szczoteczki międzyzębowe

Szczoteczki międzyzębowe – jak działają czyściki do przestrzeni międzyzębowych? Czy warto ich używać?

Jakub Kaczmarek
Szczoteczki międzyzębowe są nadal mało popularne, choć korzystanie z nich zaleca się większości osób. Sprawdź, jak wygląda taka szczoteczka i czym się wyróżnia. Dowiedz się też, dlaczego warto ją stosować na co dzień.

Praktyczne szczoteczki międzyzębowe to niewielkie narzędzia, dzięki którym możesz zadbać o tak zwane przestrzenie interdentalne. Są to miejsca położone pomiędzy sąsiadującymi zębami w szczęce i żuchwie. Wiele osób o nich zapomina, uważając, że sama szczoteczka do zębów sobie z nimi poradzi. Nie jest to jednak, niestety, prawda. Dowiedz się, jak stosować czyściki międzyzębowe.

Dlaczego trzeba czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych codziennie podczas pielęgnacji i higieny jamy ustnej nie jest oczywiste dla większości osób. Zazwyczaj sięga się po wykałaczki czy nić w momencie, gdy coś podczas posiłku po prostu utkwi pomiędzy zębami. Tymczasem codziennie właśnie tam gromadzą sie bakterie i resztki pokarmów. Jeśli nie zostaną usunięte – a zwykła szczoteczka, nawet soniczna, nie zawsze daje sobie z tym radę – dojdzie do rozwoju groźnych bakterii. Efekt to nie tylko próchnica, ale również stany zapalne dziąseł. Właśnie dlatego warto sięgać po szczoteczki międzyzębowe.

Szczoteczki międzyzębowe – wygląd

Nawet jeśli starasz się dokładnie szczotkować zęby w celu usunięcia płytki nazębnej, nie zawsze przełoży się to na oczyszczenie przestrzeni między zębami. Wszystko z powodu włosia, które w główne szczoteczki nie jest w stanie wejść głęboko miedzy zęby. Zwłaszcza że włosie szczoteczki jest zbyt krótkie i giętkie, aby dostać się w wąską szparę.

Zobacz też:
Najlepsza szczoteczka soniczna – poznaj nasze TOP 10

Z tego powodu szczoteczka międzyzębowa zazwyczaj ma specyficzny kształt. Jest to coś na kształt wycioru, który stosuje się do czyszczenia butelek, ale w znacznym pomniejszeniu. Na dość sztywnym rdzeniu znajduje się włosie o różnej długości i miękkości. Ma ono za zadanie wymiatać zanieczyszczenia z przerw interdentalnych, nawet tych przy zębach trzonowych. Wystarczy wybrać odpowiedni rozmiar szczoteczki i można swobodnie oczyszczać przestrzeń międzyzębową.

Jak działają szczoteczki międzyzębowe?

Pod względem działania są one zbliżone do standardowej szczoteczki manualnej. Każdy produkt wyposażony jest w specjalny uchwyt, który ułatwia użytkowanie. Szczoteczki do przestrzeni między zębami są również wielorazowe, w przeciwieństwie, np. do nici. Należy jednak regularnie je wymieniać, mniej więcej co 2–3 miesiące albo częściej, jeśli ich stan tego wymaga. Zużycie zobaczysz po prostu po jakości włosia. Profesjonalne szczoteczki międzyzębowe znajdziesz w rozmaitych rozmiarach, dlatego dopasujesz je do rozstawu twoich zębów. W tym pomoże również stomatolog, o czym przeczytasz poniżej.

Jak dobrać rozmiar szczoteczki?

Podstawową zasadą w tym przypadku jest porównanie rozmiarów. Szczoteczki międzyzębowe może dobrać dla ciebie dentysta. W takim przypadku wykonuje specjalne badanie sondą albo pomiar. Nie warto jednak kupować zestawu tylko z jednym rozmiarem. Zazwyczaj zęby są rozstawione na różne sposoby. Z tego powodu najlepiej jest kupić komplet, w którym znajdują się szczoteczki o różnej średnicy. W ten sposób masz pewność, że wszystkie będą idealnie dopasowane do przestrzeni między twoimi zębami, zarówno przednimi, jak i tylnymi.

Zobacz też:
Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza? Soniczna, elektryczna, czy manualna? Który rodzaj szczoteczki wybrać? Sprawdź!

Wykałaczki a szczoteczki międzyzębowe

Czy szczoteczki międzyzębowe i wykałaczki to to samo? Zdecydowanie nie! Przede wszystkim tradycyjne wykałaczki są często bardzo sztywne, np. wykonane z drewna. To sprawia, że łatwo można nimi uszkodzić dziąsło, co z kolei kończy się krwawieniem, bólem i ryzykiem stanu zapalnego. Nawet giętkie wykałaczki dentystyczne służą do nieco innych celów. Ich zadaniem jest wyciągnięcie większego kawałka jedzenia np. z kieszonki dziąsłowej albo innego miejsca. Nadają się bardziej do dużych kawałków resztek niż do standardowego czyszczenia, które zachodzi w przypadku szczoteczki międzyzębowej.

Higiena jamy ustnej a irygator – alternatywa dla czyścików?

Wiele osób decyduje się na używanie irygatorów w zastępstwie do nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych. W rzeczywistości irygator, choć jest w stanie usunąć całkiem sprawnie zanieczyszczenia, nie ma efektu mechanicznego pocierania o zęby. Może się więc nie sprawdzić w trudniej dostępnych miejscach czy nie wymiatać dobrze resztek i bakteryjnej płytki nazębnej na przykład z tylnej części przestrzeni interdentalnych. Z tego powodu stanowi dobre uzupełnienie, ale nie zastępstwo.

Jak dbać o higienę ze szczoteczkami międzyzębowymi?

Aby higiena jamy ustnej stała na najwyższym poziomie, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim musisz umyć zęby standardową szczoteczką. O wiele lepsze efekty daje szczoteczka elektryczna albo soniczna, w przypadku których czas mycia jest zwyczajnie krótszy. Następnie warto wyczyścić przestrzenie międzyzębowe szczoteczką i ewentualnie na koniec użyć irygatora. Tam, gdzie szczoteczki nie wchodzą, wskazane jest zastosowanie nici.

Zobacz też:
Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać szczoteczkę do zębów przy stałym aparacie ortodontycznym?

Na koniec przydaje się dobry płyn do płukania jamy ustnej. Wymiecie on ostatecznie resztki pokarmowe i bakterie z wąskich przestrzeni. Co więcej, możesz wybrać produkt o konkretnym zastosowaniu, np. wybielający, reminieralizujący szkliwo albo poprawiający świeżość oddechu. Wybór należy do ciebie. Taka pielęgnacja sprawi, że szczoteczki międzyzębowe dodatkowo uzupełnią dbałość o zęby.

Jak widzisz, zastosowanie szczoteczek międzyzębowych pozwala na odpowiednią higienę przestrzeni międzyzębowej. Świetnie uzupełnia pielęgnację jamy ustnej i stanowi ciekawą alternatywę dla nici dentystycznej. Sprawdzi się zwłaszcza z aparatami ortodontycznymi i implantami, dbając o czystość zębów i dziąseł. Żywotność szczoteczki wynosi kilka tygodni, dlatego bue nysusz obawiać się konieczności korzystania z nowego sprzętu przy każdym myciu zębów.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak myć zęby szczoteczką soniczną

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Prawidłowa technika mycia zębów

Następny artykuł
szczoteczka soniczna czy elektryczna

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – co wybrać do mycia zębów? Czym się różnią te modele?

Podobne artykuły