Czy próchnica korzenia jest groźniejsza niż próchnica szkliwa zębów? Przede wszystkim jest trudniejsza do zauważenia i rozwija się szybciej niż zwykła próchnica. Na szczęście dzięki dbaniu o higienę jamy ustnej możesz temu zapobiec. Sprawdź, jak to zrobić!
Jak rozwija się próchnica korzenia?
Ten rodzaj próchnicy rozwija się w miejscach, gdzie odsłonięte zostały korzenie zębowe. Dzieje się tak w wyniku chorób przyzębia lub recesji dziąsła. Próchnica korzenia postępuje zazwyczaj szybciej niż próchnica korony zęba. Wynika to z tego, że korzeń jest pokryty innym rodzajem tkanki – tzw. cementem. Jest on znacznie bardziej wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i działanie związków chemicznych niż szkliwo.
Sprawdź, jak rozpoznać objawy próchnicy korzenia
Uszkodzenie cementu pokrywające korzeń zęba może pojawić się w różnych miejscach – od strony języka, policzków lub tam, gdzie zęby stykają się ze sobą. Specjaliści rozróżniają 4 etapy rozwoju próchnicy korzenia. Każdemu z nich towarzyszą inne objawy:
- etap I – towarzyszą mu przebarwienia bez ubytku tkanek;
- etap II – ubytek tkanki wynosi mniej niż 0,5 mm;
- etap III – ubytek powyżej 0,5 mm, wymagający leczenia inwazyjnego;
- etap IV – ubytek jest głęboki i sięga miazgi.
Co sprzyja rozwojowi próchnicy korzenia?
Próchnica korzenia jest określana jako choroba osób starszych. Wynika to z tego, że z racji wieku mają one ograniczoną sprawność manualną. Wpływa to niekorzystnie na dokładność mycia zębów – wielu seniorom zdarza się pomijać okolice dziąseł.
Na rozwój próchnicy korzenia narażone są także osoby, u których ślina jest wytwarzana w niewystarczającej ilości. Ta wydzielina ma bowiem właściwości oczyszczające.
Leczenie próchnicy korzenia zęba
Leczenie próchnicy korzenia trzeba zawsze podjąć jak najszybciej – i to niezależnie od etapu rozwoju choroby. Przy przebarwieniach i płytkich ubytkach wystarczy stosowanie preparatów fluorkowych i obserwacja zmian. Jeśli ubytki są głębsze, trzeba zastosować wypełnienie w postaci cementu szklano-jonomerowego.
Chcesz uniknąć próchnicy korzenia? Postaw na profilaktykę!
Zapobieganie próchnicy korzenia nie jest niczym innym, jak po prostu dbaniem o higienę jamy ustnej. Nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych czynności ani odwiedzać dentysty częściej niż jest to zalecane. Wystarczy, że będziesz pamiętać o następujących dobrych praktykach:
- używaj miękkiej szczoteczki do zębów i często ją wymieniaj;
- dokładnie szczotkuj zęby – pamiętaj także o przestrzeniach międzyzębowych;
- oprócz pasty do zębów używaj także płynu do płukania zębów – pomoże ci on w usuwaniu osadu po posiłkach;
- regularnie umawiaj się na wizyty u stomatologa, aby w porę zauważyć pierwsze objawy próchnicy korzenia.
Choć próchnica korzenia brzmi groźnie, w wielu przypadkach można szybko ją wyleczyć. Najlepiej jednak zapobiegać tej nieprzyjemnej chorobie zębów!
Może Cię także zainteresować:
- Próchnica wtórna – czym różni się od zwykłej próchnicy? Jak ją rozpoznać?
- Ból korzenia zęba – skąd bierze się ta uciążliwa dolegliwość? Dowiedz się, jak na nią reagować
- Próchnica ukryta i inne rodzaje próchnicy – jak leczyć i zapobiegać próchnicy, której nie widać gołym okiem na zębach?
- Ile kosztuje leczenie próchnicy? Czy da się zapobiec rozwojowi tej choroby?
- Czy korzeń zęba może sam wyjść? Kiedy konieczne jest usunięcie korzenia?
- Resorpcja korzenia – niebezpieczny zanik tkanki kostnej. Jak ją leczyć?
- Złogi nazębne – rodzaje, przyczyny powstawania, terapia