płytka schwarza

Płytka Schwarza — do czego służy i kiedy ją stosować?

Jakub Kaczmarek
Płytka Schwarza to stosowany w ortodoncji aparat ruchomy, którego zadaniem jest korekta małych i średnich wad zgryzu. Jak działa i kiedy warto ją stosować?

Płytka Schwarza stosowana jest głównie w leczeniu wad zgryzu u dzieci do 14 roku życia. Kości szczęki i żuchwy są wtedy jeszcze na tyle plastyczne, że zamiast aparatu stałego, wystarczy noszony przez kilka godzin aparat ruchomy.

Czym jest płytka Schwarza? Budowa i zastosowanie

Płytka Schwarza jest jednym z najczęściej stosowanych aparatów ruchomych. Jest przede wszystkim stosowana w celu rozszerzenia górnych i dolnych łuków zębowych u dzieci pomiędzy 11-14 rokiem życia z zębami stałymi i mlecznymi. Płytka stymuluje przyrost kości na szerokość, kształtując prawidłowy łuk zębowy. Zaliczana jest do aparatów czynno-czynnościowych, co znaczy, że zawiera aktywnie działające elementy oraz modyfikuje rozwój uzębienia.

Z czego składa się płytka?

Płytka Schwarza składa się z kilku elementów:

  1. akrylowej płytki dopasowanej do uzębienia pacjenta;
  2. metalowych łuków zębowych;
  3. drutów z klamrami zachodzącymi na siekacze i kły;
  4. elementów czynnych (śruby, sprężyny).

Każdy z aparatów jest indywidualnie wykonywany na podstawie wykonanego wcześniej w gabinecie modelu uzębienia pacjenta. Podczas leczenia, płytki są odpowiednio regulowane — np. mocuje się śruby, aby wywierać większy nacisk na zęby. Możliwość precyzyjnego dopasowania aparatu do wad zgryzu to jedna z największych zalet płytki Schwarza. Za jej pomocą można działać z innym naciskiem na każdy łuk jeśli wada nie jest symetryczna.

Jak długo należy nosić płytkę Schwarza?

Czas leczenia jest zależny od wady zgryzu i zazwyczaj wynosi kilka lat, rozszerzony później o okres retencji (dalsze użytkowanie aparatu bez elementów czynnych). Dzięki ruchomej formie można go swobodnie zdjąć (np. aby go umyć). Dla uzyskania maksymalnego efektu aparat powinien być stosowany przez większość doby. Standardowo, zaleca się noszenie ruchomego aparatu ortodontycznego przez przynajmniej 16 godzin dziennie. Tuż przed włożeniem aparat warto opłukać pod bieżącą wodą i umyć szczoteczką i pastą.

Zalety płytki Schwarza

Zalety płytki Schwarza to przede wszystkim:

  • znacznie niższy koszt niż przy aparatach stałych;
  • precyzyjnie dobrana do wad zgryzu konstrukcja;
  • łatwość w utrzymaniu higieny ustnej — aparat można swobodnie wyjąć, aby przemyć zęby;
  • możliwość doboru kolorów czy obrazka na aparacie, co dodatkowo zachęci dzieci do noszenia.

Należy pamiętać, że leczenie wad zgryzu za pomocą płytki Schwarza musi być stale monitorowane przez ortodontę.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
co jeść po wyrwaniu zęba

Co jeść po wyrwaniu zęba? Sprawdź, czego należy unikać po zabiegu

Następny artykuł
płytka przedsionkowa

Płytka przedsionkowa — czym jest i kiedy ją stosować?

Podobne artykuły
zespół costena

Zespół Costena – diagnostyka i sposoby leczenia bólu

Zespół Costena jest schorzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Możesz podejrzewać, że pojawił się u ciebie, jeśli nagle odczuwasz ból skroni, żuchwy albo wręcz całej twarzy! Dolegliwości te zwykle stają się silniejsze, kiedy próbujesz mówić albo coś zjeść. Jakie są przyczyny choroby i czy zespół Costena można skutecznie leczyć? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej