jaka szczoteczka do zębów

Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza? Soniczna, elektryczna, czy manualna? Który rodzaj szczoteczki wybrać? Sprawdź!

Anna Wiktor
Powierzchnie zębów i przestrzenie międzyzębowe to miejsca pełne bakterii. Ich usuwanie to podstawa dbania o zdrowy uśmiech. Jaka szczoteczka do zębów będzie najskuteczniejsza? Manualna, elektryczna, soniczna a może ultradźwiękowa? Sprawdź w artykule!

W poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaka szczoteczka do zębów będzie najlepszym wyborem. Opiszemy ich najpopularniejsze rodzaje oraz podpowiemy, w których przypadkach warto korzystać z danych modeli.

Rodzaje szczoteczek do zębów. Poznaj polecane modele!

Używanie szczoteczki i pasty do zębów to niezbędny element dbania o właściwą higienę jamy ustnej. Najważniejsza jest oczywiście regularność oraz konsekwencja w ich używaniu, ale rodzaj produktów, które wybierzesz, również ma znaczenie. Do najpopularniejszych rodzajów szczoteczek zalicza się modele:

  • manualne,
  • elektryczne,
  • soniczne,
  • ultradźwiękowe.

To jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza dla ciebie, zależy od kondycji twoich dziąseł i zębów oraz indywidualnych preferencji. W dalszej części artykułu omówimy każdą z nich, dzięki czemu będziesz mógł zdecydować, która będzie najbardziej odpowiednim wyborem.

Tradycyjna szczoteczka manualna

Tradycyjne szczoteczki były znane od wieków i wciąż bardzo często używa się ich do mycia zębów. Ogromną zaletą tych modeli jest stosunkowo niewysoka cena, dzięki czemu każdy z łatwością może pozwolić sobie na ich zakup, czego nie można powiedzieć o bardziej zaawansowanych technologicznie szczoteczkach. W dodatku są lekkie oraz nie zajmują wiele miejsca, w związku z czym doskonale sprawdzają się w podróży, w której nie zawsze ma się swobodny dostęp do prądu. Jeśli zastanawiasz się jaką szczoteczkę do zębów zapakować do bagażu podręcznego, z pewnością tradycyjny model będzie dobrym wyborem.

Jednak czy klasyczne, popularne szczoteczki są równie skuteczne, co ich nowocześniejsze odpowiedniki? W wielu przypadkach będą wystarczające, jednak w przypadku korzystania z nich niezwykle ważna jest właściwa technika szczotkowania. Dzięki odpowiednim metodom nie tylko usuniesz płytkę nazębną z powierzchni zębów, ale również zadbasz o higienę trudno dostępnych miejsc między nimi.

Jaką szczoteczka do zębów z tej kategorii wybrać? Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wygodę trzymania uchwytu. Przyrząd powinien dobrze leżeć w dłoni, by ułatwić ci wykonywanie precyzyjnych ruchów podczas szczotkowania zębów. Poza tym warto wybierać modele szczoteczek z elastyczną górną częścią, czyli tą, do której przyczepione jest włosie. Taka budowa pozwoli uniknąć nadmiernego nacisku na zęby i dziąsła, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko pojawienia się poważnych dolegliwości.

Jaka główka będzie najlepsza? Którą szczoteczkę wybrać?

Poza typem szczoteczki warto zwrócić również uwagę na rodzaj główki, w jaką została wyposażona. Przede wszystkim nie może być zbyt duża, ponieważ nie uda ci się nią dobrze oczyścić zębów trzonowych oraz innych trudnodostępnych miejsc. Z kolei za mała główka szczoteczki sprawi, że będzie ci o wiele ciężej usunąć płytkę nazębną w 2–3 minuty.

Modele różnią się między sobą także twardością włosa. Wyróżniamy wśród nich następujące rodzaje:

  • Miękkie dedykowane dla osób z nadwrażliwością zębów oraz cierpiących z powodu problemów z dziąsłami.
  • Średnie doskonale sprawdzają się w przypadku pacjentów, którzy nie mają problemów z nadwrażliwością i nadmiernym osadzaniem się kamienia nazębnego.
  • Twarde dedykowane dla osób, u których szybko odkłada się osad, na przykład palaczy czy smakoszy kawy.

Wybranie zbyt miękkiego włosia może sprawić, że nie umyjesz zębów wystarczająco dobrze. Z kolei zbyt twarde może doprowadzić do pojawienia się problemów z dziąsłami oraz powstania uszkodzeń szkliwa. To jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza, zależy od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Szczoteczka elektryczna

We wnętrzu szczoteczek elektrycznych został wbudowany silnik, który wprawia końcówkę w ruch. To rozwiązanie, które znacznie ułatwia czyszczenie zębów, zwłaszcza osobom mających problemy z nadgarstkami lub dzieciom, które jeszcze nie mają dobrze rozwiniętych umiejętności manualnych.

Wykonując ruchy pulsacyjne i obrotowe, szczoteczka elektryczna dokładniej usuwa płytkę nazębną. W dodatku jej okrągła główka została tak zaprojektowana, by dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Do większości szczoteczek elektrycznych na rynku można kupić różnego rodzaju końcówki, dzięki czemu z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina. W dodatku prawie wszystkie z nich mają wbudowane timery odliczające czas mycia zębów, co jest niezwykle pomocne w budowaniu zdrowych nawyków.

Jaką szczoteczkę do zębów z tej kategorii wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na ilość ruchów na minutę, im więcej, tym lepsze oczyszczanie. Poza tym warto zasięgnąć informacji o pojemności i wydajności akumulatora. To szczególnie ważne dla osób podróżujących, które nie zawsze mają dostęp do prądu. Niektórzy producenci szczoteczek elektrycznych korzystają z baterii, które mogą wytrzymać bez konieczności ładowania nawet 2 miesiące, ale na rynku znajdziesz również modele, w przypadku których będzie to jedynie kilka dni.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczki soniczne wykorzystują jedne z najbardziej zaawansowanych technologii. Działanie fal dźwiękowych powoduje drgania główki, dzięki czemu możliwe jest usunięcie zabrudzeń i płytki bakteryjnej nawet w odległości 4 milimetrów od końca włosia. Chociaż nic nie zastąpi nici dentystycznej, stosowanie szczoteczki sonicznej jest jednym z najlepszych sposobów na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W dodatku wykorzystanie ruchów wymiatających pozwala na lepsze wymieszanie pasty z wodą oraz jej dokładniejsze rozmieszczenie na całej powierzchni zębów.

Większość modeli szczoteczek sonicznych ma kilka trybów pracy, co pozwala lepiej zadbać o zdrowie zębów oraz dziąseł. Znajdziesz wśród nich między innymi:

  • tryb masujący, który doskonale sprawdzi się u osób cierpiących z powodu krwawienia dziąseł;
  • tryb klasyczny, czyli uniwersalny, dedykowany dla użytkowników niemających problemów z nadwrażliwością i nadmiernym osadzaniem się kamienia;
  • tryb wybielający, który powinny wybrać osoby zmagające się z przebarwieniami na swoich zębach.

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów końcówek szczoteczek. Jaka wybrać? To zależy od twoich indywidualnych potrzeb. Warto kierować się podobnymi kryteriami, co w przypadku główek manualnych szczoteczek.

Sprawdź, kiedy warto wybrać szczoteczkę ultradźwiękową!

Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza dla pacjentów cierpiących z powodu stanów zapalnych w jamie ustnej? Oczywiście ultradźwiękowa. Jej działanie również jest oparte na falach dźwiękowych, jednak są one emitowane na o wiele wyższych częstotliwościach niż ma to miejsce, w przypadku modeli sonicznych. Taka ilość ruchów sprawia, że wykazują one działanie terapeutyczne, ponieważ doskonale masują oraz odżywiają komórki dziąseł. Wzmacniając ścianki naczyń krwionośnych jamy ustnej, zapobiegają też nadmiernym krwawieniom, które są częstym utrapieniem osób cierpiących na nadwrażliwość.

Chociaż to najdroższe szczoteczki z całego zestawienia są też najskuteczniejsze, a ich zakup z pewnością pomoże zaoszczędzić sporo pieniędzy na wizytach w gabinetach stomatologicznych. Będą odpowiednie nie tylko dla pacjentów mierzących się z chorobami dziąseł, ale wszystkich, którym zależy na dokładnym usunięciu płytki nazębnej.

Jaka szczoteczka do zębów najlepiej zadba o higienę jamy ustnej?

Na pytanie, jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy model ma pewne zalety i wady, w związku z czym najlepiej przeanalizować, co jest dla ciebie najważniejsze. Najważniejsza jest oczywiście systematyczność, ponieważ mycie zębów to podstawa dbania o odpowiednią higienę jamy ustnej.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
po wyrwaniu zęba nie wolno

Po wyrwaniu zęba nie wolno pić alkoholu. Jaki jest czas gojenia po usunięciu ósemki? Poznaj zalecenia po ekstrakcji!

Następny artykuł
co jeść po wyrwaniu ósemki

Co jeść po wyrwaniu ósemki? Czego nie wolno spożywać po usunięciu zęba? Poznaj dietę zalecaną przez stomatologów!

Podobne artykuły