zęby palacza

Jaki jest wpływ palenia papierosów na stan uzębienia? Zęby palacza to konsekwencja długotrwałego nałogu

Anna Wiktor
Zęby palacza to wyraźne zmiany w jamie ustnej u osób palących papierosy. Objawy znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób w niedalekiej przyszłości.

Minęło wiele lat, zanim lekarze odkryli, jak bardzo szkodliwe dla zdrowia są papierosy, dym tytoniowy i substancje smoliste, które zawiera. Od lat 90 XX w. także w Polsce zaczęto prowadzić kampanie antynikotynowe ukazujące niekorzystny wpływ papierosów na zdrowie. Zbyt późno. Całe rzesze palaczy już zaczęło chorować, a nałogu nie tak łatwo się pozbyć. Kolejne pokolenia wciąż narażone są na ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych zawartymi w papierosach trującymi związkami. Zęby palacza to jeszcze nie choroba, ale wyraźny znak nadchodzących kłopotów.

Dym papierosowy powoduje nieestetyczne przebarwienia na zębach. Czy wybielanie będzie skuteczne

Zęby palacza nie wyglądają estetycznie. Ubocznym skutkiem palenia papierosów na dodatek bardzo widocznym są przebarwienia na zębach, których trudno się pozbyć. Osad po długim okresie palenia przybiera barwę żółtą, a nawet brązową. Nic dziwnego, skoro mają bezpośredni kontakt z dymem papierosowym. Niestety wybielanie zębów u osoby nałogowo palącej papierosy nie ma większego sensu. Zabieg, który przecież nie jest tani, nie przyniesie pożądanego rezultatu. Co gorsza, zęby znacznie szybciej pochłoną żółty barwnik dymu, a już na pewno nie ma co liczyć na długotrwałe efekty i hollywoodzki uśmiech.

Nikotyna ma szkodliwy wpływ na zdrowie całego ciała

Niezależnie od tego, czy palisz tradycyjne papierosy, czy elektroniczne narażony jesteś na wchłanianie chemicznych substancji rakotwórczych. Toksyny przenikają do krwi przez pęcherzyki płucne, a krew, która krąży w całym ciele, roznosi je do poszczególnych organów. Tam powodują mutacje komórek i groźne choroby głównie układu krążenia i oddechowego. Nikotyna zmniejsza ukrwienie tkanek, a to sprawia, że proces gojenia się i regeneracji jest utrudniony. Palacze są znacznie bardziej narażeni na komplikacje po zabiegach i operacjach, dyskwalifikuje ich to do transplantacji i zakładania implantów.

Groźny tlenek węgla – czad dostaje się do twoich płuc wraz z dymem papierosowym

Domowy czujnik czadu nie zadziała, ale organizm po jakimś czasie zacznie reagować na stałe podtruwanie go tlenkiem węgla. Zadyszka, obniżenie sprawności fizycznej, ryzyko zakrzepicy i raka płuc – to nie przelewki. Toksyczne substancje chemiczne zmieniają geny, a te (zmutowane) przekazywane są kolejnym pokoleniom. Nawet jeśli potomstwo nie pali, może odczuwać skutki stosowania nikotyny i innych substancji chemicznych przez rodziców.

Choroby przyzębia i dziąsła, leukoplakia – palenie a stan jamy ustnej

Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu chorób nowotworowych. Występujący w papierosach substancje toksyczne mogą powodować stany przedrakowe jak leuoplakia, czyli zaburzone rogowacenie błony śluzowej. Charakterystyczne objawy mogą zostać zbagatelizowane przez palacza, ponieważ nie są bolesne. Są to trudne do usunięcia zmiany – biały nalot w kącikach ust i błonie śluzowej policzków wyglądające jak zsiadłe mleko.

Groźne są także choroby przyzębia m.in. nadwrażliwość, parodontoza, obrzęk i krwawienia, ruchomość zębów, bolesne ropnie i stany zapalne.

Jak dbać o zęby palacza? Likwidować osad nazębny i nieprzyjemny dla otoczenia zapach

Oczywiście najlepszym wyjściem byłoby zupełne zrezygnowanie z nałogowego palenia, ale nie każdy chce i potrafi z dnia na dzień rzucić palenie, gdyż nikotyna silnie uzależnia. Aktywni palacze powinni ze szczególną uwagą dbać o stan swoich zębów, zwłaszcza jeżeli zależy im na poprawieniu estetyki uśmiechu. Powinni więc postawić na codzienną higienę połączoną z częstymi kontrolami u dentysty.

Jednym z dręczących palaczy skutków jest suchość w ustach. Nikotyna ogranicza wydzielanie śliny, która ma za zadanie oczyszczać jamę ustną. Automatycznie wrasta ryzyko wystąpienia próchnicy.

Przykry zapach, którego ciężko się pozbyć – halitoza u palaczy

Problemy zdrowotne, jakie powoduje w całej jamie ustnej palenie, może wywoływać nieprzyjemny zapach z ust. Potęgowany jest on samym dymem papierosowym, a ten przenika ubrania, włosy, skórę i trudno go usunąć. Pozostawia kwaśny ostry i drażniący zapach. Halitozę wywołuje także niedostateczna higiena jamy ustnej, którą w czasie nieustannego palenia trudno utrzymać. To nie choroba, ale jej objawy utrudniają kontakty z innymi i powodują kompleksy. Wielu palaczy jest jej zupełnie nieświadomych, ponieważ ciągły kontakt z dymem stępia smak i węch. Jest to jednak uciążliwe dla otoczenia.

Codzienna pielęgnacja zębów palacza w domu

Codzienne dokładne mycie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych zapobiegną gromadzeniu się osadu, kamienia nazębnego zmniejszą ryzyko próchnicy zębów i paradontozy. Płyny do płukania jamy ustnej wspomogą te działania i zniwelują nieprzyjemny zapach z ust. Można korzystać z pasty do zębów dla palaczy. Ma większy współczynnik ścieralności (RDA 190-200), ale należy uważać, ponieważ jej długie i zbyt częste stosowanie może uszkadzać powierzchnię szkliwa i podrażniać dziąsła.

Kontrola stomatologiczna i zabiegi pomogą w usuwaniu kamienia nazębnego i przebarwień zębów

Częste wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą odpowiednio wcześniej zauważyć niepokojące owrzodzenia i nadżerki, które mogą być sygnałem powstawania nowotworów jamy ustnej. Wczesne rozpoczęcie leczenia zwiększa szanse pokonania choroby.

Stomatolog na bieżąco będzie usuwał powstającą płytkę nazębną i osad z powierzchni zębów, który powoduje nieestetyczne przebarwienia i sprzyja chorobom. Skaling i piaskowanie zębów poprawią zdrowie jamy ustnej i kolor zębów.

Zęby palacza to nieuchronna konsekwencja nałogu jakim jest palenie papierosów. Nie jest jeszcze stanem chorobowym, ale ostrzegawczym jak najbardziej. Zęby i dziąsła a także komórki błony śluzowej jamy ustnej zaczynają chorować, zmieniać się, są bardziej podatne na infekcje. Ma to automatycznie ogromny wpływ na wygląd zębów a tym samym na wizerunek palacza. Nawet pomimo wzmożonej higieny trudno mu będzie utrzymać piękny uśmiech po latach codziennego stosowania używki.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach to głównie problem estetyczny. Jak powstają i w jaki sposób można się ich bezpiecznie pozbyć

Następny artykuł
dłutowanie zęba

Dłutowanie zęba to nic innego jak chirurgiczne usuwanie ósemek. Brzmi groźnie, ale przynosi pacjentowi ulgę

Podobne artykuły
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej