ziarnina po wyrwaniu zęba

Ziarnina po wyrwaniu zęba – czy masz powód do obaw? Sprawdź, jak przyspieszyć czas gojenia zębodołu po ekstrakcji

Anna Wiktor
Ziarnina najczęściej pojawia się w przypadku skomplikowanych ran. Powstaje w wyniku zakażenia lub dużych ubytków w tkance. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy powinieneś się obawiać, kiedy pojawi się ziarnina po wyrwaniu zęba.

Ziarnina po wyrwaniu zęba pojawia się, kiedy nie ma możliwości wygojenia rany poprzez rychłozrost. Z artykułu dowiesz się, czym jest ta tkanka oraz czy powinieneś się martwić w momencie jej pojawienia na skutek urazu lub operacji. Podpowiemy również jak zadbać o uszkodzoną tkankę i przyspieszyć proces gojenia.

Czym jest ziarnina?

Ziarninę opisano i nazwano już w XIX wieku. Sama nazwa wzięła się od tego, że ten typ gojenia ran przypomina zbiór drobnych ziarenek. Bez względu na powód uszkodzenia skóry naturalnym następstwem jest proces gojenia. Skóra najczęściej goi się poprzez rychłozrost, czyli proces, podczas którego brzegi rany zbliżają się do siebie, a jedyną pozostałością po uszkodzeniu staje się blizna. Zdarza się czasem, że ten proces nie ma możliwości zaistnieć i dochodzi do zasklepienia rany w mechanizmie ziarninowania.

To mniej korzystna opcja, ponieważ trwa o wiele dłużej i przez dłuższy też czas rana jest podatna na zakażenia wywoływane przez różnego rodzaju drobnoustroje. Ziarnina to tworząca się wewnątrz rany otwartej tkanka łączna zawierająca elementy komórkowe, naczynia krwionośne oraz macierz zewnątrzkomórkowa. Przeważającym rodzajem komórek w tym procesie są fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kwasu hialuronowego, elastyny oraz kolagenu. Nowa tkanka bogata jest także we włókna kolagenowe i liczne naczynia włosowate.

Ziarnina po wyrwaniu zęba – kiedy następuje gojenie przez ziarninowanie?

Ziarnina po wyrwaniu zęba tworzy się niemalże zawsze. Formowanie się skrzepu w zębodole to pierwszy etap gojenia rany. Po ekstrakcji tkanka łączna tworzy się w ciągu tygodnia i zabezpiecza miejsce po wyrwaniu zęba do momentu wykształcenia się kości.

Ziarnina powstaje także w wyniku stanu zapalnego lub zabiegów kosmetycznych, najczęściej piercingu, w obrębie małżowiny usznej. Ze względu na dobre ukrwienie ucha, tkanka ma tendencję do krwawienia. Jeśli powstała w uchu środkowym to koniecznie powinna zostać usunięta chirurgicznie.

Kolejnym częstym miejscem występowanie ziarniny są okolice krocza uszkodzonego na skutek pęknięcia lub nacięcia w czasie porodu, ale też po wszelkich operacjach ginekologicznych. W skrócie tkanka łączna pojawia się w miejscach trudno dostępnych do opatrzenia oraz w obrębie tych tkanek, które mają małą zdolność do regeneracji. Jej funkcją jest wypełnienie ubytku w ciele pacjenta. Do ziarninowania rany dochodzi też w sytuacji, gdy chirurg pozostawi otwartą ranę z powodu dużej odległości między brzegami skóry lub na skutek powikłań.

Ile trwa proces gojenia poprzez ziarninowanie rany?

Jak już wiesz, ziarnina po wyrwaniu zęba jest całkowicie naturalna. Proces gojenia rany po ekstrakcji zęba przez stomatologa może przebiegać różnie. Zwykle jednak trwa około 10 dni, ale dyskomfort u większości mija już po 3 dniach. Powinieneś wiedzieć, że w ciągu 24 godzin od wyrwania może pojawić się delikatne krwawienie i nie jest to powód do obaw.

Ziarnina ma kluczową rolę w zarastaniu pustego zębodołu. Zabezpiecza skrzep, aż do momentu, w którym nie wykształci się nowa kość w miejsce starego zęba, co może potrwać do 8 tygodni. Jeśli nie nastąpił żadne komplikacje, można powiedzieć, że rana jest zagojona po około 7 dniach.

Ziarnina po wyrwaniu zęba powinna być inaczej traktowana niż w przypadku typowych ran. O ile po ekstrakcji jest niezbędne, aby zaczęła się wytwarzać tkanka łączna, o tyle po urazach czy operacjach jest to raczej niepokojący objaw. Uszkodzona skóra będzie goić się dłużej i o wiele łatwiej jest zakazić ranę. Ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie, ile potrwa gojenie się rany pourazowej czy pooperacyjnej. W przypadku dużych ubytków tkanki może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Jak się leczy ziarninę?

Ziarnina po wyrwaniu zęba to naturalny proces gojenia ran tego typu i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów. Oczywiście o ile nie pojawiły się komplikacje. W przypadku innych ran jest to po prostu mniej korzystny rodzaj gojenia, sam w sobie niestwarzający zagrożenia dla pacjenta, ale wymagający specjalnej pielęgnacji.

Zarówno ziarnina po wyrwaniu zęba, jak i powstająca na ranach jest tkanką delikatną i skłonną do krwawienia. Z tego powodu może dochodzić do różnego rodzaju zakażeń, dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja. Żeby minimalizować ryzyko zanieczyszczenia uszkodzonej tkanki, należy dbać o odpowiednią higienę oraz często zmieniać opatrunki. W początkowej fazie gojenia należy to robić nawet 3 razy dziennie.

Do tego typu ran zaleca się opatrunki wilgotne lub hydrożelowe. Trzeba pamiętać również o odkażaniu miejsca po operacji zwłaszcza w przypadku rozległych ran.

Proces ziarninowania u każdego pacjenta będzie przebiegał inaczej, dlatego ważne, abyś zmieniał opatrunki i przyjmował antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza. Narastająca tkanka łączna może przybrać formę przerostową. W takich przypadkach lekarz może zastosować przymrażanie jej ciekłym azotem i opatrunki z dodatkiem srebra. Zabieg ten nie wymaga znieczulenia, ponieważ ze względu na słabe unerwienie ziarniny nie poczujesz żadnego bólu.

Czy obawiać się ziarniny?

W przypadku ekstrakcji w gabinecie stomatologicznym ziarnina po wyrwaniu zęba to jeden z etapów gojenia się zębodołu. Dlatego nie masz się czego obawiać. Musisz jedna obserwować ranę, a w przypadku komplikacji udać się do specjalisty ponownie. Jeśli jesteś po operacji lub wypadku i twoja skóra nie goi się poprzez proces rychłozrostu, także nie ma powodu do paniki.

Co zrobić, gdyby jednak rana zaczęła się zaogniać, boleć lub ropieć? Należy natychmiast udać się do lekarza. Czasem to nic groźnego i jedynie zostaną przepisane leki przeciwbólowe, ale może to również świadczyć o rozwijaniu się zakażenia. Nasuwa się jedno pytanie. Skoro ziarnina po wyrwaniu zęba jest czymś naturalnym, to co może grozić na skutek ekstrakcji? Odpowiadamy na to pytanie w dalszej części artykułu.

Ekstrakcja zęba – jakie mogą ci grozić powikłania?

Jeśli po wyrwaniu zęba odczuwasz ból, zauważyłeś obrzęk jamy ustnej lub czujesz językiem niepokojący wyciek, może to świadczyć o komplikacjach i należy udać się do dentysty. Największe zagrożenie wystąpienia powikłań niesie za sobą wyrywanie ósemek nazywanych również zębami mądrości. Po ekstrakcji może dojść do powstania przetoki, czyli połączenia układu oddechowego z jamą ustną. Taka przypadłość wymaga leczenia laryngologicznego.

Zerwanie się szwów to kolejna niepożądana sytuacja, którą jednak łatwo naprawić. To, czego należy się bać to wdanie się zakażenia. Ciężko je leczyć i może spowodować realne zagrożenie życia lub zdrowia.

Ziarniny po wyrwaniu zęba nie zalicza się do powikłań. Jest to potrzebne dla zagojenia rany po ekstrakcji. Proces ten trwa krótko, bo około 7-10 dni. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, w większości przypadków przebiega bez żadnych problemów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
nazwy zębów

Nazwy zębów stałych w jamie ustnej oraz ich budowa. Co warto wiedzieć o przyzębiu? Jakie są rodzaje zębów człowieka?

Następny artykuł
po wyrwaniu zęba nie wolno

Po wyrwaniu zęba nie wolno pić alkoholu. Jaki jest czas gojenia po usunięciu ósemki? Poznaj zalecenia po ekstrakcji!

Podobne artykuły