leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży – co warto wiedzieć?

Jakub Kaczmarek
Leczenie zębów w ciąży nie zaszkodzi dziecku, jeśli lekarz przeprowadzi je w odpowiedni sposób. Przyszła matka może poprosić o znieczulenie u dentysty – w ciąży otrzyma inny, odpowiedni środek. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o leczenie zębów w ciąży!

Nie wszystkie dentystyczne zabiegi wykonuje się od razu, gdy pacjentka jest w ciąży. Część wstrzymuje się do określonego tygodnia, z innymi trzeba zaczekać do porodu. Leczenie zębów w ciąży ma duże znaczenie dla stanu uzębienia dziecka. Przekonaj się, z czym dla przyszłej matki wiąże się wizyta u dentysty. Więcej szczegółowych informacji o ciąży znajdziesz w serwisie: https://lupiko.pl/. W ciąży kobieta dba i o siebie, i o swoje dziecko. Jak to wygląda w tym aspekcie?

Leczenie zębów w ciąży – informacje dla przyszłych matek 

Regularna kontrola stanu uzębienia to jedna z wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Lekarze zalecają, aby przynajmniej raz w każdym trymestrze sprawdzić, czy u pacjentki będzie pilna konieczność leczenia zębów w ciąży. Pierwszą kontrolę u stomatologa najlepiej zaplanować od 6. do 8. tygodnia ciąży. Kolejna wizyta u dentysty w ciąży powinna mieć miejsce około 20. tygodnia.

Próchnica w ciąży i nie tylko. Dozwolone metody leczenia zębów w ciąży

Niektóre zabiegi przeprowadza się właściwie w każdym przypadku – bez względu na stopień zaawansowania ciąży. Nieleczona próchnica w ciąży wielokrotnie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Bardzo ważne są zabiegi dla pacjentek cierpiących m.in. na:

  • choroby przyzębia;
  • stan zapalny, który dentysta może zmniejszyć tzw. zatruciem zęba.

Ekstrakcję i kanałowe leczenie zębów w ciąży stomatolodzy zwykle przeprowadzają po pierwszym trymestrze. Wiele zależy także od stanu pacjentki. Czasami lekarze przepisują odpowiednie, bezpieczne dla dziecka leki. Nie wszystkie placówki posiadają sprzęt, który pozwala zabezpieczyć rozwój płodu np. przed promieniowaniem RTG.

Wizyta u dentysty – w ciąży nie wykonuje się tych zabiegów

Ryzyko zaszkodzenia dziecku albo osłabienie uzębienia przyszłej matki może sprawić, że zabieg nie może się odbyć. Z jakim leczeniem zębów w ciąży trzeba się wstrzymać? To przede wszystkim:

  • wybielanie zębów;
  • leczenie protetyczne;
  • leczenie ortodontyczne;
  • prześwietlanie uzębienia (bezpieczną dla kobiet i płodu alternatywą jest cyfrowa wizualizacja).

Omawiane zagadnienia z kategorii „dentysta a ciąża” pomogą ci w planowaniu wizyt w odpowiednim czasie. Należy zaufać specjalistom – kobieta musi poinformować stomatologa o wszystkim, co dotyczy jej stanu zdrowia i kondycji dziecka. Leczenie zębów w ciąży jest w pewnym zakresie refundowane przez NFZ.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
plomby amalgamatowe

Plomby amalgamatowe – dlaczego czarna plomba przechodzi do historii?

Następny artykuł
leczenie kanałowe w ciąży

Leczenie kanałowe w ciąży – jak wygląda zabieg i kwalifikacja u dentysty?

Podobne artykuły