korony porcelanowe

Korony porcelanowe – jak wygląda ich założenie? Ile kosztują? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Anna Wiktor
Korony porcelanowe mogą być sposobem na uzupełnienie uzębienia. Chociaż są dosyć kosztowne, pod pewnymi względami będą dobrym zamiennikiem własnych, naturalnych zębów. Dowiedz się o nich więcej!

Utrata naturalnych zębów to nic dobrego. Braki w uzębieniu nie wyglądają estetycznie, dlatego wiele osób szuka sposobów na ich uzupełnienie. Dzisiejsza protetyka i stomatologia zna ich coraz więcej. Korony porcelanowe w dużym stopniu odzwierciedlają prawdziwe zęby. Nie są tak niewygodne jak proteza i właściwie nie da się ich odróżnić od naturalnego uzębienia. Wprowadzenie implantów do jamy ustnej to zabieg protetyczny, który jest bezpieczny i dosyć szybki. Czy pacjent wyjdzie po nim z gabinetu z pięknym uśmiechem? Sprawdź, jak taka korona wpływa na estetykę i codzienne funkcjonowanie!

Korony zębowe – jak wygląda zabieg ich wprowadzenia?

Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne są zwykle dwie wizyty. Na pierwszej lekarz sprawdza, czy na prawdziwym zębie można osadzić koronę z porcelany lub innego materiału. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, wówczas stomatolog wypełnia ząb, pobiera wyciski i zakłada koronę tymczasową. Drugi zabieg to już założenie korony na prawdziwy ząb pacjenta. Koron porcelanowych nie zakłada się na zęby z próchnicą. Muszą one zostać najpierw wyleczone metodami dentystycznymi.

Rodzaje koron

Oprócz korony porcelanowej na metalu można spotkać się także z koronami:

  • metalowymi;
  • akrylowymi;
  • koronami porcelanowymi na cyrkonie (to uzupełnienie na podbudowie z tlenku cyrkonu);
  • kompozytowymi.

Wyboru będziesz mógł dokonać w zakładzie stomatologicznym. Innym rodzajem uzupełnienia są licówki porcelanowe, które nie są nakładane na całość zęba, ponieważ nakleja się je na przednią jego część. W protetyce stosuje się również mosty zębowe. Most porcelanowy to jeden element, który jest implantem imitującym kilka zębów.

Ile wytrzymują korony porcelanowe?

Średnio porcelanowa korona wytrzymuje około pięciu lat, choć sporo zależy od stanu jamy ustnej pacjenta. Ważne jest bowiem zachowanie higieny, częste szczotkowanie i nitkowanie zębów. Zdrowie dziąseł również ma znaczenie, dlatego warto używać płynu do mycia jamy ustnej. W najlepszym wypadku sztuczna korona zęba może wytrzymać nawet 20 lat. Dentysta przekaże ci więcej szczegółów o prawidłowej higienie, aby efekty tego rozwiązania były jak najtrwalsze.

Korona porcelanowa a pełnoceramiczna. Jaka jest różnica?

Korony pełnoceramiczne charakteryzują się nieco lepszą jakością wykonania i lepiej pasują do pozostałych zębów. Nie jest to jednak znacząca różnica względem korony pełnoceramicznych. Te ostatnie najczęściej stosowane są z przodu. Na co się zdecydować? Przy wyborze korony powinieneś sugerować się tym, co zaleci stomatolog.

Zabiegi protetyczne mogą przyczynić się do widocznej poprawy stanu, kształtu i koloru zębów. Jeżeli zależy ci na pięknym uśmiechu, to korony protetyczne są rozwiązaniem, które warto rozważyć.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
korony cyrkonowe

Korony cyrkonowe – czym się charakteryzują? Kiedy poddać się protetycznemu zabiegowi odbudowy zęba?

Następny artykuł
most protetyczny

Most protetyczny – czy to dobry sposób na uzupełnienie brakujących zębów?

Podobne artykuły