jaki antybiotyk na ząb z ropą

Jaki antybiotyk na ząb z ropą?

Jakub Kaczmarek
Jaki antybiotyk na ząb z ropą będzie najbardziej skuteczny? Ropień na zębie kojarzy się głównie z bólem, od którego nie sposób się uwolnić. Dowiedz się, jak należy go leczyć i czy antybiotyk wystarczy.

Leczeniem chorób przyzębia, w tym stanów zapalnych takich jak ropień, zajmuje się stomatolog o specjalizacji periodontolog. Kiedy zmagasz się z męczącym bólem zęba, zgłoś się do poradni stomatologicznej, w której z pewnością uzyskasz pomoc. Domowe sposoby tylko nieznacznie złagodzą opuchliznę; nie wyleczą przyczyny pojawienia się problemu. Jaki antybiotyk na ząb z ropą najczęściej stosują lekarze dentyści? Klindamycynę, amoksycylinę lub penicylinę. Sprawdź, jakie leczenie wdrażają.

W skrócie:

  • Objawy ropnia zęba to silny ból, opuchlizna, zaczerwienienie i sącząca się ropa.
  • Nieleczony ropień może prowadzić do ogólnego zakażenia bakteryjnego.
  • Konieczne jest leczenie stomatologiczne – antybiotykoterapia tylko je uzupełnia.
  • Najczęściej przepisywane antybiotyki to: klindamycyna, amoksycylina z klawulanianem, penicylina i metronidazol.

Jakie są rodzaje ropni i czym właściwie one są?

Ropień to jama wypełniona rozkładającą się obumarłą tkanką. Powstaje zarówno w tkankach miękkich, jak i kościach. Powoduje dolegliwości bólowe i jest wynikiem zakażenia bakteryjnego. W przypadku jamy ustnej dzielimy go ze względu na umiejscowienie na:

  • ropień okołowierzchołkowy (powszechnie nazywany ropniem zęba; dzielony jest na fazy ze względu na etapy rozwoju, w jakim się znajduje);
  • ropień przyzębia (ropień dziąsłowy, ropień przyzębia, ropień okołokoronowy).

Ząb z ropą – jakie są jego objawy?

Pierwszym objawem, który zwraca uwagę pacjenta, jest silny ból. Pojawia się także opuchlizna. Skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, gładka i mocno napięta, co powoduje dodatkowy dyskomfort. Miejsce jest wrażliwe na dotyk, zmiany temperatur i pozycji. Wyczuwalna jest gulka ze zbierającą się wydzieliną, która może się sączyć. Sąsiednie zęby zaczynają się chwiać.

W ostrej fazie infekcji pojawia się gorączka, dreszcze i powiększają się węzły chłonne. Zakażenie bakteryjne może stać się ogólne i powodować poważne powikłania z posocznicą włącznie, dlatego nie należy go bagatelizować.

Czym jest ropa? 🔍

Ropa składa się głównie z wysięku (płynnych składników osocza), bakterii, obumarłych tkanek i leukocytów. To gęsta, mętna i lepka ciecz, która powstaje w wyniku toczącego się miejscowo procesu zapalnego. Ma odczyn alkaliczny (zasadowy) i może mieć różne zabarwienie. Jeśli ropa jest niebieska, wskazuje to na zakażenie pałeczką ropy błękitnej.

Przyczyny powstawania bolesnego zapalenia

W przypadku ropnia przyzębia powodem jego powstania może być skaleczenie, które w kwaśnym i pełnym bakterii środowisku ust szybko się rozwija. Może być także wynikiem nieleczonego zapalenia przyzębia, czy próchnicy spowodowanego nieusuwanym kamieniem i osadem w przestrzeniach międzyzębowych. Powstaje także z powodu innych problemów zdrowotnych jak cukrzyca.

Ropień okołowierzchołkowy pojawia się często wokół częściowo wyrżniętej ósemki z powodu panującej tam ciasnoty, sprzyjającej gromadzeniu się brudu i zadrażnień. W większości jest zatem spowodowany pośrednio lub bezpośrednio niewłaściwą higieną ust.

Fazy rozwoju nieleczonego stanu zapalnego zęba

Nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, licząc na to, że ropień pęknie lub zniknie. Zapalenie tkanki zęba początkowo daje pulsujący silny ból, który sprawia wrażenie, jakby zwiększyło się ciśnienie w szczęce. Boli też często cała szczęka i głowa, zwłaszcza w pozycji leżącej. Na tym wczesnym etapie tworzenia się komory z ropą wystarczy zazwyczaj leczenie kanałowe. Następnym etapem nieleczonego zakażenia będzie zapalenie tkanki podokostnowej. Ropa przedostaje się przez tkankę kostną wyrostka zębodołowego. Ból jest silniejszy i promieniuje, pojawia się też lekka gorączka, a dziąsło zaczyna puchnąć.

Ostatni etap – zapalenie tkanki podśluzówkowej

Ropa przebija się przez okostną i dostaje pod błonę śluzową. Zwiększa się opuchlizna i gorączka. Mogą pojawić się dreszcze i inne grypopodobne objawy. Często dochodzi wtedy do jego samoistnego pęknięcia. To sprawia, że ból maleje, ale nie oznacza końca kłopotów. Stan zapalny nie zniknął i wciąż może rozprzestrzenić się na resztę organizmu. Ulga jest prawdopodobnie chwilowa. W ustach wyczuwalny jest nieprzyjemny smak i zapach spowodowany wypływającą ropą.

Stomatologiczne leczenie ropnia czy domowymi sposobami?

Domowe sposoby leczenie ropnia są nieskuteczne. Płukanie roztworem wody i soli lub ziołami może doraźnie zmniejszyć obrzęk, ale nie zlikwiduje przyczyny. Samodzielne przebicie bąbla zmniejszy zapewne ból, ale jeżeli komora nie zostanie prawidłowo oczyszczona, zakażenie wróci albo przerodzi się znacznie poważniejsze.

Leczenie ropnia zęba.
Zostaw to specjalistom.
Domowe sposoby = krótkotrwała ulga.
3 drogi postępowania:
1. Drenaż ropnia. Wskazanie: ropień o średnicy powyżej 5 mm. Stomatolog nacina ropień i usuwa zgromadzoną wydzielinę.
2. Leczenie kanałowe. Wskazanie: ropień związany z infekcją miazgi zęba. Stomatolog usuwa miazgę i oczyszcza zainfekowany korzeń. Przeprowadza też resekcję wierzchołka korzenia.
3. Antybiotykoterapia. Uzupełnienie leczenia kanałowego i/lub drenażu. Stomatolog przepisuje antybiotyki, które zwalczą miejscową infekcję.

Dlatego z takimi objawami należy udać się do stomatologa, który wdroży właściwe leczenie przyczynowe. Najczęściej jest to jednoczesne leczenie endodontyczne i farmakologiczne (antybiotyk i środki przeciwbólowe). W ostateczności konieczna będzie ekstrakcja zęba.

Jak wygląda chirurgiczne leczenie ropnia zęba

W celu uniknięcia ostrego zapalenia od razu w momencie pojawienia się niepokojących i bolesnych zmian należy zwrócić się do stomatologa.

Dokładnie oceni podczas wizyty, jaki rodzaj ropnia zaatakował jamę ustną – przyzębny czy okołowierzchołkowy. Na zdjęciu RTG będą widoczne zmiany, które pomogą ocenić, w jakiej jest fazie rozwoju. Najważniejszym zadaniem stomatologa będzie dokładne oczyszczenie zainfekowanej przestrzeni. Najczęściej konieczne jest resekcja wierzchołka chorego korzenia i leczenie kanałowe, które polega na usunięciu miazgi i wyczyszczeniu korzenia zęba. W niektórych przypadkach stomatolog musi naciąć ropień i usunąć wydzielinę.

Jaki antybiotyk na ząb z ropą może przepisać dentysta

Leczenie antybiotykiem powinno być uzupełnieniem zabiegu dentystycznego, samo lekarstwo to zbyt mało. We wczesnej fazie leczonego ropnia lekarz dentysta może go nawet pominąć. Antybiotyk zwalcza bakterie, nie działa przeciwbólowo ani przeciwzapalnie. W leczeniu rozwiniętej infekcji najczęściej stosuje się klindamycynę, amoksycylinę z klawulanianem, penicylinę i uzupełnia metronidazolem. Lekarstwo na receptę przepisuje lekarz stosownie do rodzaju zakażenia.

Uboczne skutki antybiotykoterapii

Nadmierne stosowanie tego typu leków niestety uodparnia bakterie na ich działanie. Kiedy antybiotyk będzie potrzebny w innej infekcji, np. w zapaleniu gardła, może nie zadziałać. Ponadto antybiotyki oprócz bakterii chorobotwórczych niszczą naszą naturalną florę bakteryjną, a to prowadzi do rozwoju grzybów, osłabia nasz organizm i sprzyja innym infekcjom.

Prosimy lekarza o lek, ponieważ wydaje nam się, że w ten sposób szybko uporamy się z problemem i unikniemy dyskomfortu podczas zabiegu stomatologicznego. Tymczasem niewyleczony w rzeczywistości stan zapalny będzie nawracał, gdy organizm będzie osłabiony antybiotykiem.

Jak zapobiegać powstawaniu bolesnych i niebezpiecznych ropni

W profilaktyce powstawania ropnia szczęki bardzo ważna jest codzienna higiena jamy ustnej – dokładne i częste szczotkowanie oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Niezwykle ważne są także regularne wizyty u stomatologa. Po pierwsze na bieżąco oczyści nasze zęby z płytki. Poza tym odpowiednio wcześnie zauważy pojawianie się próchnicy, parodontozy i innych groźnych zmian. Wdroży leczenie w razie potrzeby, które zapobiegnie rozwojowi poważniejszych chorób.

Zapobieganie:
- szczotkowanie
- czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
- regularne wizyty kontrolne
- wczesne leczenie próchnicy

Jaki antybiotyk na ząb z ropą? Najlepiej żaden. Ale jeżeli zachodzi taka konieczność, to rzeczywiście antybiotykoterapia pomaga w leczeniu ostrej infekcji spowodowanej ropą w zębie bądź ropą na dziąśle. Nie dopuszcza do rozległego zakażenia ogólnoustrojowego, ale koniecznie powinien być połączony z leczeniem chirurgicznym. W gabinecie lekarskim uzyskamy najlepszą pomoc, dlatego nie warto czekać w nadziei, że może ból sam minie, a ropień w końcu pęknie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy lekarz rodzinny może przepisać antybiotyk na zęba?

Tak, lekarz rodzinny może przepisać dowolny lek. Jeśli po leczeniu stomatologicznym wciąż utrzymuje się zakażenie, lekarz może zalecić antybiotyk, aby je zwalczyć. Prawdopodobnie nie wypisze go jednak w przypadku nieleczonego ropnia – raczej skieruje pacjenta do dentysty.

Czy antybiotyk wyleczy ropnia?

Nie. Jeśli zastanawiasz się, jaki antybiotyk na ząb z ropą będzie najlepszy, odpowiedź brzmi: żaden, chyba że jako uzupełnienie leczenia. Drenaż ropnia to podstawa. Jeśli dentysta prawidłowo go oczyści, być może w ogóle nie będzie potrzeby stosować antybiotyku.

Czy Duomox jest na zęby?

Duomox może być używany w przypadku infekcji jamy ustnej. To lek na bazie penicyliny, która czasem bywa stosowana w leczeniu ropni przyzębnych.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Spuchnięty policzek

Spuchnięty policzek – jakie są możliwe przyczyny i sposoby leczenia?

Następny artykuł
ból gardła od zęba

Ból gardła od zęba – przyczyny i środki doraźne uśmierzające ból

Podobne artykuły