soda na ból zęba

Soda na ból zęba – jak uśmierzyć ból bez wizyty u dentysty?

Jakub Kaczmarek
Soda na ból zęba wykazuje działanie antybakteryjne, wspomagające gojenie i zmieniające pH na takie, w której utrudniony jest rozwój bakterii. To jednak nie jedyna domowa metoda, którą możesz użyć do walki z zapaleniem w jamie ustnej.

Soda na ból zęba to jeden ze skuteczniejszych domowych sposobów łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości w jamie ustnej. Ma zdolności zmiany pH w ustach na bardziej kwaśne. Tym samym stwarza środowisko, w którym niemożliwy jest dalszy rozwój patogenów. Oprócz sody oczyszczonej możesz też sięgnąć po kilka innych metod na wyleczenie bólu. Stworzyliśmy dla ciebie listę rzeczy, których nie może zabraknąć w żadnej domowej apteczce. Pamiętaj jednak, że jeśli ból w jamie ustnej utrzymuje się lub nasila przez kilka dni, konieczna jest wizyta u dentysty.

Potencjalne przyczyny bólu zęba

Przyczyn pojawiania się bólu w jamie ustnej może być wiele. Sama dolegliwość przybiera też różne postacie – może objawiać się kłuciem, uciskiem, rozpieraniem lub pulsowaniem. Najczęściej wiąże się to z powstaniem stanu zapalnego. Może do niego dojść na skutek mechanicznego uszkodzenia dziąseł i wdania się w nie zakażenia. W innych sytuacjach jest to wina degradacji szkliwa i dostania się szkodliwych drobnoustrojów do miazgi zęba.

Najpowszechniejsze dolegliwości jamy ustnej objawiające się bólem zębów to:

  • nadwrażliwość odczuwalna szczególnie przy spożywaniu pokarmów zimnych, ciepłych i twardych;
  • próchnica zębów;
  • ropień utworzony w wyniku daleko postępującego stanu zapalnego;
  • odsłonięte szyjki zębowe;
  • zapalenie okostnej.

Soda na ból zęba i inne domowe metody mogą przynieść doraźną ulgę, a w mniej poważnych przypadkach nawet całkowicie wyleczyć przypadłość. Czasem mogą też jednak zadziałać przeciwnie i zaostrzyć objawy, dlatego należy z nimi postępować ostrożnie i w razie potrzeby od razu udać się do dentysty.

Soda na ból zęba

Aby przygotować domową płukankę z sody oczyszczonej na ból zęba, wystarczy wymieszać jej jedną łyżeczkę w szklance letniej lub lekko ciepłej wody. Używaj takiego roztworu nawet kilka razy dziennie, w miarę potrzeby. Powinien dość skutecznie łagodzić ból i opuchliznę, szczególnie jeżeli powoduje je infekcja bakteryjna. Możesz też stworzyć okład z sody na obolałe dziąsło. Do łyżeczki sody stopniowo dodawaj po odrobinie wody, tak aby stworzyć z niej papkę. Nałóż ją na wacik, który następnie przyłóż do zmienionego patologicznie miejsca.

Alternatywnie, zamiast sody możesz użyć także zwykłej soli kuchennej. Posiada ona podobne działanie przeciwzapalne. Może jednak nasilać dolegliwości bólowe, jeżeli doszło do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.

Właściwości sody oczyszczonej

Soda na ból zęba działa korzystnie, ponieważ podwyższa współczynnik pH w jamie ustnej. Tym samym tworzy środowisko, w którym niemożliwy jest dalszy rozwój szkodliwych bakterii. Wodorowęglan sodu skutecznie łagodzi stan zapalny i wspiera procesy gojenia się tkanek miękkich. Dodatkową korzystną właściwością sody jest neutralizacja przykrych zapachów. Płukanka z niej wykonana pomaga odświeżyć oddech. Wystarczy dodać do niej kroplę olejku z mięty pieprzowej, aby stworzyć własny płyn do płukania jamy ustnej.

Soda może być też stosowana jako naturalny, domowy środek do mycia i wybielania zębów. Oprócz swoich właściwości chemicznych, jej struktura umożliwia jej także działanie abrazyjne. Może więc mechanicznie zetrzeć z zębów osad powodujący ich przebarwienia. Niestety, posiada ona słonawy smak, który potrafi być zdecydowanie nieprzyjemny. Co więcej, stomatolodzy nie zalecają regularnego stosowania takiej domowej pasty. Częste ścieranie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, osłabienia zębów i zwiększenia podatności na zachorowania.

Jeżeli więc sięgasz po sodę na ból zęba lub do pielęgnacji jamy ustnej, zachowaj przy tym rozsądek. Nie zalecamy sięgania po płukankę częściej niż 4 razy dziennie w okresie rozwoju stanu zapalnego. Najlepiej używać ją znacznie rzadziej, jeśli stosujesz ją profilaktycznie – np. raz na kilka dni.

Inne domowe sposoby na ból zęba – olejek z goździka

Oprócz sody na ból zęba, goździki są jedną z najpopularniejszych domowych metod leczenia jamy ustnej. Zawierają one eugenol, który jest naturalnym środkiem znieczulającym. W ramach domowego leczenia, możesz użyć goździków w całości, sproszkowanych goździków lub olejku goździkowego. Trzymanie tej przyprawy w ustach powinno już po chwili skutkować ustąpieniem bólu.

Należy jednak zachować przy tym czujność i ostrożność. Goździki wykazują się dość silnym działaniem. Ich nadmiar może spowodować ból nadwrażliwych tkanek.

Imbir na ból zębów

Imbir to kolejne dobrodziejstwo natury. Napary z tej rośliny skutecznie łagodzą nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe i umożliwiają walkę z męczącymi nudnościami. Natomiast stosowany zewnętrznie w formie okładów, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i odkażające. Z jego dobroczynnych właściwości skorzystasz zarówno używając świeżego plastra, jak i olejku imbirowego lub papki ze zmielonej rośliny i wody.

Czosnek i cebula na zęby

Warzywa te działają jak naturalne antybiotyki. Skutecznie zwalczają bakterie i redukują stany zapalne. Leczniczą czosnkową papkę stworzysz z kilku rozgniecionych ząbków zalanych ciepłą wodą. Używaj mieszanki do płukania ust. Możesz też nasączyć w niej wacik, który użyjesz jako okład na obolałe miejsce.

Płukanka z szałwii na ból dziąseł i zębów

Liście szałwii zawierają kamforę. Jest to substancja, która ma potwierdzone naukowo zdolności uśmierzania bólu. W szałwii znajdują się także dodatkowo inne substancje, które hamują rozwijanie się infekcji. Do wykonania takiego domowego leku wystarczy ci kilka listków świeżej lub suszonej szałwii. W sklepach zielarskich lub aptekach znajdziesz też gotowe herbatki szałwiowe w saszetkach.

Zalej roślinę jedną szklanką wrzącej wody i odstaw do zaparzenia się. Po wystygnięciu i przecedzeniu naparu możesz używać go do płukania jamy ustnej. Alternatywnie, nasącz wacik olejkiem eterycznym z szałwii i przyłóż do obolałego miejsca. Podobne właściwości wykazuje także rumianek.

Leki na ból zęba i dziąseł dostępne w aptekach – aspiryna

Aspiryna podawana doustnie jest znanym i chętnie stosowanym środkiem przeciwbólowym. Okazuje się, że w walce z bólem w jamie ustnej może przydać się także w formie okładu. Jeżeli odczuwasz ból dziąsła po ekstrakcji, możesz włożyć do zębodołu jedną tabletkę, która znieczuli obolałe miejsce. Korzystnie zadziała też rozdrobniona aspiryna w formie papki jako okład na opuchnięte dziąsło.

Pamiętaj, że dużo prościej jest zapobiegać uszkodzeniom i chorobom w jamie ustnej niż je leczyć. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, która obejmuje w szczególności odpowiednią higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Ból nigdy nie pojawia się bez powodu – przeważnie oznacza, że doszło już do jakiejś patologii. Soda na ból zęba i inne domowe metody mogą być stosowane tylko jako doraźne łagodzenie objawów, a nie zamiennie ze specjalistycznym leczeniem. Jeśli ból w jamie ustnej nie ustępuje przez kilka dni, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
podniebienie miękkie

Podniebienie miękkie – choroby. Przyczyny obrzęku i bólu podniebienia, gardła i języka

Następny artykuł
leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze – na czym polega stomatologia zachowawcza?

Podobne artykuły