jaki antybiotyk na ząb z ropą

Ropień zęba to bolesna infekcja, która grozi zakażeniem całego organizmu. Jaki antybiotyk na ząb z ropą będzie właściwy?

Jakub Kaczmarek
Ropień na zębie kojarzy się głównie z bólem, od którego nie sposób się uwolnić. Jaki antybiotyk na ząb z ropą będzie najbardziej skuteczny i czy będzie wystarczającym środkiem zaradczym w tym przypadku?

Leczeniem chorób przyzębia, w tym stanów zapalnych takich jak ropień, zajmuje stomatolog o specjalizacji periodontolog. Kiedy jednak zmagasz się z męczącym bólem zęba, to najlepiej zgłoś się po prostu do poradni stomatologicznej, w której z pewnością uzyskasz pomoc. Domowe sposoby w tym przypadku tylko nieznacznie złagodzą opuchliznę, nie wyleczą przyczyny pojawienia się problemu. Sprawdź jaki antybiotyk na ząb z ropą najczęściej stosują lekarze dentyści i jakie leczenie wdrażają?

Jakie są rodzaje ropni i czym właściwie one są

Ropień to jama wypełniona rozkładającą się obumarłą tkanką. Powstaje zarówno w tkankach miękkich, jak i kościach. Powoduje dolegliwości bólowe i jest wynikiem zakażenia bakteryjnego. W przypadku jamy ustnej dzielimy go ze względu na umiejscowienie na:

  • Ropień okołowierzchołkowy (powszechnie nazywany ropniem zęba dzielony jest na fazy ze względu na etapy rozwoju, w jakim się znajduje)
  • Ropień przyzębia (ropień dziąsłowy, ropień przyzębia, ropień okołokoronowy).

Ząb z ropą – jakie są jego objawy

Pierwszym objawem, który zwraca uwagę pacjenta, jest silny ból. Pojawia się także opuchlizna. Skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, gładka i mocno napięta, co powoduje dodatkowy dyskomfort. Miejsce jest wrażliwe na dotyk, zmiany temperatur i pozycji. Wyczuwalna jest gulka ze zbierającą się wydzieliną, która może się sączyć. Sąsiednie zęby zaczynają się chwiać. W ostrej fazie infekcji pojawia się gorączka, dreszcze i powiększają się węzły chłonne. Zakażenie bakteryjne może stać się ogólne i powodować poważne powikłania z posocznicą włącznie, dlatego nie należy go bagatelizować.

Zobacz też:
Zapalenie okostnej zęba – jak leczyć ten stan zapalny?

Przyczyny powstawania bolesnego zapalenia

W przypadku ropnia przyzębia powodem jego powstania może być skaleczenie, które w kwaśnym środowisku ust pełnym bakterii szybko się rozwija. Może być także wynikiem nieleczonego zapalenia przyzębia, czy próchnicy spowodowanego nieusuwanym kamieniem i osadem w przestrzeniach międzyzębowych. Powstaje także z powodu innych problemów zdrowotnych jak cukrzyca. Ropień okołowierzchołkowy pojawia się często wokół częściowo wyrżniętej ósemki z powodu panującej tam ciasnoty sprzyjającej gromadzeniu się brudu i zadrażnień. W większości jest zatem spowodowany pośrednio lub bezpośrednio niewłaściwą higieną ust.

Fazy rozwoju nieleczonego stanu zapalnego zęba

Nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, licząc na to, że ropień pęknie, lub zniknie. Zapalenie tkanki zęba początkowo daje pulsujący silny ból, który sprawia wrażenie, jakby zwiększyło się ciśnienie w szczęce. Boli też często cała szczęka i głowa, zwłaszcza w pozycji leżącej. Na tym wczesnym etapie tworzenia się komory z ropą wystarczy zazwyczaj leczenie kanałowe. Następnym etapem nieleczonego zakażenia będzie zapalenie tkanki podokostnowej. Ropa przedostaje się przez tkankę kostną wyrostka zębodołowego. Ból jest silniejszy i promieniuje, pojawia się też lekka gorączka, a dziąsło zaczyna puchnąć.

Ostatni etap – zapalenie tkanki podśluzówkowej

Ropa przebija się przez okostną i dostaje pod błonę śluzową. Zwiększa się opuchlizna i gorączka. Mogą pojawić się dreszcze i inne grypopodobne objawy. Często dochodzi wtedy do jego samoistnego pęknięcia. To sprawia, że ból maleje, ale nie oznacza końca kłopotów. Stan zapalny nie zniknął i wciąż może rozprzestrzenić się na resztę organizmu. Ulga jest prawdopodobnie chwilowa. W ustach wyczuwalny jest nieprzyjemny smak i zapach spowodowany wypływającą ropą.

Zobacz też:
Ile kosztuje leczenie próchnicy? Czy da się zapobiec rozwojowi tej choroby?

Stomatologiczne leczenie ropnia czy domowymi sposobami

Domowe sposoby leczenie ropnia są nieskuteczne. Płukanie roztworem wody i soli lub ziołami może doraźnie zmniejszyć obrzęk, ale nie zlikwiduje przyczyny. Samodzielne przebicie bąbla zmniejszy zapewne ból, ale jeżeli komora nie zostanie prawidłowo oczyszczona, zakażenie wróci albo przerodzi się znacznie poważniejsze. Dlatego z takimi objawami należy udać się do stomatologa, który wdroży właściwe leczenie przyczynowe. Najczęściej jest to jednoczesne leczenie endodontyczne i farmakologiczne (antybiotyk i środki przeciwbólowe). W ostateczności konieczna będzie ekstrakcja zęba.

Jak wygląda chirurgiczne leczenie ropnia zęba

W celu uniknięcia ostrego zapalenia od razu w momencie pojawienia się niepokojących i bolesnych zmian należy zwrócić się do stomatologa.

Dokładnie oceni podczas wizyty, jaki rodzaj ropnia zaatakował jamę ustną przyzębny czy okołowierzchołkowy. Na zdjęciu RTG będą widoczne zmiany, które pomogą ocenić, w jakiej jest fazie rozwoju. Najważniejszym zadaniem stomatologa będzie dokładne oczyszczenie zainfekowanej przestrzeni. Najczęściej konieczne jest resekcja wierzchołka chorego korzenia i leczenie kanałowe, które pozwala na usunięcie miazgi i wyczyszczenie korzenia zęba. W niektórych przypadkach stomatolog musi naciąć ropień i usunąć wydzielinę.

Jaki antybiotyk na ząb z ropą może przepisać dentysta

Leczenie antybiotykiem powinno być uzupełnieniem zabiegu dentystycznego, samo lekarstwo to zbyt mało. We wczesnej fazie leczonego ropnia lekarz dentysta może go nawet pominąć. Antybiotyk zwalcza bakterie, nie działa przeciwbólowo ani przeciwzapalnie. W leczeniu rozwiniętej infekcji najczęściej stosuje się klindamycynę, amoksycylinę z klawulanianem, penicylinę i uzupełnia mertonidazolem. Lekarstwo na receptę przepisuje lekarz stosownie do rodzaju zakażenia.

Zobacz też:
Polip miazgi zębowej co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Uboczne skutki antybiotykoterapii

Nadmierne stosowanie tego typu leków niestety uodparnia nasz organizm na ich działanie. Kiedy będzie potrzebny w innej infekcji np. zapalenia gardła, nie zadziała. Ponadto antybiotyki oprócz bakterii niszczą naszą florę bakteryjną, a to prowadzi do rozwoju grzybów, osłabia nasz organizm i sprzyja innym infekcjom. Prosimy lekarza o lek, ponieważ wydaje nam się, że w ten sposób szybko uporamy się z problemem i unikniemy dyskomfortu podczas zabiegu stomatologicznego. Tymczasem niewyleczony w rzeczywistości stan zapalny w połączeniu z osłabionym antybiotykiem organizmem będzie nawracał.

Jak zapobiegać powstawaniu bolesnych i niebezpiecznych ropni

W profilaktyce powstawania ropnia szczęki bardzo ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Dokładne i częste szczotkowanie oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Niezwykle ważne są także regularne wizyty u stomatologa. Po pierwsze na bieżąco oczyści nasze zęby z płytki. Poza tym odpowiednio wcześnie zauważy pojawianie się próchnicy, parodontozy i innych groźnych zmian. Wdroży leczenie w razie potrzeby, które zapobiegnie rozwojowi poważniejszych chorób.

Jaki antybiotyk na ząb z ropą? Najlepiej żaden. Ale jeżeli zachodzi taka konieczność to rzeczywiście antybiotykoterapia jest pomocna w leczeniu ostrej infekcji spowodowanej ropą w zębie bądź ropą na dziąśle. Nie dopuszcza do rozległego zakażenia ogólnoustrojowego, ale koniecznie powinien być połączony z leczeniem chirurgicznym. W gabinecie lekarskim uzyskamy najlepszą pomoc, dlatego nie warto czekać w nadziei, że może ból sam minie a ropień w końcu pęknie.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zęby palacza

Jaki jest wpływ palenia papierosów na stan uzębienia? Zęby palacza to konsekwencja długotrwałego nałogu

Następny artykuł
dłutowanie zęba

Dłutowanie zęba to nic innego jak chirurgiczne usuwanie ósemek. Brzmi groźnie, ale przynosi pacjentowi ulgę

Podobne artykuły