protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna – na czym polega leczenie protetyczne uzębienia?

Anna Wiktor
Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się odbudową utraconych lub uszkodzonych zębów. Istnieją różne rodzaje protez zębowych ruchomych i stałych, a każdy z nich przeznaczony jest do innej sytuacji.

Protezy wewnątrz jamy ustnej mogą kojarzyć się z osobami starszymi, u których dochodzi do różnych braków i ubytków. Protetyka stomatologiczna nie sprowadza się jednak wyłącznie do takich przypadków. Z jej metod leczenia często korzystają także młodsi, którzy utracili część swoich zębów na skutek wypadku lub poważnych chorób jamy ustnej. Jest to problem nie tylko natury estetycznej. Brak nawet jednego, mało widocznego zęba, wpływa niekorzystnie na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całej szczęki.

Co to jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która polega na odtwarzaniu pierwotnego zgryzu po utracie lub znaczącym uszkodzeniu zębów naturalnych. Ten dział medycyny obejmuje także rehabilitację pacjentów po poważnych zabiegach, z użyciem pooperacyjnych protez i epitez. Do odtworzenia uzębienia stosuje się specjalne uzupełnienia protetyczne – istnieje ich wiele różnych rodzajów, które mogą być dobierane do indywidualnej sytuacji.

Protetyk stomatologiczny musi mieć szeroką wiedzę z zakresu chirurgii szczękowej, onkologii, radiologii, laryngologii, a także w pewnym stopniu – dermatologii. Jego działanie potrzebne jest wszędzie tam, gdzie zwykła pomoc dentystyczna nie wystarcza.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Uzupełnienia protetyczne dzielą się na stałe, ruchome oraz kombinowane. Pierwsze nie mogą zostać usunięte z jamy ustnej w żaden łatwy sposób. Drugie mogą być wyciągane z ust przez pacjenta. Natomiast ostatni typ to protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi mocowanymi na zasuwach, zatrzaskach, ryglach lub koronach teleskopowych.

Protetyka stomatologiczna wykorzystuje różne nowoczesne materiały do odbudowywania zębów. Może to być kompozyt (podobny do plomb), porcelana (stosowana do koron, mostów i licówek), a także stopy metali nieszlachetnych lub nawet metale szlachetne (np. złoto). Możliwe jest także połączenie kilku różnych materiałów.

Protezy ruchome

Protetyka stomatologiczna z użyciem protez ruchomych stosowana jest w przypadku większej liczby brakujących zębów. Rozwiązania te nie są zakładane w jamie ustnej pacjenta na stałe. Do tego typu uzupełnień należą:

  • protezy akrylowe – opierają się w większości lub całkowicie na błonie śluzowej. Noszenie ich wiąże się z zaburzeniem możliwości żucia. Dodatkowym problemem może być przemieszczanie się protezy śluzówkowej podczas gryzienia. Jest to jednak jedyne rozwiązanie zalecane przy całkowitym bezzębiu;
  • protezy szkieletowe – mają mniejsze wymiary niż protezy akrylowe i wykonane są w większości z metalu. Umożliwia to wykonanie podpórek na zębach zapewniających lepsze podparcie protezy i zachowanie bardziej naturalnego obciążenia i wydolności żucia;
  • protezy overdenture – opierają się częściowo na korzeniach lub implantach. Jest to najbardziej nowoczesna, wygodna i estetyczna opcja ruchoma.

Korony, mosty i licówki – protezy stałe

Stomatolog może zalecić założenie protezy stałej porcelanowej, ceramicznej lub kompozytowej jeżeli doszło do nieodwracalnego uszkodzenia pojedynczych zębów. Do ich zastosowania potrzebne jest solidne oparcie w postaci przynajmniej fragmentu zęba lub założonego implantu. Protetyka stomatologiczna z zastosowaniem protez stałych obejmuje:

  • wkłady koronowo-korzeniowe – najczęściej stosowane są do zębów po leczeniu kanałowym. Część korzeniowa zajmuje przestrzeń oczyszczoną podczas endodoncji. Natomiast korona to widoczna część, odbudowująca zębinę. Ta metoda pozwala na rekonstrukcję nawet bardzo zniszczonych zębów. Można stosować gotowe protezy lub produkowane na wymiar, pod indywidualne zlecenie;
  • wkłady koronowe – dzielą się na kolejne rodzaje: inlay, onlay i overlay. Wykorzystywane są do odbudowy ubytków w koronie zęba. Najczęściej tego typu uzupełnienia stosuje się do zębów trzonowych i przedtrzonowych, ze względu na ich większą powierzchnię, która ułatwia montaż;
  • korona – proteza używana do odbudowy bardzo zniszczonego zęba. Aby możliwe było jej założenie, ząb musi wystawać ponad powierzchnię dziąsła co najmniej na 2-3 mm. Jest to konieczne, aby umożliwić dokładne oczyszczenie połączenia oraz odpowiedniej przyczepności protezy;
  • mosty – stosowane do rekonstrukcji brakującego zęba. Jest to połączenie trzech koron, z czego środkowa jest niepodparta;
  • licówki – to cienkie uzupełnienie protetyczne zakładane nie na całą powierzchnię, a tylko na zewnętrzną (wargową) część zęba. Licówka może być dowolnie dostosowana kolorem i kształtem, aby pasowała do reszty uzębienia.

Protetyka stomatologiczna zapewnia rozwiązanie problemu braku fragmentów zębów, całych zębów, czy nawet zupełnego bezzębia. Jeżeli w twojej jamie ustnej znajduje się jeden lub kilka ubytków utrudniających ci funkcjonowanie, udaj się do dentysty. Wszelkie braki w uzębieniu odbijają się na zdrowiu zgryzu i reszty zębów. Protezy zębowe są całkowicie bezpieczne – nie istnieją praktycznie żadne przeciwwskazania co do ich stosowania. Skonsultuj się ze swoim stomatologiem w celu dobrania najlepszego rozwiązania do twojego przypadku.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
gumki separacyjne

Gumki separacyjne – jak zakładać i po co nosić? Z czym wiąże się noszenie aparatu na zęby?

Następny artykuł
próchnica korzenia

Próchnica korzenia zęba – czy możesz jej zapobiec?

Podobne artykuły