usuwanie kamienia nazębnego

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego – skuteczne i bezbolesne metody!

Jakub Kaczmarek
Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne i każdy powinien się przykładać do czynności z nią związanych. Jedną z nich może być usuwanie kamienia nazębnego, który z różnych przyczyn może się pojawiać. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym zabiegu.

Najczęściej spotykaną przyczyną występowania kamienia na płytce zęba jest palenie papierosów i picie dużych ilości kawy przy równoczesnym zaniedbywaniu higieny. Poniższy artykuł ma za zadanie zobrazować, dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest ważne dla higieny całej jamy ustnej. Dowiesz się jak bezboleśnie i szybko usunąć kamień.

Rodzaje kamienia na zębach

Próchnica, zapalenia dziąseł czy paradontoza to schorzenia, które mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm. Stomatolodzy potwierdzają, że jednym z czynników, które mogą powodować powstawanie wyżej wymienionych schorzeń, jest kamień. Podzielić go można na:

  • poddziąsłowy – pojawia się poniżej linii dziąseł. Ten rodzaj kamienia jest najczęściej bardzo twardy i z racji jego umiejscowienia jest niezwykle trudny do samodzielnego usunięcia;
  • naddziąsłowy – w tym wypadku chodzi o pojawianie się nalotów nad dziąsłami. Tutaj zdecydowanie łatwiej o usunięcie, ale powinien zająć się tym specjalista.

Czym jest i jak powstaje kamień nazębny?

Kamień na zębach to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która przybiera żółtawą postać. Wielokrotnie zdarza się, że wraz z pojawianiem się osadu powstaje też efekt nadwrażliwości zębów. Szczotkowanie zębów niekoniecznie da satysfakcjonujący efekt związany z eliminowaniem rzeczonych nalotów. Rozwiązaniem problemu może okazać się piaskowanie oraz zabieg skalingu polegający na usuwaniu kamienia z przestrzeni międzyzębowych, oraz z samego szkliwa.

Co jest główną przyczyną jego powstawania?

Obecność osadów kamiennych na zębach jest najczęściej związana z zaniedbaniem profilaktyki. Zwykła szczoteczka używana systematycznie i prawidłowo może usuwać płytkę, która jeszcze nie zdążyła przybrać trudnej do wyeliminowania postaci. Żeby nie dopuszczać do powstawania omawianego tutaj zjawiska, powinieneś częściej przeprowadzać nitkowanie zębów z użyciem odpowiedniej nici dentystycznej. Stosuj też dobrej jakości płyn do płukania jamy ustnej.

Skaling – dzięki niemu możesz usunąć kamień nazębny

Gabinet stomatologiczny to miejsce, które warto odwiedzać systematycznie. Do tego miejsca możesz też się udać, żeby pozbyć się kamienia z przestrzeni międzyzębowych. Jeśli dopuścisz do tego, aby mineralizacja płytki zębowej posunęła się za daleko, to wówczas nie obejdzie się bez interwencji dentysty. Z pewnością jedną z pierwszych porad będzie przeprowadzenie skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego. Cena za ten zabieg nie zawsze jest wygórowana.

Różne rodzaje skalingu

Przez wiele lat stomatologia opierała się o skaling przeprowadzany ręcznie. Do tego używano prostych narzędzi, którymi po prostu zdrapywano nadmiar zmineralizowanej płytki obecnej na szkliwie. Obecnie stosuje się takie metody jak:

  • sposób mechaniczny – wykonuje się go poprzez frezowanie powierzchni zębów z użyciem specjalistycznego sprzętu;
  • metoda manualna – skaling zębów polegający na ręcznym usuwaniu kamienia nazębnego. Zabieg refundowany przez NFZ;
  • metoda ultradźwiękowa – jest to zabieg usuwania kamienia naddziąsłowego z użyciem fali dźwiękowej. Sposób ten sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach;
  • metoda laserowa – używa się tutaj specjalnego lasera dentystycznego;
  • metoda chemiczna – odpowiednie preparaty stosowane w jamie ustnej rozpuszczają złogi nazębne oraz kamień z szyjek zębowych.

Zabieg usuwania kamienia nazębnego w domu. Czy domowe sposoby są bezpieczne?

Jeśli zdecydujesz się na wizytę u dentysty i usuwanie kamienia nazębnego efekty dostrzeżesz bardzo szybko. Zyskasz też pewność, że wszystko zostało przeprowadzone w odpowiedni sposób. Ulotki reklamowe mogą zachęcać do kupowania skalera i do samodzielnego przeprowadzania skalingu likwidującego złogi kamienia nazębnego. Pamiętaj, że budowa zębów i dziąseł różni się u poszczególnych osób i nieumiejętnie używane skalery mogą zrobić więcej szkód niż korzyści. Może dojść do uszkodzenia przyzębia, pojawić się może krwawienie i stan zapalny dziąseł.

Usuwanie kamienia nazębnego – czy boli?

Jeśli zdecydujemy się na zabieg w renomowanym gabinecie to nie powinno być obaw o pojawianie się bólu przy skalingu. Nowe metody, które zostały opisane powyżej, są praktycznie bezbolesne. Szczególnie ceniona jest metoda wykorzystująca ultradźwięki. Po przeprowadzonym zabiegu zawsze przeprowadza się polerowanie i warto też zapytać lekarza o fluoryzację. Wielokrotnie skaling łączy się również z piaskowaniem zębów.

Na omawiany zabieg nie mogą decydować się osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca. Dodatkowo nie zaleca się tego zabiegu kobietom w ciąży oraz osobom zmagającym się z zaburzeniami immunologicznymi. Stomatolodzy odradzają wykonywanie tego zabiegu również u tych osób, u których dopiero niedawno doszło do wyrzynania się zębów. Jeśli jednak jesteś osobą zdrową i chcesz zadbać o stan jamy ustnej, jak najszybciej umów się na usuwanie kamienia nazębnego! Dokładna i regularna higienizacja jest gwarancją zdrowych i pięknych zębów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba – kiedy jest niezbędna? Jak dbać o jamę ustną po takim zabiegu stomatologicznym?

Następny artykuł
plomby amalgamatowe

Plomby amalgamatowe – dlaczego czarna plomba przechodzi do historii?

Podobne artykuły