co jeść po wyrwaniu zęba

Co jeść po wyrwaniu zęba? Sprawdź, czego należy unikać po zabiegu

Anna Wiktor
Co jeść po wyrwaniu zęba? Jeśli czeka cię zabieg chirurgiczny w obrębie jamy ustnej, sprawdź jak powinna wyglądać twoja dieta.

Po zabiegu dentystycznym takim jak wyrywanie zęba, leczenie kanałowe, operacja przyzębia czy założenie implantu, należy przez przynajmniej tydzień spożywać wyłącznie miękkie produkty. Zapobiegnie to dalszemu podrażnieniu wrażliwej błony dziąseł i powstałej po wyrwaniu rany. Podpowiadamy co jeść po wyrwaniu zęba, aby przyśpieszyć proces gojenia.

Wyrywanie zęba — na czym polega zabieg?

Ekstrakcja zęba to procedura usunięcia zęba z zębodołu w szczęce. Najczęstszym powodem kwalifikującym do zabiegu jest kiepski stan zęba, infekcja czy choroby przyzębia. Niektóre z zębów (głównie ósemki) usuwa się również w ramach ortodontycznej korekty wady zgryzu. Ze względu na „ostateczny” rodzaj zabiegu — raz usuniętego zęba nie da się bowiem przywrócić — jeśli ząb nadaje się do leczenia, większość dentystów wybiera leczenie zachowawcze lub kanałowe. Zdrowe zęby usuwa się jedynie przy leczeniu ortodontycznym, jeśli zęby nachodzą na siebie lub uniemożliwiają prawidłowe ustawienie zgryzu.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, zazwyczaj miejscowym z iniekcyjnie podanym środkiem przeciwbólowym. Po znieczuleniu okolicy operacyjnej dentysta zrywa więzadło okrężne i włókna ozębne, oddzielając je wraz z zębem od kości szczęki. Ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu z pozostałości zęba, stanu zapalnego oraz drobnych fragmentów kości. Przy wyrwaniu ósemki lub zębów trzonowych, ekstrakcję przeprowadza się chirurgicznie. Dentysta nacina wtedy dziąsło, odseparowując ząb od tkanek, po czym usuwa warstwę kości za pomocą wiertła. Po odcięciu tkanek ząb zostaje usunięty z zębodołu za pomocą specjalnych narzędzi.

Jakie są wskazania do usunięcia zęba?

Do wskazań do ekstrakcji zęba należą:

  • rozległe stany zapalne;
  • próchnica, której nie da się leczyć zachowawczo;
  • ropne zapalenie miazgi;
  • martwica miazgi;
  • zapalenie ozębnej;
  • złamanie korzenia z przemieszczeniem;
  • choroby przyzębia z rozchwianymi zębami;
  • zęby nadliczbowe i zatrzymane;
  • nieprawidłowe (hamujące rozwój zębów stałych) wyrzynanie się zębów mlecznych;
  • nieprawidłowe wyrzynanie się zębów mądrości.

Jakie mogą być powikłania po zabiegu usunięcia zęba?

Do najczęstszych komplikacji pozabiegowych należą przedłużające się krwawienie, ropne zapalenie zębodołu oraz suchy zębodół. Większości z nich można uniknąć, precyzyjnie stosując się do wskazań pozabiegowych. Jeśli po wizycie u dentysty pojawia się gorączka, dreszcze, a ból nie zmniejsza się nawet pomimo zastosowania kompresu czy przyjęcia leków przeciwbólowych — należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. W planie leczenia po wyrwaniu zęba powinna być wizyta kontrolna, na której dentysta oceni, jak dobrze goi się rana.

Kiedy można jeść po ekstrakcji zęba?

Po ekstrakcji zęba należy wstrzymać się od jedzenia i picia przez przynajmniej dwie godziny. Po tym czasie można już jeść normalnie, lepiej jednak wybierać miękkie pokarmy. Ponieważ świeżą ranę na błonie śluzowej bardzo łatwo poparzyć, zaleca się unikania gorących potraw i napojów przez kolejną dobę. W przypadku bardziej skomplikowanych ekstrakcji, na przykład kilku ósemek naraz, zaleca się półpłynną dietę nawet do 7 dni po zabiegu.

Co jeść po wyrwaniu zęba, a jakich posiłków lepiej unikać?

Po ekstrakcji zęba zaleca się spożywanie miękkich i możliwie płynnych pokarmów. Nie powinny być one też zbyt gorące, aby dodatkowo nie podrażnić rany w jamie ustnej. To doskonała okazja, aby „z zalecenia lekarza” zjeść lody — byleby bez twardego wafla. Do najlepszych pokarmów do spożywana w ciągu doby po wyrwania zęba należą:

  • zupy w formie kremu o letniej temperaturze;
  • kisiele;
  • galaretki;
  • jogurty;
  • lody;
  • owsianka;
  • puree ziemniaczane;
  • smoothie.

Aby zapewnić maksymalne odżywienie organizmu, zaleca się dietę blendowaną, np. smoothie pełne witamin z warzyw i owoców. Świetnym pomysłem są też bogate w białko mieszanki proteinowe lub rosół. Warto zadbać o składniki takie jak białko — przyśpieszające procesy odbudowy organizmu, oraz witamina C, biorąca udział w syntezie kolagenu. Tą znajdziemy przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych, natce pietruszki, pomidorach czy czarnej porzeczce.

Kiedy do diety można wprowadzić twarde produkty?

W miarę zmniejszania się dyskomfortu można stopniowo wprowadzać coraz to twardsze produkty. Gryźć powinniśmy jedynie zdrową stroną, unikając dalszego podrażnienia zęba. To jak długo powinna trwać nasza dieta pozabiegowa, powinno być zgodne z zaleceniami otrzymanymi od stomatologa. W większości pełny powrót do diety przed zabiegiem możliwy jest w ciągu siedmiu dni.

Czy picie alkoholu i palenie papierosów po ekstrakcji opóźni proces gojenia się rany?

Picie alkoholu i palenie papierosów jest niewskazane przez pierwszą dobę po zabiegu. Zarówno napoje alkoholowe jak i nikotyna mogą podrażniać świeżą ranę. Zawarta w papierosach nikotyna zaburza również przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co znacznie zwalnia proces gojenia. U palaczy znacznie częściej występuje tzw. suchy zębodół, czyli powikłanie po usunięciu zęba stałego. Jeśli więc codziennie sięgamy po papierosy, warto zapomnieć o nich na czas rekonwalescencji, a najlepiej — potraktować to jako okazję do rzucenia szkodliwego nałogu. Palenie związane jest również z zaciąganiem się, które tworzy w jamie ustnej podciśnienie mogące uszkodzić skrzepy rany. Szkodliwe mogą być również papierosy elektroniczne.

O czym jeszcze należy pamiętać po ekstrakcji zęba? Zalecenia stomatologa

Po wyrwaniu zęba należy stosować się do zaleceń pozabiegowych przekazanych przez lekarza lub pielęgniarkę stomatologiczną. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka powikłań, przyśpieszenie procesu gojenia rany oraz minimalizację bólu po ekstrakcji. Poza zaleceniami dotyczącymi diety należy pamiętać również o tym, aby bezpośrednio po zabiegu:

  • nie pić przez słomkę, nie dmuchać nosa i kichać z otwartymi ustami — te działania mogą uszkodzić skrzep w ranie ze względu na podciśnienie;
  • unikać płukania jamy ustnej;
  • przykładać do opuchniętego policzka zimne okłady, np. kompresy żelowe owinięte ściereczką — zminimalizuje to ból i przyśpieszy gojenie;
  • unikać intensywnego wysiłku fizycznego;
  • omijać okolicę po wyrwaniu zęba podczas czyszczenia jamy ustnej;
  • nie dotykać rany językiem;
  • możliwie unikać używek, szczególnie alkoholu i papierosów.

Po zabiegu ekstrakcji zęba zaleca się wstrzymać ze szczotkowaniem zębów przynajmniej na 12 godzin oraz około doby z płukaniem. Podczas okresu gojenia należy bardzo delikatnie myć zęby, tak aby nie podrażnić tkanek, a jednocześnie utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
nieświeży oddech

Nieświeży oddech, brzydki zapach z ust? Poznaj przyczyny i leczenie nieświeżego oddechu

Następny artykuł
płytka schwarza

Płytka Schwarza — do czego służy i kiedy ją stosować?

Podobne artykuły