Kolor naszych zębów w dużej mierze zależy od czynników genetycznych. Nawet bardzo dokładna i regularna higiena jamy ustnej nie zapewni śnieżnobiałego uśmiechu. W naturze nie występuje on bowiem niemal nigdy. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na profesjonalne wybielanie zębów u stomatologa. Wówczas często zastanawiamy się, jaki kolor zębów – A1 czy A2 najlepiej wybrać. W dalszej części artykułu postaramy się rzucić nieco światła na tę kwestię.
Kolor zębów – A1 czy A2?
Kolor zębów jest określany za pomocą skali odcieni od A1 do D4. Warto jednak pamiętać, że sala ta stosowana jest w odniesieniu do naturalnego koloru zębów, a nie koloru po wybielaniu.
- A1 to najjaśniejszy odcień białego na skali. Zęby o kolorze A1 są bardzo jasne i w praktyce raczej nie spotyka się ich u ludzi.
- A2 to również jasny odcień białego, ale nieco ciemniejszy niż A1. Zęby o kolorze A2 są również uważane za bardzo jasne i rzadko spotykane u ludzi.
- A3 to umiarkowanie jasny odcień białego. Zęby o kolorze A3 są uważane za normalnie jasne i są najczęściej spotykane.
- A4 są uważane za lekko przyciemnione i rzadko spotykane u ludzi.
- B1 do D4 obejmuje coraz ciemniejsze odcienie białego, aż do odcienia żółtego lub brunatnego.
W przypadku docelowego koloru zębów A1 czy A2 to propozycje bardzo jasne, które mogą wydawać się nieco nienaturalne. Ostateczny wybór zależy jednak wyłącznie od indywidualnego gustu pacjenta.
Wybielanie zębów – metody
Coraz popularniejszym zabiegiem stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Cena takiego zabiegu zależy przede wszystkim od wybranej przez nas metody.
- Wybielanie zębów za pomocą nakładek na zęby – ta metoda polega na umieszczeniu na zębach specjalnych nakładek wybielających, które są napełnione specjalnym środkiem wybielającym. Nakładki są umieszczane na zębach na kilka godzin dziennie przez kilka dni lub tygodni, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu.
- Wybielanie zębów lampą – ta metoda polega na naświetleniu zębów specjalną lampą, która aktywuje specjalny środek wybielający. Zabieg trwa zazwyczaj około godziny i może być wykonywany w gabinecie dentystycznym lub w warunkach domowych.
- Wybielanie zębów za pomocą żelu wybielającego – ta metoda polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu wybielającego i utrzymywaniu go na zębach przez kilka godzin dziennie przez kilka dni lub tygodni.
Czy warto wybielać zęby w gabinecie stomatologicznym?
Decyzja o wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb pacjenta oraz od stanu zdrowia jego zębów i dziąseł. Wybielanie koron u dentysty jest znacznie bezpieczniejsze i skuteczniejsze od stosowania analogicznych zabiegów domowymi sposobami. Zazwyczaj pozwala osiągnąć pożądany kolor zębów. A1 czy A2 to najczęściej wybierane barwy, które jednak bardzo rzadko występują naturalnie.
Warto pamiętać, że wybielać można wyłącznie te zęby, które są całkowicie zdrowe. Zanim wybierzesz kolor, warto więc przeprowadzić konsultację stomatologiczną i w razie konieczności zastosować wypełnienia lub leczenie kanałowe. Dopiero wtedy lekarz dokona oceny koloru zębów i zaproponuje metody wybielania lub ewentualnie zastosowanie u pacjenta licówek na przednie zęby, które ujednolicą uśmiech i sprawią, że będzie wyglądał naturalnie.
Może Cię także zainteresować:
- Naturalny kolor zębów i jak skutecznie rozjaśnić kolor szkliwa
- Wybielanie zębów pastą – jaka pasta wybielająca do zębów będzie najlepsza?
- Czy wybielanie zębów boli? Problemy z wybielaniem zębów w domu i u stomatologa
- Jak walczyć o białe zęby w domu? Jak wygląda naturalne wybielanie zębów? Sprawdź, jakie to proste!
- Przepis na śnieżnobiały uśmiech. Jaką metodę wybielania zębów wybrać?
- Czy wybielanie zębów laserem to skuteczny sposób na śnieżnobiały uśmiech?
- Wybielanie zębów lampą – na czym polega? Czym jest lampa Beyond i jak wygląda profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie?