próchnica korzenia

Próchnica korzenia zęba – czy możesz jej zapobiec?

Anna Wiktor
Próchnicy nigdy nie powinno się lekceważyć. Próchnica korzenia zęba jest jednak szczególnie niebezpieczna – bo niewidoczna gołym okiem. Jak jej zapobiec, jak ją rozpoznać i leczyć?

Czy próchnica korzenia jest groźniejsza niż próchnica szkliwa zębów? Przede wszystkim jest trudniejsza do zauważenia i rozwija się szybciej niż zwykła próchnica. Na szczęście dzięki dbaniu o higienę jamy ustnej możesz temu zapobiec. Sprawdź, jak to zrobić!

Jak rozwija się próchnica korzenia?

Ten rodzaj próchnicy rozwija się w miejscach, gdzie odsłonięte zostały korzenie zębowe. Dzieje się tak w wyniku chorób przyzębia lub recesji dziąsła. Próchnica korzenia postępuje zazwyczaj szybciej niż próchnica korony zęba. Wynika to z tego, że korzeń jest pokryty innym rodzajem tkanki – tzw. cementem. Jest on znacznie bardziej wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i działanie związków chemicznych niż szkliwo.

Sprawdź, jak rozpoznać objawy próchnicy korzenia

Uszkodzenie cementu pokrywające korzeń zęba może pojawić się w różnych miejscach – od strony języka, policzków lub tam, gdzie zęby stykają się ze sobą. Specjaliści rozróżniają 4 etapy rozwoju próchnicy korzenia. Każdemu z nich towarzyszą inne objawy:

  • etap I – towarzyszą mu przebarwienia bez ubytku tkanek;
  • etap II – ubytek tkanki wynosi mniej niż 0,5 mm;
  • etap III – ubytek powyżej 0,5 mm, wymagający leczenia inwazyjnego;
  • etap IV – ubytek jest głęboki i sięga miazgi.

Co sprzyja rozwojowi próchnicy korzenia?

Próchnica korzenia jest określana jako choroba osób starszych. Wynika to z tego, że z racji wieku mają one ograniczoną sprawność manualną. Wpływa to niekorzystnie na dokładność mycia zębów – wielu seniorom zdarza się pomijać okolice dziąseł.

Na rozwój próchnicy korzenia narażone są także osoby, u których ślina jest wytwarzana w niewystarczającej ilości. Ta wydzielina ma bowiem właściwości oczyszczające.

Leczenie próchnicy korzenia zęba

Leczenie próchnicy korzenia trzeba zawsze podjąć jak najszybciej – i to niezależnie od etapu rozwoju choroby. Przy przebarwieniach i płytkich ubytkach wystarczy stosowanie preparatów fluorkowych i obserwacja zmian. Jeśli ubytki są głębsze, trzeba zastosować wypełnienie w postaci cementu szklano-jonomerowego.

Chcesz uniknąć próchnicy korzenia? Postaw na profilaktykę!

Zapobieganie próchnicy korzenia nie jest niczym innym, jak po prostu dbaniem o higienę jamy ustnej. Nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych czynności ani odwiedzać dentysty częściej niż jest to zalecane. Wystarczy, że będziesz pamiętać o następujących dobrych praktykach:

  • używaj miękkiej szczoteczki do zębów i często ją wymieniaj;
  • dokładnie szczotkuj zęby – pamiętaj także o przestrzeniach międzyzębowych;
  • oprócz pasty do zębów używaj także płynu do płukania zębów – pomoże ci on w usuwaniu osadu po posiłkach;
  • regularnie umawiaj się na wizyty u stomatologa, aby w porę zauważyć pierwsze objawy próchnicy korzenia.

Choć próchnica korzenia brzmi groźnie, w wielu przypadkach można szybko ją wyleczyć. Najlepiej jednak zapobiegać tej nieprzyjemnej chorobie zębów!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna – na czym polega leczenie protetyczne uzębienia?

Następny artykuł
ile jest zębów mądrości

Ile jest zębów mądrości? Jak i kiedy rosną ósemki?

Podobne artykuły