie ma możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego. Warto zaznaczyć, że L4 od dentysty przysługuje tylko w szczególnych przypadkach, między innymi po wyrwaniu zęba. Przez pewien czas po zabiegu pacjent może walczyć nasilonym bólem czy też mieć trudności z mówieniem i funkcjonowaniem. Po piaskowaniu czy wybielaniu zębów L4 nie przysługuje.

W jaki sposób uzyskać zwolnienie lekarskie po wyrwaniu zęba?

Najprostszym sposobem na uzyskanie zwolnienia lekarskiego po zabiegu wyrwania zęba jest prośba o L4 już podczas wizyty. Najlepiej poprosić o to dentystę na samym początku spotkania, aby po zabiegu się nie nadwyrężać. W nagłych sytuacjach można skorzystać z internetowej pomocy, jaką jest zwolnienie lekarskie online. Jeśli znieczulenie przestanie działać, a ból będzie nie do zniesienia, można wypełnić formularz w celu uzyskania L4 bez konieczności wizyty u lekarza. Jest to niezwykle pomocne, jeśli wcześniej nie poprosiło się o zwolnienie.

Co zrobić, gdy dentysta nie ma podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia?

Okazało się, że twój dentysta nie ma podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i zastanawiasz się, czy otrzymanie L4 po wyrwaniu zęba jest wówczas możliwe? Jeśli ból nie pozwala ci normalnie funkcjonować, możesz udać się na wizytę do lekarza rodzinnego i poprosić go o wystawienie zwolnienia lekarskiego. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje o ewentualnym wystawieniu L4. Innym rozwiązaniem jest recepta online. Po wypełnieniu ankiety lekarz przepisze ci odpowiednie leki, które złagodzą ból. Jej zaletą jest to, że nie musisz umawiać się na wizytę.

Na jaki okres czasu wystawiane jest zwolnienie lekarskie po wyrwaniu zęba?

Zwolnienie lekarskie po wyrwaniu zęba wystawiane jest zazwyczaj na 2 dni, ale może obowiązywać dłużej, na przykład przez 5 dni. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Każdy pacjent inaczej reaguje na ten zabieg stomatologiczny. Jedna osoba odczuje lekki ból i nie będzie potrzebowała L4, a inna zmagać się będzie z różnymi dolegliwościami (zawroty głowy, trudności z mówieniem, jedzeniem). Takie problemy znacząco utrudniają lub nawet uniemożliwiają wykonywanie obowiązków zawodowych. Specjalista oceni więc, czy pacjentowi potrzebne jest L4 i jak długi będzie czas rekonwalescencji.

Wyrwanie zęba – czy dentysta może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego?

Zastanawiasz się, czy dentysta może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego po wyrwaniu zęba? Jeśli stomatolog lub jego gabinet ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, a pacjent bardzo źle się czuje i nie może normalnie funkcjonować, wówczas dentysta nie może odmówić wystawienia L4. Dobro pacjenta powinno być dla niego najważniejsze. Jeśli jednak wystąpią jakieś przesłanki wskazujące na wymuszenie zwolnienia lekarskiego, wtedy dentysta może podjąć decyzję o niewystawieniu L4.

Po wyrwaniu zęba można otrzymać zwolnienie lekarskie L4 w sytuacji, gdy ból nie pozwala normalnie funkcjonować. Jeśli w niedługim czasie czeka cię ten zabieg, to nie musisz się martwić o ból i dyskomfort podczas wykonywania obowiązków służbowych. W uzasadnionych przypadkach i opisanych wcześniej okolicznościach powinieneś otrzymać zwolnienie lekarskie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czyszczenie zębów u psa

Zdrowa płytka nazębna u psów. Czyszczenie płytki.

Następny artykuł
wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów lampą – na czym polega? Czym jest lampa Beyond i jak wygląda profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie?

Podobne artykuły