ubytki klinowe

Ubytki klinowe, czyli ubytki przyszyjkowe niepróchnicowego pochodzenia – co to takiego?

Jakub Kaczmarek
Ubytki klinowe to rodzaj mechanicznego uszkodzenia szkliwa zęba, powstającego w okolicy przyszyjkowej. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale poważnie zagrażają też zdrowiu zębów. Sprawdź, jak je leczyć i przeciwdziałać ich powstawaniu.

Ubytki klinowe to uszkodzenia szkliwa, które nie są powodowane przez rozwój próchnicy. Mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku. Zwiększone ryzyko na ich powstawanie istnieje wśród osób cierpiących na recesję przyzębia. Ubytki przyszyjkowe to problem nie tylko natury estetycznej – mogą też przyczyniać się do rozwoju nadwrażliwości, stanów zapalnych, chorób miazgi, a nawet powodować złamanie korony zęba. Sprawdź, skąd biorą się takie uszkodzenia i jak można je leczyć.

Ubytki klinowe – co to jest?

Ubytki klinowe to specyficzny rodzaj uszkodzenia szkliwa. Wyróżniają się swoim umiejscowieniem, kształtem i przyczyną powstawania. Pojawiają się w okolicy przyszyjkowej zęba (pomiędzy koroną a korzeniem), dlatego też czasem nazywane są ubytkami przyszyjkowymi. Są to owalne zagłębienia w szkliwie, pod którymi widoczna jest żółta lub brązowa zębina. Krawędzie tego ubytku są ostre i wyraźne, a powierzchnia pod spodem – twarda i błyszcząca.

Jak powstają ubytki przyszyjkowe?

Ubytki klinowe to uszkodzenia niepróchnicowego pochodzenia. Jak więc powstają? Do podstawowych przyczyn należą:

  • braki zębowe, które nie zostały uzupełnione protetycznie. Wpływa to negatywnie na rozkład obciążenia i naprężenia szyjek zębowych;
  • niektóre wady zgryzu – w szczególności stłoczenia zębów i ich rotacje;
  • bruksizm i zgrzytanie zębami;
  • nieprawidłowe szczotkowanie zębów – zbyt twarde włosie szczoteczki, używanie zbyt dużej siły oraz past o bardzo silnych właściwościach czyszczących, stosowanie ruchów szorujących, a nie wymiatających;
  • obcieranie zębów klamrą protetyczną.

Ubytek przyszyjkowy – leczenie stomatologiczne

Powstałych ubytków spowodowanych uszkodzeniami mechanicznymi nie da się zlikwidować domowymi sposobami. Jedynym na to sposobem jest wizyta u stomatologa. Utracone tkanki muszą zostać odbudowane – leczenie przebiega w podobny sposób jak w przypadku ubytków próchnicowych. Gdy ubytki klinowe zostają pokryte odpowiednim wypełnieniem, nieprzyjemne uczucie nadwrażliwości zostaje zażegnane. Zastosowanie leczenia poprawia stan zdrowia jamy ustnej oraz estetykę uśmiechu. Koszt takiego zabiegu wynosi około 100-200 zł.

Podczas leczenia lekarz powinien koniecznie ustalić przyczynę powstawania ubytków przyszyjkowych, aby skutecznie zapobiec ich nawracaniu. Może być bowiem konieczne zastosowanie leczenia ortodontycznego lub protetycznego.

Profilaktyka przed niepróchnicowym ubytkom zębów

Najważniejszym elementem profilaktyki jest stosowanie odpowiedniej techniki mycia zębów. Szczoteczka powinna mieć kompaktową główkę z miękkim włosiem o dwóch różnych długościach. Podczas jej używania, krótsze włókna pielęgnują powierzchnię, a dłuższe oczyszczają przestrzenie międzyzębowe oraz granicę dziąseł. Stosuj przy tym delikatne ruchy wymiatające i pastę wzmacniającą dziąsła.

W ramach ochrony zębów przed ubytkami klinowymi warto też regularnie odwiedzać dentystę w celu usuwania kamienia i przeglądu stanu jamy ustnej. Może być konieczna także zmiana diety, a w szczególności wykluczenie produktów o dużej zawartości cukru. Ich rozkład przyczynia się do szybszego nagromadzania kamienia.

Ubytki klinowe powstają tuż nad korzeniami zębów, przy ich granicy z dziąsłami. Są one widoczne gołym okiem, a więc wpływają na estetykę uśmiechu – ale nie tylko. Nieleczone, będą się pogłębiać, doprowadzając najpierw do nadwrażliwości, a następnie do poważniejszych schorzeń zębów. Jedynym sposobem na ich zlikwidowanie jest odbudowanie szkliwa w gabinecie stomatologicznym. W ramach profilaktyki przed ich powstawaniem warto nauczyć się prawidłowej rutyny higieny jamy ustnej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
zębiak

Zębiak – łagodny nowotwór jamy ustnej. Objawy i leczenie

Next Post
gumki separacyjne

Gumki separacyjne – jak zakładać i po co nosić? Z czym wiąże się noszenie aparatu na zęby?

Related Posts