wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów lampą – na czym polega? Czym jest lampa Beyond i jak wygląda profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie?

Anna Wiktor
Kto z nas nie marzy o śnieżnobiałym uśmiechu? Dodaje on pewności siebie i poprawia samopoczucie. Gabinety dentystyczne oferują wiele sposobów na rozjaśnienie uśmiechu. Efekt ten pomoże ci uzyskać m.in. wybielanie zębów lampą. Poznaj zalety tej metody!

Gabinety stomatologiczne wyposażone są w różne typy urządzeń, które mogą usunąć przebarwienia szkliwa. Wyróżnić możemy chociażby wybielanie zębów laserem czy nakładkowe wybielanie zębów. Różnią się one skutecznością, trwałością oraz ceną. Wybielanie zębów lampą daje natychmiastowy efekt wizualny. Warto wiedzieć, jakie rodzaje tych urządzeń możesz spotkać u dentysty. Która metoda sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym tekście!

Przyczyny przebarwień zębów – czemu zmienia się kolor szkliwa?

Naturalny kolor szkliwa często jest uwarunkowany genetycznie. Na przebarwienia zębów wpływ mogą mieć także naturalne barwniki, które znajdują się w pożywieniu, między innymi w jagodach, burakach czy czerwonym winie. Nie bez znaczenia są też używki. Picie kawy i palenie tytoniu także wpływają negatywnie na barwę szkliwa.

Zabieg wybielania zębów lampą – na czym polega?

Lampa do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym to sposób na szybkie i bezpieczne uzyskanie białego uśmiechu. Zajmie zaledwie około godziny.

Stomatolog na początek naniesie żel wybielający na powierzchnię zębów – preparat zawiera 35% nadtlenku wodoru. Proces wybielania rozpocznie się od naświetlenia zębów pacjenta za pomocą specjalnej lampy. Pod wpływem światła nadtlenek wodoru utlenia się na powierzchni zębów, co powoduje wyraźne rozjaśnienie szkliwa. Substancja nakładana jest na zęby trzykrotnie, a każde naświetlanie trwa ok. 15 minut. Efekt wybielenia widoczny jest natychmiast.

Wybielanie zębów lampą Beyond – działanie i efekty

Lampa Beyond nazywana też jest akceleratorem halogenowym. Wybielanie zębów metodą Beyond opiera się na nałożeniu żelu wybielającego na zęby. Jego składniki zostają uaktywnione przy pomocy lampy. Emituje ona zimne niebieskie światło, które jest w pełni bezpieczne dla zębów oraz samego pacjenta. Żel wnika w szkliwo oraz w zębinę, dlatego ten rodzaj lamp polecany jest do usuwania intensywnych przebarwień, np. tych wywołanych przez leki.

Wybielanie lampą Beyond sprawia, że zęby mogą być bielsze nawet o 16 odcieni, a efekt zabiegu utrzymuje się średnio od roku do dwóch lat.

Lampa LED do wybielania zębów – czym się różni od wybielania zębów metodą Beyond?

Jest to urządzenie najczęściej spotykane w gabinetach stomatologicznych. Lampa ZOOM wyposażona w żarówki LED działa na zewnętrzną warstwę szkliwa i jest skuteczna w walce z niewielkimi przebarwieniami. Możliwy do uzyskania efekt to zęby jaśniejsze o od 2 do 8 odcieni. Utrzymuje się on od pół roku do 9 miesięcy. Światło LED to również skuteczny sposób na utrzymanie bieli zębów, gdy mamy za sobą inne zabiegi wybielające. Niezbędne jest przy tym zachowanie odpowiedniego odstępu między wizytami. Lampa LED zapewni ci bielsze zęby o maksymalnie 8 odcieni, a efekt wybielania utrzymuje się przeważnie ok. pół roku.

Lampa do wybielania zębów – opinie na temat tej metody są bardzo pozytywne. W stomatologii to właśnie wybielanie zębów lampą jest najszybszym sposobem na rozjaśnienie zębów.

„Biała dieta” a wybielanie zębów lampą – na co zwrócić uwagę?

Pod tym określeniem należy rozumieć kilka pierwszych godzin po zabiegu, kiedy musisz się powstrzymywać od spożywania pokarmów i napojów silnie barwiących. Sok z buraków, jagody albo czerwone wino – spożyte bezpośrednio po zabiegu – mogą negatywnie wpłynąć na kolor zębów. Jeśli jesteś uzależniony od nikotyny, to zrezygnuj z palenia papierosów przynajmniej na kilka dni od momentu wybielania lampą. Po zabiegu możesz też odczuwać początkowo nadwrażliwość zębów na zimne i gorące pokarmy, która z czasem minie.

Nakładkowa metoda wybielania zębów – domowy sposób na biały uśmiech

Do niedawna marzenie o białym uśmiechu nieodłącznie wiązało się z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Od pewnego czasu na rynku dostępne są zestawy do domowego wybielania nakładkowego. Zanim postanowisz rozjaśnić zęby tą metodą, zasięgnij opinii stomatologa. Oceni on stan zębów i dziąseł. Po wykonanym przeglądzie uzębienia dowiesz się, czy nie czeka cię wypełnienie ubytków. Jest to konieczne, jeśli chcesz wybielić zęby – pamiętaj też, że zadbanie o higienę jamy ustnej jest kluczowe dla uzyskania jak najdłuższego efektu. Dotyczy to zarówno zabiegu wybielania zębów lampą, jak i metody nakładkowej.

Jeśli marzysz o bielszych zębach, wizyta u stomatologa cię nie ominie. Nie warto na własną rękę podejmować decyzji o metodzie wybielania zębów. Aby uzyskać lepszy efekt wybielenia, warto, abyś wcześniej wykonał higienizację jamy ustnej, czyli piaskowanie i skaling. Pomogą ci one pozbyć się osadu, co tylko wzmocni efekt bielszych zębów. Jest też wiele czynników, które wykluczają możliwość wybielania zębów za pomocą lamp. O wszystkich przeciwwskazaniach dowiesz się od swojego dentysty. Jeśli taki zabieg nie jest możliwy w twoim wypadku, możesz rozważyć także naturalne wybielanie zębów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wyrwanie zęba a l4

Czy po wyrwaniu zęba przysługuje zwolnienie lekarskie L4?

Następny artykuł
wybielanie zębów nakładkowe

Wybielanie zębów – nakładkowe metody i ich skuteczność. Jak wygląda proces wybielania?

Podobne artykuły