aparat hyrax

Aparat Hyrax – jak działa taki aparat ortodontyczny? Czy noszenie aparatu tego typu jest bolesne?

Jakub Kaczmarek
Niektórzy pacjenci ortodontyczni przed założeniem stałego aparatu korzystają z innego rodzaju rozwiązania. Aparat typu Hyrax jest przeznaczony do rozszerzenia szczęki. Jak długo trzeba go nosić i jak jest zbudowany aparat Hyrax? Sprawdź to!

Leczenie ortodontyczne zwykle oznacza założenie stałego aparatu u pacjentów. Czasem jednak potrzebne są również dodatki np. w postaci aparatu podniebiennego, takiego jak Hyrax. Zwykle aparat Hyrax stosowany u dzieci, ale może być również mocowany u osób dorosłych. Założenie aparatu tego typu umożliwia znaczną rozbudowę podstawy kostnej szczęki, co pozwala na uzyskanie miejsca na zęby górne i rozszerzenie dna nosa. Przeczytaj, z czego się składa taki aparat!

Aparat Hyrax i jego budowa

Aparat Hyrax to rodzaj aparatu stałego, który mocowany jest między górnymi zębami. Składa się z pierścieni i specjalnej śruby służącej do poszerzania szczęki. Jego noszenie wymaga współpracy pacjenta, który musi odpowiednio rozkręcać śrubę, zgodnie ze wszelkimi zaleceniami lekarza. Dzięki temu szczęka powoli się poszerza w kierunku poprzecznym i tym samym tworzy bazę kostną do nowego, prawidłowego ustawienia zębów.

Korekta wad zgryzu a aparat typu Hyrax

Założenie u pacjenta aparatu Hyrax i co za tym idzie poszerzenie zwężonej szczęki, często pozwala również na korektę innych wad zgryzu. Należą do nich np.:

Zobacz też:
Aparat metalowy na zęby – komu jest polecany? Jak działa stały aparat ortodontyczny metalowy?

Poszerzenie podniebienia przekłada się także na zwiększenie objętości dróg oddechowych i miejsce dla języka, co zmniejsza ryzyko powstania wad wymowy.

Szpara między zębami

Hyrax jest wykorzystywany w ortodoncji, gdzie służy do rozerwania szwu podniebiennego i poszerzenia szczęki. Ten proces wiąże się zatem z powstaniem szpary między jedynkami. To całkowicie normalny objaw, który nie powinien niepokoić, ponieważ powstała luka szybko się zrasta samoistnie lub podczas późniejszego leczenia aparatem stałym cienkołukowym.

Aparat Hyrax – ile się nosi? Czy noszenie jest bolesne?

Najczęściej ortodonci zalecają, aby aparat rozszerzający szczękę Hyrax nosić od 3 do 6 miesięcy, choć jest to kwestia indywidualna. Jakie mogą być wyzwania podczas jego noszenia?

  1. Najczęściej pacjenci skarżą się na lekki dyskomfort odczuwany podczas pierwszych dni leczenia aparatem Hyrax.
  2. U niektórych pojawia się nawet niewielki ból w okolicy podoczodołowej lub u nasady nosa, ale wszystkie te objawy ustępują w ciągu kilku dni.
  3. Można jednak przyjmować środki przeciwbólowe bez recepty, które zniwelują wszystkie nieprzyjemności.

Pamiętaj przy tym, że odczuwany ból podczas noszenia aparatu Hyrax nie powinien być większy niż ból mięśni po intensywnym wysiłku. Najlepsza rada, jaką możesz dostać na ten okres, mówi, że powinieneś używać mięśni. W ten sposób twoje zęby szybciej przywykną do nowej sytuacji.

Aparat Hyrax a mówienie i jedzenie

Po założeniu aparatu tego typu możesz mieć również problemy z mówieniem i połykaniem. Musisz dać sobie czas, aby przyzwyczaić się do obecności urządzenia w jamie ustnej. Mogą pojawiać się też trudności związane ze spożywaniem pokarmów, dlatego zaleca się unikanie takiego jedzenia jak:

  • chrupiące pieczywo;
  • chipsy;
  • spaghetti.
Zobacz też:
Aparat na zęby w ciąży – czy są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?

Wszelkie posiłki warto kroić na małe kawałki.

O czym musisz pamiętać, nosząc aparat Hyrax?

Jeśli zacząłeś nosić aparat Hyrax, koniecznie musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim:

  • nie sięgaj po kleiste słodycze i twarde pokarmy;
  • spożywaj pokarmy i napoje w letniej temperaturze;
  • dbaj o higienę jamy ustnej – szczotkuj zęby po każdym posiłku;
  • używaj płynu do płukania jamy ustnej.

Aparat Hyrax – cena

Cena aparatu Hyrax zależy od wybranej kliniki stomatologicznej czy doświadczenia lekarza. Najczęściej jednak jego cena waha się w okolicach 1200 złotych.

Aparat Hyrax – efekty

Czas leczenia aparatem Hyrax to około 6 miesięcy. Tyle wystarczy, aby odpowiednio rozszerzyć szczękę i zmniejszyć wady zgryzu. Choć można się spotkać z opiniami, że rozkręcanie tego aparatu jest bardzo bolesne i sprawia, że normalne funkcjonowanie jest niemożliwe, to jednak jest to bardzo indywidualna kwestia. Większość pacjentów bardzo dobrze znosi ten etap leczenia ortodontycznego.

Etap terapii ortodontycznej, podczas którego potrzebne jest noszenie aparatu Hyrax, wcale nie musi być straszny i bolesny. Jeśli musisz zdecydować się na jego założenie, niczego się nie obawiaj. Już za jakiś czas będziesz mógł podziwiać efekty!


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Aparat samoligaturujący – czym jest i jak leczy wady zgryzu? Kto może nosić aparat ortodontyczny samoligaturujący?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
sztuczny aparat na zęby

Sztuczny aparat na zęby – czy to ryzyko dla najmłodszych? Czy taki aparat ortodontyczny jest bezpieczny?

Następny artykuł
aparat porcelanowy

Aparat porcelanowy – jak jest zbudowany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma aparat stały porcelanowy?

Podobne artykuły