zęby w ciąży

Zęby w ciąży – w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej w czasie ciąży?

Jakub Kaczmarek
Zęby w ciąży wymagają regularnych wizyt u stomatologa. Zły stan uzębienia może mieć negatywny wpływ na dziecko. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co szczególnie zwrócić uwagę w czasie ciąży.

Infekcje w jamie ustnej stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka. Każda dolegliwość i ból zęba powinny być skonsultowane ze stomatologiem. Wbrew błędnym przekonaniom, zęby w ciąży można poddawać leczeniu, a dbanie o ich dobry stan powinno być priorytetem już na etapie planowania ciąży. Czytaj dalej!

Zęby w ciąży – leczenie

W ciąży zdarzają się sytuacje, gdy wizyta u dentysty jest konieczna, ze względu na dolegliwości bólowe. Nie należy ich lekceważyć, gdyż mogą wskazywać na stan zapalny zęba. W ciąży tego typu infekcje stanowią zagrożenie dla dziecka, gdyż bakterie z zaatakowanego zęba mogą przemieszczać się wraz z krwią do płodu. Zęby w ciąży należy regularnie kontrolować, a wszelkie dolegliwości zgłaszać lekarzowi prowadzącemu, który dobierze odpowiednie leczenie.

Nadwrażliwość zębów – jak sobie radzić?

Hormony ciążowe mogą wpływać niekorzystnie na stan dziąseł. Nadwrażliwość zębów w ciąży jest zjawiskiem dość powszechnym, a zarazem uciążliwym. Kobiety mogą sobie z nim radzić, stosując specjalistyczne pasty do zębów, które zmniejszają uczucie nadwrażliwości. Odsłonięta zębina może być przyczyną nieprzyjemnych wrażeń bólowych, dlatego w razie ich wystąpienia, warto mieć pod ręką maść lub specjalistyczną pastę.

Wybielanie zębów w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy można wybielać zęby w ciąży. Odpowiedź jest jednoznaczna. Ten zabieg lepiej jest przeprowadzić dopiero po urodzeniu dziecka. Stosowane w trakcie wybielania związki chemiczne są bardzo mocne, przez co mogą być szkodliwe dla płodu.

Ruszające się zęby w ciąży – przyczyny

Ruchome zęby w ciąży to częsty problem. Za ten stan odpowiadają żeńskie hormony, których poziom wzrasta w czasie ciąży. Problem powinien ustąpić samoistnie po urodzeniu dziecka, jednak konieczna jest konsultacja u stomatologa w celu wykluczenia bardziej poważnych schorzeń przyzębia. 

Zęby w ciąży są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Wymioty i spożywanie kwaśnych potraw mogą wpłynąć niekorzystnie na stan dziąseł i szkliwa. Zaleca się regularne wizyty u dentysty, który dopasowuje leki tak, by nie zaszkodzić dziecku.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
olejek goździkowy na ból zęba

Olejek goździkowy na ból zęba – naturalna metoda leczenia uciążliwego bólu dziąseł i zębów

Następny artykuł
aparat na zęby w ciąży

Aparat na zęby w ciąży – czy są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?

Podobne artykuły