podniebienie miękkie

Podniebienie miękkie – choroby. Przyczyny obrzęku i bólu podniebienia, gardła i języka

Jakub Kaczmarek
Podniebienie miękkie znajduje się z tyłu jamy ustnej – graniczy z gardłem i podniebieniem twardym. Ze względu na swoje położenie, narażone jest na wiele rodzajów chorób i podrażnień czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Czy wiesz, gdzie znajduje się twoje podniebienie miękkie? Jest to obszar w jamie ustnej, który napotkasz przesuwając językiem od wewnętrznej strony górnych zębów do tyłu, w stronę gardła. Unikalna struktura tej tkanki oraz jej umiejscowienie sprawiają, że jest ona podatna na różnego rodzaju uszkodzenia, choroby i podrażnienia. Odczuwasz ból lub pieczenie w tym miejscu? Sprawdź, co to może oznaczać i jak temu przeciwdziałać.

Podniebienie miękkie – co to jest?

Podniebienie miękkie to część podniebienia znajdująca się w tylnej części jamy ustnej. Dochodzi aż do gardła. Składają się na nie mięśnie, rozcięgno i gruczoły znajdujące się pomiędzy górną i dolną warstwą błony śluzowej. Nie zawiera zrębu kostnego tak jak podniebienie twarde. Zakończone jest tzw. języczkiem podniebiennym, czyli jego stożkowatym przedłużeniem. Jego przednia i tylna powierzchnia pokryta jest błoną śluzową, będą przedłużeniem błony śluzowej jamy ustnej. Jest ona gruba, różowa, pokryta nabłonkiem wielowarstwowym płaskim i brodawkami.

Podrażnione podniebienie

Podrażnione podniebienie miękkie to problem, z którym spotyka się wiele osób, które w swojej pracy używają głosu – nauczyciele, dziennikarze, wykładowcy lub przedstawiciele handlowi. Chwilowe podrażnienie lub opuchlizna nie jest niczym groźnym. Może wiązać się z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusową. Często towarzyszy też nałogowemu paleniu wyrobów tytoniowych, powtarzającym się wymiotom lub reakcjom alergicznym. Jeżeli problem ten nie ustępuje po kilku dniach, może oznaczać poważniejszą chorobę i konieczność wizyty u lekarza.

Poważniejsze przyczyny podrażnienia – choroby podniebienia i gardła

Istnieje wiele różnych potencjalnych przyczyn podrażnienia podniebienia miękkiego – niektóre bardziej groźne dla zdrowia niż inne. Do najczęściej spotykanych spośród nich należą:

 • angina, czyli ostre zapalenie migdałków i gardła na tle wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Choroba ta najczęściej pojawia się w okresie letnim;
 • wirusowe zapalenie jamy ustnej powodowane przez wirusa opryszczki;
 • stan zapalny zatok przynosowych – ból podniebienia miękkiego powodowany jest przez spływającą do gardła wydzielinę, która zawiera ropę i szkodliwe bakterie;
 • grzybica jamy ustnej – może pojawiać się na skutek przebiegu cukrzycy lub długotrwałego stosowania antybiotyków bez osłony probiotycznej;
 • bulimia, a konkretnie częste wymioty, które jej towarzyszą;
 • refluks żołądkowo-przełykowy, który powoduje cofanie się treści żołądka w górę przewodu pokarmowego;
 • zespół Sjogrena – choroba autoimmunologiczna, która doprowadza do uszkodzenia ślinianek, suchości w ustach, zaburzeń smaku i podrażnienia podniebienia miękkiego;
 • zespół pieczenia jamy ustnej – ciężko ustalić jego przyczynę. Objawia się głównie silnym, piekącym bólem w jamie ustnej;
 • nikotynowe zapalenie jamy ustnej, pojawiające się u palaczy;
 • poparzenia termiczne lub chemiczne;
 • afty, owrzodzenia i nadżerki.

Szczególnie niebezpieczny jest obrzęk podniebienia miękkiego i gardła, który czasem towarzyszy stanom zapalnym. Może on spowodować trudności w oddychaniu. Dlatego konieczna jest wówczas natychmiastowa reakcja.

Leczenie bólu podniebienia miękkiego

Sposób leczenia zmian na podniebieniu miękkim uzależniony jest od przyczyny, która je powoduje. Dlatego w celu zapewnienia sobie największej skuteczności leczenia, najlepiej od razu udać się do lekarza w celu dokonania diagnozy. Można stosować różne miejscowe lub doustne środki antygrzybiczne, antybakteryjne lub przeciwwirusowe, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Możesz sięgać także po domowe środki na łagodzenie objawów podrażnienia. Należą do nich:

 • płukanki z siemienia lnianego lub prawoślazu lekarskiego;
 • napary z szałwii lekarskiej lub rumianku;
 • picie dużej ilości czystej, niegazowanej wody;
 • ograniczenie papierosów i alkoholu;
 • przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, co skutecznie przeciwdziała osadzaniu się szkodliwych drobnoustrojów na podniebieniu;
 • unikanie zanieczyszczonych miejsc oraz alergenów;
 • utrzymywanie wysokiej wilgotności pomieszczeń, w których przebywasz.

Podniebienie miękkie, ze względu na swoją strukturę i umiejscowienie, narażone jest na wiele różnych rodzajów uszkodzeń. Najlepiej im przeciwdziałać domowymi sposobami, które sprowadzają się głównie do zachowania prawidłowej higieny i odpowiedniego stopnia nawilżenia. Czasem jednak nawet zastosowanie środków profilaktyki i ostrożności może nic nie zdziałać. Niektóre choroby atakują organizm nie zależnie od twojego działania. Nigdy nie ignoruj niepokojących objawów w jamie ustnej – po ich rozpoznaniu jak najszybciej udaj się do lekarza.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kwaśny posmak w ustach

Kwaśny posmak w ustach – nietypowy smak w ustach może być objawem choroby

Następny artykuł
soda na ból zęba

Soda na ból zęba – jak uśmierzyć ból bez wizyty u dentysty?

Podobne artykuły
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej
poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Czytaj więcej