implant zęba a wysiłek fizyczny

Implant zęba a wysiłek fizyczny – kiedy i na jak długo przerwać treningi?

Anna Wiktor
Czy występuje zależność, która wiąże ze sobą implant zęba a wysiłek fizyczny? Jak długo po zabiegu nie będziesz mógł ćwiczyć? W jakich przypadkach przerwa w treningu jest konieczna? Dowiedz się więcej!

Implant zęba a wysiłek fizyczny to temat, który najbardziej interesuje sportowców i osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną. Na jak długo muszą one zaprzestać ulubionych czynności? Podpowiadamy!

W skrócie:

 • Po wszczepieniu implantu zęba należy przez pierwsze 7 dni powstrzymać się od bardziej intensywnej aktywności fizycznej.
 • Przez 3-4 dni nie należy palić papierosów ani pić alkoholu.
 • Jeśli to możliwe, zaplanuj zabieg na wiosnę lub jesień, aby uniknąć nadmiernego przegrzania organizmu.
 • Powstrzymaj się od żucia pokarmów po stronie implantu przez kilka tygodni.
 • Unikaj podróży samolotem 2 tygodnie po zabiegu.

  Implant zęba a wysiłek fizyczny – co musisz wiedzieć?

  Kiedy rozważasz kwestię wiążącą implant zęba a wysiłek fizyczny, pamiętaj przede wszystkim o tym, że wszczepienie implantu to zabieg chirurgiczny. I w takich kategoriach powinieneś go traktować! Oznacza to, że kości, tkanki miękkie i dziąsła zostaną naruszone i potrzebują czasu na regenerację. Dlatego też przez pierwszych 7 dni od zabiegu zrezygnuj z bardziej intensywnych aktywności fizycznych. W szczególności dotyczy to dźwigania, schylania się oraz ćwiczeń siłowych. Dopóki obrzęk dziąseł całkowicie nie zniknie, nie planuj też wizyt w saunie, na solarium czy w basenie.

  po wszczepieniu implantu zęba przez pierwsze 7 dni powstrzymaj się od aktywności fizycznej

  Ważne

  Pamiętaj też, aby przez pierwszych kilka dni po zabiegu (minimum 3–4) powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu. W ten sposób przyspieszysz gojenie się dziąseł i zminimalizujesz ryzyko wystąpienia takich skutków ubocznych jak np. przedłużające się krwawienie czy ból.

  O czym jeszcze warto wiedzieć przed wszczepieniem implantów?

  Jeśli masz taką możliwość, zabieg wszczepienia implantów zaplanuj na wiosnę albo jesień. Najlepiej jest unikać pory letniej – w czasie wysokich temperatur łatwo o przegrzanie organizmu, które opóźnia nieco proces gojenia. Aż do zagojenia się rany powstrzymuj się też w trakcie jedzenia od przeżuwania pokarmów stroną, po której wykonywany był zabieg.

  Jeśli uprawiasz sport i planujesz na kolejne zawody lecieć samolotem, ostrożnie dobierz termin zabiegu wszczepienia implantów. W ciągu 2 tygodni po jego wykonaniu nie powinieneś podróżować w ten sposób – zmiany ciśnienia mogą spowodować ponowne otwarcie się naczyń krwionośnych. A to prosta droga do pojawienia się nieprzyjemnych powikłań.

  Implant zęba a wysiłek fizyczny nie są wykluczającymi się elementami. Pamiętaj jedynie, aby w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu oszczędzać organizm i nie wykonywać forsownych ćwiczeń. Potem możesz wrócić do zwyczajowej aktywności!

  po wszczepieniu implantu zęba unikaj sauny, solarium i basenu

  Często zadawane pytania

  Czy po wszczepieniu implantu zęba można iść do pracy?

  Decyzja o powrocie do pracy po wszczepieniu implantu zęba zależy od indywidualnych okoliczności, rodzaju wykonywanego zawodu oraz nasilenia odczuwanego dyskomfortu. Wiele osób jest w stanie wrócić do pracy następnego dnia po zabiegu, jednak zaleca się wzięcie co najmniej jednego dnia wolnego, aby pozwolić sobie na odpoczynek i właściwe gojenie się rany. W przypadku prac fizycznych lub wymagających długotrwałego mówienia warto rozważyć kilkudniową przerwę.

  Czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć?

  Tak, choć rzadko, implanty zębowe mogą się nie przyjąć. Przyjęcie implantu zależy od wielu czynników, takich jak stan kości, stan ogólny zdrowia pacjenta, higiena jamy ustnej, a także doświadczenie lekarza stomatologa. Niepowodzenia są jednak stosunkowo rzadkie, a współczesne techniki i materiały używane w implantologii przyczyniają się do wysokiej stopy sukcesu, sięgającej nawet 95-98%.

  Jak długo goją się dziąsła po implantach?

  Proces gojenia się dziąseł po wszczepieniu implantów zębowych może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czas gojenia się dziąseł zależy od indywidualnych cech pacjenta, rodzaju i ilości wykonanych zabiegów, a także od przestrzegania zaleceń lekarza stomatologa. W przypadku procedury dwuetapowej pierwszy etap gojenia po wszczepieniu implantu trwa zwykle od 6 do 12 tygodni. Następnie, po odsłonięciu implantu i zamocowaniu abutmentu, dziąsła potrzebują kolejnych 2-4 tygodni na pełne zagojenie się. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz dbanie o higienę jamy ustnej, aby zapewnić prawidłowy proces gojenia.


  Może Cię także zainteresować:
  Archiwum: kwiecień 2023
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Poprzedni artykuł
  ile kosztuje aparat na zeby

  Ile kosztuje aparat na zęby? Cena zdrowego zgryzu

  Następny artykuł
  intruzja zeba

  Intruzja zęba – na czym polega?

  Podobne artykuły