Praktyczne szczoteczki międzyzębowe to niewielkie narzędzia, dzięki którym możesz zadbać o tak zwane przestrzenie interdentalne. Są to miejsca położone pomiędzy sąsiadującymi zębami w szczęce i żuchwie. Wiele osób o nich zapomina, uważając, że sama szczoteczka do zębów sobie z nimi poradzi. Nie jest to jednak, niestety, prawda. Dowiedz się, jak stosować czyściki międzyzębowe.
Dlaczego trzeba czyścić przestrzenie międzyzębowe?
Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych codziennie podczas pielęgnacji i higieny jamy ustnej nie jest oczywiste dla większości osób. Zazwyczaj sięga się po wykałaczki czy nić w momencie, gdy coś podczas posiłku po prostu utkwi pomiędzy zębami. Tymczasem codziennie właśnie tam gromadzą sie bakterie i resztki pokarmów. Jeśli nie zostaną usunięte – a zwykła szczoteczka, nawet soniczna, nie zawsze daje sobie z tym radę – dojdzie do rozwoju groźnych bakterii. Efekt to nie tylko próchnica, ale również stany zapalne dziąseł. Właśnie dlatego warto sięgać po szczoteczki międzyzębowe.
Szczoteczki międzyzębowe – wygląd
Nawet jeśli starasz się dokładnie szczotkować zęby w celu usunięcia płytki nazębnej, nie zawsze przełoży się to na oczyszczenie przestrzeni między zębami. Wszystko z powodu włosia, które w główne szczoteczki nie jest w stanie wejść głęboko miedzy zęby. Zwłaszcza że włosie szczoteczki jest zbyt krótkie i giętkie, aby dostać się w wąską szparę.
Z tego powodu szczoteczka międzyzębowa zazwyczaj ma specyficzny kształt. Jest to coś na kształt wycioru, który stosuje się do czyszczenia butelek, ale w znacznym pomniejszeniu. Na dość sztywnym rdzeniu znajduje się włosie o różnej długości i miękkości. Ma ono za zadanie wymiatać zanieczyszczenia z przerw interdentalnych, nawet tych przy zębach trzonowych. Wystarczy wybrać odpowiedni rozmiar szczoteczki i można swobodnie oczyszczać przestrzeń międzyzębową.
Jak działają szczoteczki międzyzębowe?
Pod względem działania są one zbliżone do standardowej szczoteczki manualnej. Każdy produkt wyposażony jest w specjalny uchwyt, który ułatwia użytkowanie. Szczoteczki do przestrzeni między zębami są również wielorazowe, w przeciwieństwie, np. do nici. Należy jednak regularnie je wymieniać, mniej więcej co 2–3 miesiące albo częściej, jeśli ich stan tego wymaga. Zużycie zobaczysz po prostu po jakości włosia. Profesjonalne szczoteczki międzyzębowe znajdziesz w rozmaitych rozmiarach, dlatego dopasujesz je do rozstawu twoich zębów. W tym pomoże również stomatolog, o czym przeczytasz poniżej.
Jak dobrać rozmiar szczoteczki?
Podstawową zasadą w tym przypadku jest porównanie rozmiarów. Szczoteczki międzyzębowe może dobrać dla ciebie dentysta. W takim przypadku wykonuje specjalne badanie sondą albo pomiar. Nie warto jednak kupować zestawu tylko z jednym rozmiarem. Zazwyczaj zęby są rozstawione na różne sposoby. Z tego powodu najlepiej jest kupić komplet, w którym znajdują się szczoteczki o różnej średnicy. W ten sposób masz pewność, że wszystkie będą idealnie dopasowane do przestrzeni między twoimi zębami, zarówno przednimi, jak i tylnymi.
Wykałaczki a szczoteczki międzyzębowe
Czy szczoteczki międzyzębowe i wykałaczki to to samo? Zdecydowanie nie! Przede wszystkim tradycyjne wykałaczki są często bardzo sztywne, np. wykonane z drewna. To sprawia, że łatwo można nimi uszkodzić dziąsło, co z kolei kończy się krwawieniem, bólem i ryzykiem stanu zapalnego. Nawet giętkie wykałaczki dentystyczne służą do nieco innych celów. Ich zadaniem jest wyciągnięcie większego kawałka jedzenia np. z kieszonki dziąsłowej albo innego miejsca. Nadają się bardziej do dużych kawałków resztek niż do standardowego czyszczenia, które zachodzi w przypadku szczoteczki międzyzębowej.
Higiena jamy ustnej a irygator – alternatywa dla czyścików?
Wiele osób decyduje się na używanie irygatorów w zastępstwie do nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych. W rzeczywistości irygator, choć jest w stanie usunąć całkiem sprawnie zanieczyszczenia, nie ma efektu mechanicznego pocierania o zęby. Może się więc nie sprawdzić w trudniej dostępnych miejscach czy nie wymiatać dobrze resztek i bakteryjnej płytki nazębnej na przykład z tylnej części przestrzeni interdentalnych. Z tego powodu stanowi dobre uzupełnienie, ale nie zastępstwo.
Jak dbać o higienę ze szczoteczkami międzyzębowymi?
Aby higiena jamy ustnej stała na najwyższym poziomie, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim musisz umyć zęby standardową szczoteczką. O wiele lepsze efekty daje szczoteczka elektryczna albo soniczna, w przypadku których czas mycia jest zwyczajnie krótszy. Następnie warto wyczyścić przestrzenie międzyzębowe szczoteczką i ewentualnie na koniec użyć irygatora. Tam, gdzie szczoteczki nie wchodzą, wskazane jest zastosowanie nici.
Na koniec przydaje się dobry płyn do płukania jamy ustnej. Wymiecie on ostatecznie resztki pokarmowe i bakterie z wąskich przestrzeni. Co więcej, możesz wybrać produkt o konkretnym zastosowaniu, np. wybielający, reminieralizujący szkliwo albo poprawiający świeżość oddechu. Wybór należy do ciebie. Taka pielęgnacja sprawi, że szczoteczki międzyzębowe dodatkowo uzupełnią dbałość o zęby.
Jak widzisz, zastosowanie szczoteczek międzyzębowych pozwala na odpowiednią higienę przestrzeni międzyzębowej. Świetnie uzupełnia pielęgnację jamy ustnej i stanowi ciekawą alternatywę dla nici dentystycznej. Sprawdzi się zwłaszcza z aparatami ortodontycznymi i implantami, dbając o czystość zębów i dziąseł. Żywotność szczoteczki wynosi kilka tygodni, dlatego bue nysusz obawiać się konieczności korzystania z nowego sprzętu przy każdym myciu zębów.
Może Cię także zainteresować:
- None Found