wybielanie zębów nakładkowe

Wybielanie zębów – nakładkowe metody i ich skuteczność. Jak wygląda proces wybielania?

Jakub Kaczmarek
Czym wyróżnia się wybielanie zębów nakładkowe? Co jako pacjent musisz wiedzieć na ten temat? W dalszej części tekstu znajdziesz najważniejsze informacje na temat wybielania nakładkowego, z którego tak chętnie korzystają specjaliści.

Stomatologia estetyczna w walce o piękny i biały uśmiech korzysta z wielu metod. Nakładki wypełniane specjalnym żelem to najpopularniejsza metoda wybielania, dzięki której szybko i bezboleśnie rozjaśnisz zęby o kilka odcieni. Na czym polega wybielanie zębów nakładkowe?

Z jakich zabiegów na przebarwienia zębów możesz korzystać?

Gabinet stomatologiczny może ci zaoferować m.in.:

  • zabiegi z wykorzystaniem lampy wybielającej;
  • zabiegi laserowe;
  • wybielanie metodą nakładkową.

Na czym polega nakładkowe wybielanie zębów?

Wybielanie zębów nakładkowe polega na korzystaniu z nakładek, w których znajduje się specjalny preparat wybielający. Pacjent otrzymuje nakładkę, środek rozjaśniający i garść porad, jak uzyskać białe zęby.

Dobra nakładka to podstawa

Główną rolę w takim zabiegu odgrywa nakładka do wybielania zębów. Im lepiej dopasowana będzie do zębów pacjenta, tym bardziej równomierny efekt wybielania.

Ważny jest też dobrze wykonany wycisk. Stomatolog musi zatem pobrać odciski twoich łuków zębowych, dzięki czemu zakładanie nakładki i noszenie jej przez kilka godzin w ciągu dnia nie będzie dla ciebie problemem. Dobra szyna termokurczliwa to podstawa, lecz bez do rozjaśnienia zębów potrzebny jest również odpowiedni preparat.

Jak działa żel wybielający?

Drugim istotnym elementem zabiegu jest żel. Ta substancja wybielająca zawiera aktywne składniki (np. nadtlenek karbamidu) w odpowiednim stężeniu, dzięki czemu szkliwo zębów nie jest narażone na problemy. O tym, jakie składniki znajdą się w twoim żelu, decyduje jego rodzaj.

Jak korzystać z tej metody wybielania zębów?

Część procesu wybielania odbywa się w gabinecie dentystycznym, ale większość czynności wykonasz samodzielnie w domu, według zaleceń lekarza. Kluczem do sukcesu jest konsekwentne korzystanie z nakładki z żelem przez od 7 do 14 dni oraz odpowiednie użycie strzykawki z żelem wybielającym. Taka metoda profesjonalnego wybielania zębów jest wygodna i bezpieczna. Pomoże ci uzyskać świetne efekty w krótkim czasie, bez bólu.

Wybielanie zębów nakładkowe – przeciwwskazania

Czy z zabiegu rozjaśniania zębów w taki sposób może skorzystać każdy pacjent? Niestety nie. W niektórych przypadkach lekarz stomatolog musi najpierw odpowiednio przygotować zęby. Inni pacjenci – ze względu na stan zdrowia – muszą wybielić zęby w inny sposób.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zanim dentysta rozpocznie zabieg wybielania zębów, musi odpowiednio przygotować twoje zęby. To przede wszystkim:

  • usunięcie wszelkich ubytków szkliwa oraz jego wyrównanie;
  • pozbycie się osadu i kamienia nazębnego;
  • leczenie problemów takich jak próchnica czy nadwrażliwość zębów;
  • wzmocnienie szkliwa poprzez fluoryzację.

Kiedy trzeba zrezygnować z nakładkowego wybielania zębów?

Masz zdrowe zęby? Może się okazać, że twój ogólny stan zdrowia nie pozwala na poprawę wyglądu zębów w ten sposób!

Najczęstsze przeciwwskazania, które sprawiają, że nakładka do wybielania zębów nie może być użyta, to:

  • choroby nowotworowe;
  • parodontoza;
  • choroba Parkinsona;
  • epilepsja;
  • cukrzyca.

Jak utrzymać efekt wybielania?

Chcesz możliwie najdłużej zachować efekt, który dało wybielanie zębów nakładkowe? Pomoże ci w tym tzw. biała dieta. Ważną rolę odgrywają tu produkty wolne od środków barwiących i kwasów. To przede wszystkim biały ryż, przetwory mleczne oraz tofu.

Unikaj też tych produktów, które mogą barwić zęby. To na przykład:

  • niektóre soki owocowe;
  • czerwone wino;
  • słodycze;
  • barwiące przyprawy (kurkuma, papryka);
  • kawa i herbata.

Więcej informacji o kawie i herbacie w serwisie: kawaczyherbata

Dla dobra zębów należy też zrezygnować z palenia papierosów, które mają fatalny wpływ na stan zębów i dziąseł. Korzystaj też z takich past do zębów, aby zabiegi higienizacyjne pomogły w utrzymaniu efektu zabiegu.

Wybielanie zębów metodą nakładkową cieszy się dużym powodzeniem. Jeśli tylko będziesz postępować według zaleceń dentysty, możesz poprawić swój wygląd i zachwycać uśmiechem. Pamiętaj, że żółty kolor zębów nie musi być normą, a ty masz do wyboru wiele sposobów na poprawienie zdrowia i wyglądu jamy ustnej! Możesz się także zdecydować na inne metody, takie jak wybielanie zębów laserem czy wybielanie zębów lampą. Dla wielu osób kluczowa może być cena wybielania zębów. Warto więc przeanalizować wszystkie możliwości.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów lampą – na czym polega? Czym jest lampa Beyond i jak wygląda profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie?

Następny artykuł
zapalenie miazgi

Zapalenie miazgi zęba – uchroń się przed bólem

Podobne artykuły