leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze – na czym polega stomatologia zachowawcza?

Jakub Kaczmarek
Dentystyczne leczenie zachowawcze polega na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu wszelkich powszechnych chorób i uszkodzeń zębów. Najczęściej wiąże się to z zapobieganiem zmianom próchniczym.

Leczenie zachowawcze obejmuje wszystkie najczęściej przeprowadzane zabiegi stomatologiczne. Przede wszystkim jest to regularne badanie stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz wdrożenie jak najszybszego leczenia w razie zaistnienia takiej konieczności. Zdecydowanie najczęstszym problemem, z jakim walczy stomatologia zachowawcza są zmiany próchnicowe na szkliwie zębów.

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza zwana jest także ogólną. Wiąże się głównie z profilaktyką próchnicy zębów i leczeniem drobnych ubytków. Ten obszar działalności dentystycznej ma na celu utrzymanie dobrego stanu zdrowia zębów, a także zachowanie ich dłuższej żywotności i estetycznego wyglądu. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata, należy koniecznie korzystać z leczenia zachowawczego. Brak regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym może skutkować rozwojem próchnicy i pojawieniem się poważnych chorób uzębienia lub dziąseł.

Leczenie zachowawcze – zabiegi profilaktyczne

Zachowawcze leczenie stomatologiczne obejmuje szereg różnych zabiegów, które obejmują przede wszystkim profilaktykę i leczenie drobnych uszkodzeń. Należą do nich:

 • badania kontrolne całej jamy ustnej;
 • instruowanie pacjenta odnośnie prawidłowej higieny i domowego dbania o zdrowie zębów i przyzębia;
 • wszystkie zabiegi z zakresu higienizacji zębów, do których należy skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja;
 • leczenie nadwrażliwości zębów;
 • diagnozowanie przyczyn krwawienia dziąseł i usuwanie problemów leżących u ich źródła (o ile nie wykracza to poza zakres działania zachowawczego);
 • w przypadku dzieci – lapisowanie zębów mlecznych;
 • diagnostyka i leczenie próchnicy oraz jej powikłań;
 • wypełnianie ubytków;
 • leczenie kanałowe;
 • odbudowa brakujących zębów przy użyciu mostu;
 • kosmetyczna odbudowa korony;
 • leczenie stanów pourazowych zębów stałych.

W razie potrzeby, wszystkie zabiegi stomatologii zachowawczej mogą być wykonane z użyciem znieczulenia.

Profilaktyka i leczenie próchnicy – najczęstsze zabiegi leczenia zachowawczego zębów

Próchnica jest zdecydowanie najczęściej spotykaną chorobą zębów. Powodują ją różnego rodzaju bakterie w połączeniu z obecnością cukru. Narażeni są na nią osoby w każdym wieku. Do powstawania zmian próchniczych potrzebny jest przede wszystkim czas – dlatego tak ważna jest częsta higiena i systematyczne odwiedziny w gabinecie stomatologicznym. Zapobieganie jej rozwojowi jest proste, o ile dbasz o regularność.

Nieleczona, zaniedbana próchnica prowadzi do wielu nieprzyjemnych i często bolesnych zmian, które obejmują:

 • ropnie;
 • zgorzele;
 • zapalenia okostnej.

W początkowej fazie jej rozwoju, leczenie sprowadza się przeważnie do remineralizacji szkliwa. Proces ten polega na odkażeniu zmienionego chorobowo miejsca oraz nałożenie na niego substancji z dużą zawartością fluoru. Szczególnie poważne i trudne do leczenia są zmiany, które przedostały się przez szkliwo do miazgi, zębiny i twardych tkanek zęba. W skrajnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie endodoncji, lub nawet ekstrakcja zęba.

Kiedy udać się do dentysty na leczenie zachowawcze? Nie zwlekaj z wizytą aż do momentu odczuwania bólu. Regularna kontrola uzębienia powinna być przeprowadzana u każdego co najmniej jeden lub dwa razy na rok. Pozwoli to wykryć wszelkie zalążki zmian patologicznych jeszcze zanim będą one widoczne dla ciebie gołym okiem. Systematyczna higienizacja zębów pozwoli usunąć z nich osad, którego nie da się pozbyć samodzielnie. Pamiętaj – w przypadku schorzeń jamy ustnej zdecydowanie lepiej przeciwdziałać niż leczyć.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
soda na ból zęba

Soda na ból zęba – jak uśmierzyć ból bez wizyty u dentysty?

Następny artykuł
chirurgia szczękowa

Chirurgia szczękowa a chirurgia stomatologiczna – jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy?

Podobne artykuły