kolor zębów

Naturalny kolor zębów i jak skutecznie rozjaśnić kolor szkliwa

Jakub Kaczmarek
Białe zęby i hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób. Śnieżnobiały kolor zębów nie zawsze jest jednak możliwy do osiągnięcia. Wszystko zależy od stanu zdrowia twojego szkliwa i genetycznie uwarunkowanej barwy zębiny.

Zdecydowanej większości osób zależy nie tylko na zdrowiu jamy ustnej, ale też estetyce uśmiechu. Dlatego też tak popularne są wizyty ortodontyczne oraz zabiegi wybielające. Kolor zębów można zmienić zarówno domowymi sposobami, jak i w sposób profesjonalny. Zanim jednak się za to zabierzesz, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co wpływa na odcień uzębienia i jak go rozjaśnić w bezpieczny sposób.

Naturalny kolor zębów – skala barw uzębienia

Zębów nie dzieli się tylko na jasne i ciemne. Nie sposób też jednoznacznie określić jednego, właściwego odcienia dla zdrowego szkliwa. Jego barwa i odcień uwarunkowana jest biologiczne, ale wpływają też na nią czynniki zewnętrzne, które omówimy poniżej. Warto poznać naturalną barwę swojego szkliwa, ponieważ nie każdy odcień może zostać rozjaśniony na idealną biel. W stomatologii powszechnie używa się poniższego podziału:

  • A – zęby czerwonobrązowe;
  • B – czerwono-żółte;
  • C – szare;
  • D – szaroczerwone.

Każda z powyższych kategorii dodatkowo dzieli się na cztery poziomy jasności, choć czasem możesz spotkać się z bardziej szczegółowym podziałem. Stosując te dwa określenia, stomatolog może określić twoje uzębienie jako np. kolor a4, b1 lub d2. Najbardziej zbliżone do śnieżnej bieli są odcienie b i c. Każdy kolor zębiny można oczywiście rozjaśnić, lecz nie zawsze możliwe jest osiągnięcie wymarzonego efektu.

Przyczyny zmiany koloru – co wpływa na kolor szkliwa?

Zęby mleczne faktycznie często są niemalże idealnie białe. Niestety, tylko na tym wczesnym etapie życia ich naturalny odcień jest możliwie najjaśniejszy. Stałe uzębienie nigdy nie jest tak jasny. Co więcej, okazuje się, że może mieć wiele różnych barw.

Kolor zębów uwarunkowany jest przede wszystkim odcieniem zębiny i grubością szkliwa. Nie sposób wpłynąć na barwę zlokalizowanej pod szkliwem zębiny. Wszystkie metody wybielania zębów działają bowiem od zewnątrz. Do czynników, które mają wpływ na kolor zębów stałych należą:

  • wiek – wraz biegiem lat, zębina zmienia swoją barwę na coraz bardziej żółtą. Jednocześnie, szkliwo staje się coraz cieńsze, przez co nawet zdrowe zęby wydają się ciemnieć;
  • dieta – w szczególności produkty zawierające tzw. chromogeny, czyli substancje barwiące. Należą do nich m.in. czerwone wino, kawa, herbata, buraki, jagody, borówki, wiśnie;
  • palenie papierosów – nikotyna i substancje smoliste obecne w dymie papierosowym barwią szkliwo na ciemny, żółtawy odcień;
  • leki przeciwhistaminowe, nadciśnieniowe, tetracyklina i niektóre inne antybiotyki;
  • higiena jamy ustnej – niedokładne szczotkowanie zębów i nieskuteczne usuwanie płytki bakteryjnej z ich powierzchni;
  • obumarcie nerwu zęba.

Jak rozjaśnić kolor zębów i usunąć przebarwienia zębów?

Nie zawsze konieczne jest stosowanie skomplikowanych zabiegów rozjaśniających, by zauważyć pierwsze efekty. W celu uzyskania jaśniejszych o 2-3 tony zębów wystarczy stosować wybielające pasty do zębów, odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej oraz udać się do dentysty na oczyszczanie i piaskowanie. Niektóre metody pozwalają jednak osiągnąć rozjaśnienie nawet do 9 tonów. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – zabieg ten trwa około godziny, a osiągnięcie wymarzonego efektu może wymagać kilku wizyt. Dentysta najpierw zabezpiecza dziąsła i szyjki zębowe. Następnie zęby poddawane są działaniu specjalnego środka wybielającego. Można w tym celu zastosować także światło aktywujące jego działanie;
  • wybielanie szkliwa zębów w domu – w tym przypadku również należy najpierw udać się do stomatologa w celu wykonania odcisku uzębienia i przygotowania indywidualnego aplikatora. Po jego otrzymaniu, pacjent wypełnia go żelem wybielającym i nosi przez maksymalnie dwie godziny dziennie. Cały proces trwa około dwóch tygodni i jest bardzo skuteczny;
  • bonding lub licówki – są to metody najbardziej skuteczne w przypadku trwałych przebarwień jednego lub kilku zębów. Na poszczególne zęby nakładana jest żywica kompozytowa bądź porcelanowe lub kompozytowe nakładki. Odcień zębów nie jest zmieniany, lecz nałożony na niego materiał wygląda całkowicie naturalnie i jednolicie z resztą uzębienia. Ich kolor może być dowolnie dobierany;
  • istnieją także różnego rodzaju domowe metody, takie jak pasty, plastry, żele i uniwersalne nakładki wybielające. Niektóre z nich wykazują się sporą skutecznością, jednak nie zawsze są one bezpieczne dla twojego szkliwa. Zdecydowanie polecamy więc wybielanie pod nadzorem stomatologa.

Obecnie powszechnie przyjęte stało się skojarzenie, że biel zębów jest równoznaczna z ich zdrowiem – co nie koniecznie jest zgodne z prawdą. Idealnie biały kolor zębów stał się niezwykle pożądany, ponieważ zwiększa atrakcyjność oraz optycznie odmładza. Warto jednak pamiętać, że żółtawe zęby są całkowicie naturalne, a nawet przeważnie bardziej odporne na nadwrażliwość i działanie próchnicy. Przed podjęciem się zabiegów mających na celu zmianę barwy zębów, skonsultuj się z lekarzem stomatologii, by upewnić się, co jest dla ciebie bezpieczne.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ozębna

Ozębna, czyli więzadło przyzębia – co to jest? Jak jej rozpoznać zapalenie?

Następny artykuł
ścieranie zębów

Ścieranie zębów – bruksizm i inne przyczyny zaciskania uzębienia

Podobne artykuły