podniebienie miękkie

Podniebienie miękkie – choroby. Przyczyny obrzęku i bólu podniebienia, gardła i języka

Jakub Kaczmarek
Podniebienie miękkie znajduje się z tyłu jamy ustnej – graniczy z gardłem i podniebieniem twardym. Ze względu na swoje położenie, narażone jest na wiele rodzajów chorób i podrażnień czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Czy wiesz, gdzie znajduje się twoje podniebienie miękkie? Jest to obszar w jamie ustnej, który napotkasz przesuwając językiem od wewnętrznej strony górnych zębów do tyłu, w stronę gardła. Unikalna struktura tej tkanki oraz jej umiejscowienie sprawiają, że jest ona podatna na różnego rodzaju uszkodzenia, choroby i podrażnienia. Odczuwasz ból lub pieczenie w tym miejscu? Sprawdź, co to może oznaczać i jak temu przeciwdziałać.

Podniebienie miękkie – co to jest?

Podniebienie miękkie to część podniebienia znajdująca się w tylnej części jamy ustnej. Dochodzi aż do gardła. Składają się na nie mięśnie, rozcięgno i gruczoły znajdujące się pomiędzy górną i dolną warstwą błony śluzowej. Nie zawiera zrębu kostnego tak jak podniebienie twarde. Zakończone jest tzw. języczkiem podniebiennym, czyli jego stożkowatym przedłużeniem. Jego przednia i tylna powierzchnia pokryta jest błoną śluzową, będą przedłużeniem błony śluzowej jamy ustnej. Jest ona gruba, różowa, pokryta nabłonkiem wielowarstwowym płaskim i brodawkami.

Podrażnione podniebienie

Podrażnione podniebienie miękkie to problem, z którym spotyka się wiele osób, które w swojej pracy używają głosu – nauczyciele, dziennikarze, wykładowcy lub przedstawiciele handlowi. Chwilowe podrażnienie lub opuchlizna nie jest niczym groźnym. Może wiązać się z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusową. Często towarzyszy też nałogowemu paleniu wyrobów tytoniowych, powtarzającym się wymiotom lub reakcjom alergicznym. Jeżeli problem ten nie ustępuje po kilku dniach, może oznaczać poważniejszą chorobę i konieczność wizyty u lekarza.

Poważniejsze przyczyny podrażnienia – choroby podniebienia i gardła

Istnieje wiele różnych potencjalnych przyczyn podrażnienia podniebienia miękkiego – niektóre bardziej groźne dla zdrowia niż inne. Do najczęściej spotykanych spośród nich należą:

 • angina, czyli ostre zapalenie migdałków i gardła na tle wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Choroba ta najczęściej pojawia się w okresie letnim;
 • wirusowe zapalenie jamy ustnej powodowane przez wirusa opryszczki;
 • stan zapalny zatok przynosowych – ból podniebienia miękkiego powodowany jest przez spływającą do gardła wydzielinę, która zawiera ropę i szkodliwe bakterie;
 • grzybica jamy ustnej – może pojawiać się na skutek przebiegu cukrzycy lub długotrwałego stosowania antybiotyków bez osłony probiotycznej;
 • bulimia, a konkretnie częste wymioty, które jej towarzyszą;
 • refluks żołądkowo-przełykowy, który powoduje cofanie się treści żołądka w górę przewodu pokarmowego;
 • zespół Sjogrena – choroba autoimmunologiczna, która doprowadza do uszkodzenia ślinianek, suchości w ustach, zaburzeń smaku i podrażnienia podniebienia miękkiego;
 • zespół pieczenia jamy ustnej – ciężko ustalić jego przyczynę. Objawia się głównie silnym, piekącym bólem w jamie ustnej;
 • nikotynowe zapalenie jamy ustnej, pojawiające się u palaczy;
 • poparzenia termiczne lub chemiczne;
 • afty, owrzodzenia i nadżerki.

Szczególnie niebezpieczny jest obrzęk podniebienia miękkiego i gardła, który czasem towarzyszy stanom zapalnym. Może on spowodować trudności w oddychaniu. Dlatego konieczna jest wówczas natychmiastowa reakcja.

Leczenie bólu podniebienia miękkiego

Sposób leczenia zmian na podniebieniu miękkim uzależniony jest od przyczyny, która je powoduje. Dlatego w celu zapewnienia sobie największej skuteczności leczenia, najlepiej od razu udać się do lekarza w celu dokonania diagnozy. Można stosować różne miejscowe lub doustne środki antygrzybiczne, antybakteryjne lub przeciwwirusowe, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Możesz sięgać także po domowe środki na łagodzenie objawów podrażnienia. Należą do nich:

 • płukanki z siemienia lnianego lub prawoślazu lekarskiego;
 • napary z szałwii lekarskiej lub rumianku;
 • picie dużej ilości czystej, niegazowanej wody;
 • ograniczenie papierosów i alkoholu;
 • przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, co skutecznie przeciwdziała osadzaniu się szkodliwych drobnoustrojów na podniebieniu;
 • unikanie zanieczyszczonych miejsc oraz alergenów;
 • utrzymywanie wysokiej wilgotności pomieszczeń, w których przebywasz.

Podniebienie miękkie, ze względu na swoją strukturę i umiejscowienie, narażone jest na wiele różnych rodzajów uszkodzeń. Najlepiej im przeciwdziałać domowymi sposobami, które sprowadzają się głównie do zachowania prawidłowej higieny i odpowiedniego stopnia nawilżenia. Czasem jednak nawet zastosowanie środków profilaktyki i ostrożności może nic nie zdziałać. Niektóre choroby atakują organizm nie zależnie od twojego działania. Nigdy nie ignoruj niepokojących objawów w jamie ustnej – po ich rozpoznaniu jak najszybciej udaj się do lekarza.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kwaśny posmak w ustach

Kwaśny posmak w ustach – nietypowy smak w ustach może być objawem choroby

Następny artykuł
soda na ból zęba

Soda na ból zęba – jak uśmierzyć ból bez wizyty u dentysty?

Podobne artykuły
poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Czytaj więcej
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej