aparat na zęby w ciąży

Aparat na zęby w ciąży – czy są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?

Jakub Kaczmarek
Aparat na zęby w ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Czy ciąża jest odpowiednim czasem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego? Dowiedz się, czy warto z nim poczekać aż do urodzenia dziecka.

Każdy marzy o pięknym uśmiechu i zdrowych, prostych zębach. Czasem, by uzyskać taki efekt, konieczne jest leczenie ortodontyczne. Wymaga ono opracowania szczegółowego planu leczenia na długo przed założeniem samego aparatu. Czy aparat na zęby w ciąży jest bezpieczny dla dziecka? Sprawdź, czy aparat można zakładać w czasie oczekiwania na poród.

Aparat na zęby w ciąży – czy jest bezpieczny?

Samo noszenie aparatu w ciąży nie jest szkodliwe. Problematyczne są jednak badania, bez których nie jest możliwe ustalenie szczegółów korekcji zgryzu. Przed założeniem aparatu konieczne jest zrobienie zdjęć rentgenowskich. Promieniowanie jest szkodliwe dla płodu, dlatego nie wolno wykonywać RTG w czasie ciąży. Niejednokrotnie zachodzi potrzeba usunięcia niektórych zębów, najczęściej ósemek. Ekstrakcja zębów również nie jest wskazana w czasie ciąży, bo może prowadzić do krwotoku. Usuwanie zębów przeprowadza się tylko w wyjątkowych sytuacjach, od II trymestru ciąży.

Aparat na zęby w ciąży – higiena jamy ustnej

Może się zdarzyć, że wieść o ciąży przychodzi już w momencie, gdy masz założony aparat. Co zrobić w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności poinformuj lekarza o swoim stanie. Lekarz nie będzie zlecał kolejnych zdjęć RTG. Gdy aparat na zęby w ciąży jest już założony, zazwyczaj nie rezygnuje się z leczenia. Unika się jednak kontroli postępów poprzez zdjęcia rentgenowskie. W tym czasie szczególnie ważna jest higiena jamy ustnej. W czasie ciąży dziąsła mogą być rozpulchnione i skłonne do infekcji. Należy dokładnie czyścić jamę ustną i zęby, a także unikać słodyczy i kwaśnych potraw.

Aparat na zęby w ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Jednak przygotowanie do leczenia ortodontycznego wymaga badań, których nie można wykonywać w trakcie ciąży. Dlatego, decyzję o korekcji zgryzu i założeniu aparatu lepiej odłożyć na czas po urodzeniu dziecka.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zęby w ciąży

Zęby w ciąży – w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej w czasie ciąży?

Następny artykuł
wyrywanie zęba w ciąży

Wyrwanie zęba w ciąży – czy można przeprowadzić ekstrakcję zęba w czasie ciąży?

Podobne artykuły