poparzone podniebienie

Poparzone podniebienie – jak złagodzić ból podniebienia i jamy ustnej?

Anna Wiktor
Poparzone podniebienie utrudnia cieszenie się ulubionymi ciepłymi, doprawionymi i chrupiącymi potrawami. Możesz zastosować leki przeciwbólowe lub domowe metody łagodzenia podrażnień błony śluzowej jamy ustnej.

Z pewnością każdy choć raz w życiu spotkał się z tą niewygodną dolegliwością – uraz na błonie śluzowej jamy ustnej jest niewielki i pozornie niegroźny, lecz może przysparzać dość sporego dyskomfortu. Podrażnienia powodują afty, alergie, otarcia mechaniczne, przypadkowe ugryzienia policzków, a także spożywanie gorących napojów lub dań. Poparzone podniebienie potrzebuje kilku dni do zregenerowania się, a w tym czasie powoduje nieprzyjemny ból i pieczenie. Dowiedz się, jak złagodzić tę dolegliwość i przyspieszyć jego gojenie.

Skąd się bierze poparzone podniebienie?

Wystarczy jeden łyk zbyt gorącej kawy lub herbaty bądź kęs gorącego posiłku, by spowodować podrażnienie na języku, policzku lub podniebieniu. Poparzone miejsce jest źródłem nieprzyjemnego uczucia szczypania, a nawet bólu. Podobny dyskomfort może być spowodowany zjedzeniem bardzo ostrej potrawy.

Błona śluzowa jest także podatna na uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstawać na skutek spożycia dużej ilości twardych, chrupiących przekąsek, czy nawet spieczonej skórki od chleba. Poparzone podniebienie potrzebuje czasu na zagojenie, jednak możesz skorzystać z domowych sposobów na przyspieszenie tego procesu.

Ból podniebienia i jamy ustnej – inne przyczyny

Zaczerwieniona i podrażniona śluzówka jamy ustnej nie zawsze jest wynikiem poparzenia podniebienia. Tego typu dolegliwości mogą być też związane z pojawieniem się afty, alergii lub stomatopatii protetycznej. Stomatopatię powoduje niewłaściwa higiena jamy ustnej w połączeniu z otarciami wywołanymi przez protezy ruchome bądź stałe. Afty rozpoznasz przez biały nalot i czerwoną obramówkę. Przyczyną ich występowania może być stres, przemęczenie, alergie, miesiączka, nieprawidłowa higiena i uszkodzenia mechaniczne.

Czym łagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość?

Jak każda rana, poparzone podniebienie potrzebuje czasu, aby się zagoić. Przez ten okres, unikaj pikantnych i gorących potraw, które mogą dodatkowo podrażnić bolesne miejsce. Jako środki doraźne do łagodzenia nieprzyjemnej dolegliwości, możesz stosować:

  • lód – wystarczy włożyć zwykłą kostkę lodu do jamy ustnej. Nie powinna ona cały czas dotykać oparzonego miejsca. Pomoże ochłodzić bolesny obszar i przyniesie ulgę. Na szczęście, jest łatwo dostępny wszędzie, gdzie mogło dojść do oparzenia – w domu lub restauracji. Podobnie jak lód zadziała zwykła, zimna woda;
  • płukanka z soli – to rozwiązanie może wydawać się zaskakujące, gdyż sól zwykle działa drażniąco na rany. Jednakże w przypadku owrzodzeń, chorób gardła i poparzenia jamy ustnej, działa leczniczo. Rozpuść pół łyżeczki soli w jednej szklance ciepłej wody. Nie połykaj płynu – trzymaj go przez chwilę w jamie ustnej lub płucz, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Oprócz łagodzenia bólu, płukanka zadziała też odkażająco;
  • chłodne mleko – sprawdza się jako sposób na łagodzenie poparzeń na ciele, zmniejszenia uczucia palenia na języku po spożyciu pikantnej potrawy, a także jako lek na poparzone podniebienie. Możesz nim płukać jamę ustną, a jeśli nie cierpisz na nietolerancję laktozy – także je wypić;
  • środki farmaceutyczne na afty do miejscowego stosowania – powinny skutecznie zredukować ból. Niektóre preparaty zawierają też specjalne substancje przeznaczone do łagodzenia oparzeń;
  • wystudzony napar z rumianku lub nagietka – zioła te mają silne właściwości kojące. Pamiętaj, aby wystudzić płyn do temperatury pokojowej lub całkiem go ochłodzić. Wysoka temperatura przyczyni się do zaognienia objawów;
  • napar z malwy lub siemienia lnianego – rośliny te mają działanie powlekające. Działają jak naturalny opatrunek, powlekający i chroniący śluzówkę przed uszkodzeniami. Wystarczy zalać łyżeczkę siemienia lnianego lub kilka suszonych kwiatów malwy szklanką wrzątku. Pozostaw napar do zaparzenia pod przykryciem na około 10-15 minut. Po tym czasie przecedź płyn i pozostaw go do całkowitego ostygnięcia. Gotowy preparat popijaj małymi łykami w ciągu całego dnia.

Poparzone podniebienie co prawda nie jest poważną dolegliwością, która w jakikolwiek sposób zagraża zdrowiu twojej jamy ustnej. Podrażniona śluzówka wiąże się jednak z bólem i dyskomfortem trwającym przez kilka dni. Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują przez ponad tydzień, warto udać się do stomatologa w celu dokonania diagnozy. Może być wówczas koniecznie zastosowanie specjalistycznego leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
rtg zęba

RTG zęba – kiedy się je wykonuje i do czego jest potrzebne?

Następny artykuł
zaciskanie zębów

Zaciskanie zębów – nie zawsze wina bruksizmu. Jak leczyć mimowolne zaciskanie szczęk?

Podobne artykuły
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej
poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Czytaj więcej