torbiel zęba

Torbiel zęba – charakterystyczne objawy i leczenie

Anna Wiktor
Torbiel zęba to rodzaj patologicznej zmiany w obrębie jamy ustnej. Zwykle jest wywołana stanami zapalnymi zębów i dziąseł. Torbiele są dość trudne do rozpoznania, bo przez długi czas nie powodują dolegliwości bólowych. Sprawdź, co powinno zwrócić twoją uwagę!

W obrębie jamy ustnej, w wyniku stanów zapalnych i innych chorób, mogą rozwijać się torbiele. To rodzaj jamistych tworów w tkankach twardych lub miękkich, wypełnionych płynem. Dlaczego torbiel zęba jest niebezpieczna dla zdrowia? Dowiedz się, czytając nasz krótki tekst!

Jakie są rodzaje torbieli zęba?

Torbiel zęba może przybierać różne formy, w zależności od przyczyny i miejsca występowania. Lekarze wyróżniają następujące rodzaje torbieli:

  • korzeniowa (najczęściej spotykany rodzaj) – taka torbiel pojawia się zazwyczaj na przednich zębach. Zostaje wywołana zmianami w miazdze zęba lub zapaleniem tkanek okołowierzchniowych zęba;
  • zawiązkowa – występuje w żuchwie i towarzyszy rozwojowi zawiązki zęba;
  • przyzębia – to niewielkich rozmiarów torbiel powstająca w wyniku stanu zapalnego kieszonki przyzębnej;
  • dziąsłowa – często występuje u dzieci i niemowląt;
  • rogowaciejąca – to zmiana nowotworowa, która stopniowo powiększa się i niszczy kość.

Jakie są objawy torbieli zęba?

Diagnostyka torbieli zęba jest dość trudna. To dolegliwość, która przez długi czas nie daje żadnych objawów. Ból pojawia się dopiero w późniejszych etapach. Innymi symptomami oprócz niego mogą być:

  • opuchlizna i zaczerwienienie wokół zmienionego miejsca;
  • wypukłość na zębie, rozchwianie zęba;
  • zaburzenie symetrii twarzy;
  • w niektórych przypadkach także wyciek ropy w miejscu zmiany patologicznej.

Torbiel zęba – leczenie zachowawcze czy chirurgiczne?

W przypadku niewielkiej torbieli okołokorzeniowej stomatolog może zdecydować o leczeniu zachowawczym. Polega ono na precyzyjnym oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów zęba, w pobliżu którego rozwija się zmiana.

Duże torbiele zęba wymagają interwencji chirurgicznej. Zabieg usunięcia torbieli wykonuje się w znieczuleniu. Czasem, by uzyskać dostęp do zmienionego patologicznie miejsca, konieczna jest ekstrakcja zęba.

Torbiel zęba nie daje takich samych objawów w każdym przypadku. Jeśli masz którykolwiek z opisanych objawów, upewnij się, czy nie dotknął cię właśnie ten problem. Jeżeli tak się stało, może być konieczne leczenie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?

Następny artykuł
erozja szkliwa

Erozja szkliwa – jak jej zapobiegać?

Podobne artykuły