ile kosztuje aparat na zęby

Cena zdrowego zgryzu. Ile kosztuje aparat na zęby?

Anna Wiktor
Leczenie wad zgryzu może przybierać różne formy, przy czym najpopularniejszym rozwiązaniem jest noszenie specjalnego aparatu. Z jakiego wsparcia możesz skorzystać? Ile kosztuje aparat na zęby i jakie są dodatkowe koszty związane z jego stosowaniem? Sprawdzamy!

W walce z wadami zgryzu, ortodonta może korzystać z różnych metod. Ta najpopularniejsza to aparat ortodontyczny – praktyczny i skuteczny. Jakie aparaty są dostępne na rynku? Co musisz o nich wiedzieć i, co najważniejsze, z jakimi wydatkami wiąże się ich stosowanie?

Jakie są skutki korzystania z aparatu?

Zanim sprawdzisz, ile kosztuje aparat na zęby, zobacz, w jakich sytuacjach ortodonta może zalecić ci jego założenie. Ten niepozorny sprzęt odgrywa bardzo ważną rolę w procesie leczenia wad zgryzu, które mogą negatywnie wpływać nie tylko na twój wygląd, ale też na jakość życia. Problemy z wymową i przeżuwaniem, kompleksy związane z wyglądem – oto główne powody, dla których ludzie decydują się na noszenie aparatów.

Na jakie efekty takiego leczenia ortodontycznego możesz liczyć? Dobrze dobrany aparat pomoże ci pokonać takie problemy, jak:

  • tyłozgryz – najczęstsza wada zgryzu. Głównym problemem jest tu cofnięcie dolnych zębów w taki sposób, że nie stykają się z zębami górnymi;
  • przodozgryz, polegający na zachodzeniu dolnego łuku zębowego na górny;
  • zgryz głęboki, w przypadku którego górne zęby zachodzą na dolne;
  • zgryz krzyżowy, wyróżniający się zachodzeniem zębów dolnych na górne;
  • zgryz otwarty, w przypadku którego zęby nie stykają się ze sobą;
  • diastema, objawiająca się obecnością dużych przerw pomiędzy zębami;
  • stłoczenia zębów, w przypadku którego brak miejsca w jamie ustnej prowadzi do problemów z ułożeniem zębów i utrudnia ich dokładne oczyszczanie.
Zobacz też:
Aparat na zęby w ciąży – czy są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?

Aparaty ortodontyczne i ich rodzaje

Aparaty ortodontyczne dzielą się na ruchome oraz stałe. Co je różni? Zobacz, w jakich sytuacjach zalecane są poszczególne metody leczenia.

Jak działa aparat na zęby?

Zasady działania aparatu ortodontycznego są bardzo proste. Najważniejszą częścią takiego urządzenia jest właściwie wyregulowany łuk, który wywiera odpowiedni nacisk na wybrane zęby i pozwala skorygować zgryz. Zadaniem ortodonty jest ustalenie, które zęby muszą zostać przesunięte na bok, a które do tyłu.

Proces leczenia aparatem ortodontycznym jest dość długi, ponieważ przesuwanie się zębów skutkuje istotnymi zmianami w tkance kostnej pacjenta. Aby proces ten przebiegał w prawidłowy sposób, niezbędna jest stała kontrola. Co to oznacza dla pacjenta? Konieczność regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Leczenie ortodontyczne może się jednak różnić, a metody stosowane u dzieci nie zawsze sprawdzają się u dorosłych. Z tego też względu ortodonci korzystają z różnych typów aparatów.

Aparat retencyjny

Retainer to aparat dość specyficzny. Jego zadaniem nie jest korygowanie czy prostowanie zębów, lecz utrwalanie efektów leczenia i ochrona przed nawrotem problemów ze zgryzem. Kosztuje on około 500 złotych, a ponieważ ma sporo zalet (np. może być zakładany tylko na noc), wiele osób korzysta z jego wsparcia po zakończeniu właściwego leczenia ortodontycznego.

Aparat ruchomy

Aparat ruchomy tu urządzenie, które w każdej chwili możesz zdjąć. Jego budowa jest bardzo prosta, a sam aparat składa się z akrylowej płytki z klamrami i drutami pozwalającymi na zamocowanie urządzenia na zębach.

Zobacz też:
Aparat estetyczny – jakie są jego rodzaje? Komu poleca się tego typu aparat ortodontyczny?

Rozwiązanie takie najczęściej stosowane jest w przypadku dzieci do 12 lat, posiadających jeszcze zęby mleczne. O tym, jak długo powinien z niego korzystać pacjent, decyduje dentysta. Zazwyczaj zaleca się noszenie takiego aparatu przez kilkanaście godzin dziennie. Dziecko może zatem założyć aparat na noc i zdjąć go przed wyjściem do szkoły.

Aparat stały

Stały aparat ortodontyczny ma już bardziej zaawansowaną budowę i jest mocowany na zębach na dłuższy czas (nawet na 2 lata). Jest to rozwiązanie przeznaczone dla dzieci (zwykle powyżej 12. roku życia), które już mają stałe zęby, oraz dla tych dorosłych, którzy chcą skorygować zgryz. Zaliczasz się do tego grona?

Jeśli chcesz sięgnąć po taki aparat, możesz wybrać:

Ile kosztuje aparat na zęby?

Cena aparatu uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od rodzaju sprzętu oraz materiału, z jakiego został on wykonany. Co musisz wiedzieć na temat samych aparatów? Poniżej znajdziesz ceny najczęściej spotykane w gabinetach stomatologicznych. Musisz do nich doliczyć ceny wizyt u dentysty (od 100 do 300 zł za wizytę kontrolną).

Aparat na zęby cena urządzenia ruchomego

Ile kosztuje aparat na zęby na noc? To popularne rozwiązanie wiąże się z wydatkami w granicach 5001000 zł. Jest to najtańsze rozwiązanie, z którego rodzice chętnie korzystają dla dobra swych dzieci.

Zobacz też:
Aparat Hyrax – jak działa taki aparat ortodontyczny? Czy noszenie aparatu tego typu jest bolesne?

Ile kosztuje aparat na zęby stały?

Nieco inny cennik obowiązuje w przypadku aparatu stałego, w przypadku którego ceny są dość zróżnicowane. Standardowy aparat metalowy to koszt około 15001700 zł za jeden łuk zębowy. Jeśli chcesz postawić na bardziej estetyczne zamki (np. ceramiczne lub kryształowe), cena jednego łuku wzrośnie do 2000, a nawet 3000 tysięcy złotych.

Ile kosztuje aparat kosmetyczny lub samoligaturujący?

Z racji tego, że aparat metalowy jest widoczny, co może być dla niektórych pacjentów niezbyt komfortowe, producenci tych urządzeń wprowadzają na rynek aparaty kosmetyczne. Są one praktycznie niewidoczne, dzięki czemu zyskują coraz większą popularność. Tu cena za jeden łuk może wynieść nawet 6000 tysięcy zł.

Założenie aparatu ortodontycznego to inwestycja w zdrowie jamy ustnej i piękny wygląd. Znasz już koszt aparatu i wiesz też, z jakich rozwiązań możesz skorzystać. Teraz zostaje już tylko jedno – odwiedzić ortodontę i rozpocząć proces leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Aparat kryształowy – co to za rodzaj aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ten aparat estetyczny?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zatrucie zęba

Zatrucie zęba – na czym polega dewitalizacja? Kiedy przeprowadza się zatruwanie zęba?

Następny artykuł
biały nalot na języku

Biały nalot na języku – czego może być objawem? Dowiedz się, jak przywrócić naturalny kolor języka!

Podobne artykuły