wybielanie zębów

Przepis na śnieżnobiały uśmiech. Jaką metodę wybielania zębów wybrać?

Anna Wiktor
Wybielanie zębów to coraz popularniejszy zabieg, który pozwala poczuć się pięknie i komfortowo z własnym uśmiechem. Co warto o nim wiedzieć? Czy zęby wybielać samodzielnie w domu, czy w gabinecie stomatologicznym? Poznaj swoje opcje.

Piękne, proste, białe zęby są zdecydowanie jednym z wyznaczników atrakcyjności we współczesnym świecie. Nic więc dziwnego, że oferty na zabiegi wybielania, jak i reklamy środków do tego przeznaczonych są jednymi z najczęściej pojawiających się w mediach. Sposobów jest wiele – chociażby wybielanie zębów lampą czy wybielanie zębów sodą. Zanim jednak zdecydujesz się na taki zabieg, dowiedz się o nim więcej. Jak przebiega wybielanie zębów u dentysty, a jak podejść do tego w domu?

Wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów w domu może wydawać się niezwykle kuszące – cena jest znacznie niższa, a producenci różnego rodzaju środków wybielających obiecują olśniewające efekty jak po profesjonalnym zabiegu. Czy takim obietnicom warto jednak ufać? Środki i zestawy do wybielania zębów w domu zawsze wiążą się z pewną dozą ryzyka. W ich przypadku nigdy nie będziesz mieć pewności, że nie wpływasz negatywnie, na przykład, na szkliwo. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, warto wiedzieć, na czym polega ich działanie.

Wybielająca pasta do zębów

Pasta do zębów jest obowiązkowym środkiem w dbaniu o higienę jamy ustnej. Czy jednak rzeczywiście może działać jako preparat wybielający? Takie pasty od dawna są środkami dość kontrowersyjnymi, a jednocześnie niezwykle popularnymi. Czy pasty wybielające są dobrą alternatywą dla stomatologii estetycznej?

Przede wszystkim, warto wiedzieć, w jaki sposób działają. Wbrew temu, co może podpowiadać intuicja, jest to wybielanie mechaniczne, ponieważ pasta walczy z przebarwieniami, ścierając je z zębów. Przez to, rozjaśniając ich kolor, obniżasz jednocześnie kondycję swojego uzębienia.

Jaką pastę wybielającą wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z tego rozwiązania, warto się zastanowić, jaką dokładnie pastę wybierzesz. Jeśli chcesz stosować ją na co dzień, wybierz taką o współczynniku ścieralności RDA poniżej 45. Past o wyższym RDA nie używaj częściej niż dwa razy w tygodniu, jako że w przeciwnym wypadku zagwarantujesz sobie nadwrażliwość zębów.

Paski wybielające

To jeden z najczęściej stosowanych sposobów rozjaśniania zębów. Paski wybielające są niedrogim i prostym w użyciu rozwiązaniem, jednak nie wszyscy wiedzą dokładnie, jak je zastosować, aby osiągnąć maksymalny efekt. Są to giętkie paski zawierające nadtlenek wodoru, które nakłada się rano na umyte i wieczorem na nieumyte zęby. Ich użycie jest bezpieczne, należy jednak pamiętać, że osiągnięty efekt może nie robić takiego wrażenia, jak w przypadku innych metod wybielania zębów.

Wybielanie zębów paskami – efekty

Aby osiągnąć pożądany efekt przy stosowaniu pasków wybielających, warto w pierwszej kolejności udać się do dentysty na zabieg usunięcia kamienia i osadu z zębów. Paski powinno się stosować regularnie przez 2–3 tygodni. Ich efekty mogą utrzymać się nawet do 6 miesięcy. Warto pamiętać, że paski pomogą pozbyć się istniejących przebarwień, nie zmienią natomiast naturalnego koloru szkliwa, które praktycznie nigdy nie jest śnieżnobiałe.

Zestawy do wybielania zębów

Coraz częściej na rynku pojawiają się również środki i urządzenia do wybielania zębów, symulujące zabiegi, którym możesz poddać się w gabinecie stomatologicznym. Takie urządzenia składają się zazwyczaj z lampy LED, żelu do wybielania zębów oraz nakładki na zęby.

Metody wybielania zębów u dentysty

Jeśli zdecydujesz się wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym, możesz spodziewać się znacznie lepszych i szybszych efektów. Dodatkowo masz pewność tego, że nad całym procesem czuwa specjalista, który zadba zarówno o wygląd, jak i zdrowie twoich zębów. Oczywiście, takie zabiegi będą droższe od tego, na co możesz pozwolić sobie w domu.

Wybielanie nakładkowe

Nakładkowe wybielanie zębów składa się z dwóch etapów: tego przeprowadzanego w gabinecie stomatologa i jego kontynuacji, którą pacjent wykonuje samodzielnie w domu. W ramach przygotowania do zabiegu musisz upewnić się, że zęby są całkowicie zdrowe. W przypadku pojawienia się próchnicy lub konieczności leczenia kanałowego trzeba zadbać o nie przed zabiegiem wybielania. Warto również wcześniej oczyścić zęby, na przykład, z pozostającego na nich kamienia.

Zastanawiasz się nad inwestycją w wybielanie zębów? Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://magazyninwestora.pl/inwestycja-w-wybielanie-zebow

Jak przebiega wybielanie za pomocą nakładek?

Podczas pierwszej wizyty dentysta przyjrzy się twoim zębom i dziąsłom i stwierdzi, czy możliwe jest wykonanie zabiegu. Jeśli tak, pobierze odciski obu łuków zębowych, na podstawie których zostaną wykonane nakładki. Jeśli te będą pasować, reszta zależy już od ciebie. Na ich wewnętrzną stronę musisz nakładać żel wybielający i trzymać ją na zębach zazwyczaj przez całą noc. Cena takiego zabiegu to od 600 do 800 złotych, a jego efekty utrzymują się do 2 lat.

Laserowe wybielanie zębów

Kolejnym sposobem na wybielenie zębów w gabinecie dentystycznym jest naświetlanie zimnym światłem diod laserowych, które zmieniają odcień płytki nazębnej. Jest to rozwiązanie bardzo szybkie w porównaniu z wybielaniem nakładowym, bo trwa od 20 do 40 minut. Laserowe wybielanie zębów kosztuje od 600 złotych za jeden łuk zębowy, a więc od 1200 złotych za całe uzębienie. Efekt wybielania widoczny jest natychmiast, a przez pierwsze kilka dni możesz zaobserwować nadwrażliwość zębów. Ten zabieg wybielania zębów pozostawi biały uśmiech nawet na 3 lata, szczególnie jeśli powstrzymasz się przed paleniem papierosów, piciem kawy i alkoholu.

Licówki maskujące

Jeśli przeszkadza ci twój kolor zębów, możesz również wybrać najprostsze rozwiązanie i po prostu je zasłonić. Nie ma tutaj mowy o rozjaśnianiu zębów i jest to metoda raczej nieinwazyjna. Licówki są małymi nakładkami, które przykleja się z przedniej strony zęba, czasami po jego wcześniejszym spiłowaniu. Zakłada się je zazwyczaj na przednie zęby, podczas gdy tylne ochrania się koronami.

Licówki nie tylko pozwalają zamaskować nieestetyczny odcień zębów, ale również rzucające się w oczy stare wypełnienia, wyszczerbione fragmenty zębów, czy też ich kształt.

Wygląd uśmiechu może w dużym stopniu wpływać na samoocenę i pewność siebie. Na szczęście współczesna stomatologia pozwala na osiągnięcie wymarzonych efektów i oferuje różne metody wybielania zębów. Przed podjęciem decyzji warto udać się do specjalisty, który sprawdzi stan twojego uzębienia i doradzi, która metoda wybielania jest dla ciebie najodpowiedniejsza. Być może w twoim przypadku warto rozważyć także naturalne wybielanie zębów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów – na czym polega ten zabieg dentystyczny?

Następny artykuł
wybielanie zębów cena

Wybielanie zębów – cena zabiegów, przeciwwskazania, metody oraz efekty, których możesz się spodziewać

Podobne artykuły