jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Jakub Kaczmarek
Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.

Jak wygląda zdarte szkliwo:

  • Objawami zdartego szkliwa są m.in. przebarwienia oraz nadwrażliwość zębów.
  • Do zdzierania szkliwa zębowego może dojść w wyniku długotrwałych wymiotów, niektórych chorób przewodu pokarmowego oraz nieprawidłowej higieny jamy ustnej.
  • Odbudowa szkliwa jest czasochłonna i wymaga interwencji stomatologicznej.

Jak wygląda zdarte szkliwo zębowe?

Zastanawiasz się, jak wygląda zdarte szkliwo? Wbrew pozorom problem bardzo łatwo rozpoznać – zwłaszcza jeśli wiadomo, na co zwrócić uwagę. Najbardziej charakterystyczne objawy zdartego szkliwa zębowego to:

  • zmiana odcienia zęba;
  • widoczne białe plamki lub żółte przebarwienia na powierzchni zębów;
  • zmatowienie zębów;
  • wrażenie, że zęby są cieńsze, a miejscami wręcz przezroczyste;
  • nadwrażliwość zębów na zimno lub gorąco.

W dalszym etapie dochodzi także do powstawania pęknięć, bruzd i rowków w powierzchni zębów. Osłabione szkliwo nie chroni już tak, jak powinno, więc zęby stają się podatne na uszkodzenia mechaniczne i o wiele łatwiej się kruszą.

Przyczyny zdzierania się szkliwa i sposoby jego odbudowy

Kiedy wiesz już, jak wygląda zdarte szkliwo, zapewne zastanawiasz się, co jest przyczyną niszczenia powierzchni zębów. Może dochodzić do niej z przynajmniej kilku powodów. Przede wszystkim na stan zębów ma wpływ twoja dieta oraz ogólny stan zdrowia. Jeśli spożywasz duże ilości kwaśnych produktów, nadmiar kwasów rozpuszcza szkliwo. 

Takie samo zjawisko zachodzi w przypadku niektórych chorób układu pokarmowego. Do nadmiernego stężenia kwasów w jamie ustnej dochodzi np. w przebiegu refluksu przełykowego. Nadmiar kwasów to także problem bulimii, anoreksji oraz stanów powodujących częste i intensywne wymioty.

Braki w szkliwie mogą powstać także z powodu nieprawidłowej higieny jamy ustnej i rozwoju próchnicy. Nadmierne ścieranie się szkliwa to wreszcie efekt bruksizmu (zgrzytania zębami).

Czy można samodzielnie, w domu odbudować uszkodzone szkliwo? Niestety nie. Konieczna jest wizyta u stomatologa i przeprowadzenie tzw. zabiegu remineralizacji zębów. Efekty stają się widoczne po 3-4 miesiącach od rozpoczęcia leczenia.

Jak wygląda zdarte szkliwo? Objawem tego stanu mogą być widoczne przebarwienia oraz nagła nadwrażliwość zębów. Jeśli je zauważysz, nie bagatelizuj problemu! Udaj się do dentysty, by jak najszybciej wdrożyć właściwe leczenie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby

Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby – wskazówki i porady

Następny artykuł
ropień okołowierzchołkowy

Ropień okołowierzchołkowy – przyczyny, objawy, leczenie

Podobne artykuły