odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe – na czym polega leczenie recesji dziąseł? O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji zębów?

Anna Wiktor
Odsłonięte szyjki zębowe to uciążliwa przypadłość, której nie możesz lekceważyć. Dlaczego leczenie chorób przyzębia jest tak ważne? Sprawdź, jakie konsekwencje wiążą się z brakiem odpowiedniego leczenia i zacznij w porę odpowiednią kurację.

Choroby przyzębia mogą przybierać różne formy. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest cofające się dziąsło, które odsłania szyjkę zęba. Skutkiem tego jest nadwrażliwość zębów oraz ryzyko ich utraty. Jak pomoże ci stomatolog? Co robić, gdy zauważysz odsłonięte szyjki zębowe?

Obnażone szyjki zębowe – przyczyny

Istnieje wiele czynników mających negatywny wpływ na stan jamy ustnej. Problem odsłoniętych szyjek zębowych zwykle wiąże się z:

 • zbyt płytkim przedsionkiem jamy ustnej;
 • zbyt mocnym zaciskaniem zębów;
 • cofaniem się dziąseł, któremu może towarzyszyć parodontoza;
 • zaniedbaniami podczas szczotkowania zębów;
 • zbyt intensywnym myciem zębów i nieprawidłową techniką szczotkowania zębów;
 • paleniem papierosów;
 • nieprawidłowym zgryzem;
 • nadmiarem lub zbyt częstym usuwaniem kamienia nazębnego.

Czasem z odsłonięciem szyjek wiąże się leczenie ortodontyczne, a dokładniej zaniedbania związane z utrzymaniem higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu. Sprzyja to powstawaniu płytki bakteryjnej i obniżania się poziomu dziąseł. Najczęstszą przyczyną pozostaje jednak korzystanie ze szczoteczki o zbyt twardym włosiu.

Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych jest bardzo ważne. Jego brak może prowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. do zaniku dziąseł i utraty zębów. Niska linia dziąseł sprzyja też takim problemom, jak próchnica, będąca poważnym zagrożeniem dla zębów wrażliwych.

Objawy odsłonięcia szyjek zębowych

Proces odsłaniania szyjek zębowych często zaczyna się w dość niewinny sposób. Zwróć uwagę na takie zjawiska, jak:

 • ból pojawiający się podczas jedzenia i picia;
 • zjawisko wydłużających się zębów, co ma związek z obniżeniem linii dziąseł;
 • większa podatność zęba na urazy mechaniczne;
 • pojawienie się ubytków niepróchnicowych w twardych tkankach zębów.

Odsłonięte szyjki zębowe a leczenie stomatologiczne. Jak cofnąć niekorzystne zmiany?

W walce o zdrowe zęby i dziąsła pomoże ci przede wszystkim dentysta. Jak leczy się ubytki klinowe? Najpopularniejsze metody to:

 • zakrycie odsłoniętej szyjki odpowiednim materiałem kompozytowym;
 • wygładzenie powierzchni korzenia zęba oraz oczyszczenie go z kamienia nazębnego;
 • odbudowa lub przeszczep dziąsła.

Domowe sposoby na odsłonięte szyjki zębowe

Recesja dziąseł wymaga też odpowiedniego postępowania na co dzień. Jaki sposób postępowania jest właściwy w takim przypadku? Przede wszystkim unikaj słodkich i kwaśnych produktów, które mogą wywołać przeszywający ból. Zbyt zimne i zbyt gorące napoje, palenie papierosów – oto kolejne rzeczy, z których przy odsłoniętych szyjkach zębowych lepiej zrezygnować.

Jak dbać o zdrowie dziąseł i zębów?

Pamiętaj, że odpowiednia higiena jamy ustnej może uchronić cię przed wieloma problemami. Na co musisz zwrócić uwagę? Na to, aby twoja szczoteczka do zębów była wykonana z miękkiego włosia, dzięki czemu zadbasz odpowiednio o dziąsła i szkliwo. Zbyt twarda szczoteczka może prowadzić do uszkodzenia dziąseł i nasilenia się problemów z zębami. Pomocna będzie też odpowiednia pasta do zębów, wyróżniająca się niskim poziomem ścieralności. Sięgaj też po specjalne pasty zawierające fluor. Przy chorobach dziąseł i przyzębia pomagają płukanki oraz żele na odsłonięte szyjki zębowe. Znajdują się w nich substancje, które blokują kanaliki zębinowe, a tym samym chronią przed bólem.

Odsłonięte szyjki zębowe mogą sprawić ci wiele problemów. Na szczęście istnieje wiele metod leczenia tej przypadłości, dzięki czemu możesz pokonać nadwrażliwość zębów. Pamiętaj też o podstawowej profilaktyce, dzięki której utrzymasz zdrowe i mocne dziąsła.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
suchy zębodół

Suchy zębodół – przyczyny, objawy, leczenie. Jak stomatologia walczy z takim powikłaniem po ekstrakcji zęba?

Następny artykuł
metaliczny posmak w ustach

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny i zapobieganie. Sprawdź, jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach!

Podobne artykuły