implant zęba a wysiłek fizyczny

Implant zęba a wysiłek fizyczny – kiedy i na jak długo przerwać treningi?

Anna Wiktor
Czy występuje zależność, która wiąże ze sobą implant zęba a wysiłek fizyczny? Jak długo po zabiegu nie będziesz mógł ćwiczyć? W jakich przypadkach przerwa w treningu jest konieczna? Dowiedz się więcej!

Implant zęba a wysiłek fizyczny to temat, który najbardziej interesuje sportowców i osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną. Na jak długo muszą one zaprzestać ulubionych czynności? Podpowiadamy!

Implant zęba a wysiłek fizyczny – co musisz wiedzieć?

Kiedy rozważasz kwestię wiążącą implant zęba a wysiłek fizyczny, pamiętaj przede wszystkim o tym, że wszczepienie implantu to zabieg chirurgiczny. I w takich kategoriach powinieneś go traktować! Oznacza to, że kości, tkanki miękkie i dziąsła zostaną naruszone i potrzebują czasu na regenerację. Dlatego też przez pierwszych 7 dni od zabiegu zrezygnuj z bardziej intensywnych aktywności fizycznych. W szczególności dotyczy to dźwigania, schylania się oraz ćwiczeń siłowych. Dopóki obrzęk dziąseł całkowicie nie zniknie, nie planuj też wizyt w saunie, na solarium czy w basenie.

Pamiętaj też, aby przez pierwszych kilka dni po zabiegu (minimum 3–4) powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu. W ten sposób przyspieszysz gojenie się dziąseł i zminimalizujesz ryzyko wystąpienia takich skutków ubocznych jak np. przedłużające się krwawienie czy ból.

O czym jeszcze warto wiedzieć przed wszczepieniem implantów?

Jeśli masz taką możliwość, zabieg wszczepienia implantów zaplanuj na wiosnę albo jesień. Najlepiej jest unikać pory letniej – w czasie wysokich temperatur łatwo o przegrzanie organizmu, które opóźnia nieco proces gojenia. Aż do zagojenia się rany powstrzymuj się też w trakcie jedzenia od przeżuwania pokarmów stroną, po której wykonywany był zabieg.

Zobacz też:
Stan zapalny po wszczepieniu implantu – objawy i przeciwdziałanie

Jeśli uprawiasz sport i planujesz na kolejne zawody lecieć samolotem, ostrożnie dobierz termin zabiegu wszczepienia implantów. W ciągu 2 tygodni po jego wykonaniu nie powinieneś podróżować w ten sposób – zmiany ciśnienia mogą spowodować ponowne otwarcie się naczyń krwionośnych. A to prosta droga do pojawienia się nieprzyjemnych powikłań.

Implant zęba a wysiłek fizyczny nie są wykluczającymi się elementami. Pamiętaj jedynie, aby w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu oszczędzać organizm i nie wykonywać forsownych ćwiczeń. Potem możesz wrócić do zwyczajowej aktywności!


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
implanty straumann

Czym wyróżniają się implanty Straumann?

Następny artykuł
all on 6

Metoda all on 6 – szybki i wygodny sposób na naturalny uśmiech

Podobne artykuły