metaliczny posmak w ustach

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny i zapobieganie. Sprawdź, jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach!

Anna Wiktor
Pacjenci często skarżą się na nieprawidłowości związane ze zmysłem smaku. Najczęściej chodzi o metaliczny posmak w ustach i gardle. Może to być spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale także innymi schorzeniami. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny!

Metaliczny posmak w ustach może mieć wiele przyczyn. Czasami przyczyną jest niewystarczająca higiena jamy ustnej, ale bywa też, że ta dolegliwość spowodowana jest jakimś schorzeniem. Nie należy więc ignorować tego objawu i trzeba udać się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę i dobierze odpowiedni rodzaj leczenia. W języku fachowym spaczenie smaku to dysgeuzja lub parageuzja.

Co oznacza metaliczny posmak w ustach?

Wbrew pozorom metaliczny posmak w ustach nie musi oznaczać nic groźnego. Najczęściej wiąże się on z nieprawidłową higieną, ale przyczyny mogą być poważniejsze. Przykładowe problemy to:

  • ubytki próchnicze;
  • grzybica jamy ustnej;
  • stany zapalne dziąseł;
  • zbyt rzadkie mycie zębów;
  • zła higiena języka i podniebienia.

Ostatecznej diagnozy powinien dokonać lekarz. W pierwszej kolejności pacjent powinien udać się do stomatologa, który stwierdzi, czy to stan uzębienia jest przyczyną metalicznego posmaku w ustach. Jeżeli stomatolog stwierdzi, że zęby są w dobrym stanie, dalszą diagnostykę powinien przeprowadzić lekarz POZ. Niebezpieczne choroby, które mogą wpływać na zmysł smaku, to między innymi:

  • schorzenia neurologiczne;
  • sarkoidoza;
  • choroby nerek i wątroby;
  • cukrzyca.

Metaliczny posmak w ustach i ból brzucha

Jeżeli pacjent odczuwa metaliczny smak w ustach połączony z bólem brzucha, to mogło dojść do zatrucia chromem. Pierwiastek ten obecny jest w suplementach diety wspomagających odchudzanie. Nadmiar chromu jest niebezpieczny dla organizmu. Może on spowodować zmiany narządowe, wśród których wymienia się uszkodzenia nerek, wątroby i płuc. Nadmiar tego pierwiastka w organizmie powoduje objawy takie jak zapalenie żołądka i jelit, co prowadzi do silnych bólów brzucha. Jeżeli istnieje podejrzenie zatrucia chromem, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Metaliczny posmak w ustach a COVID-19

Zakażanie koronawirusem może objawić się na wiele sposobów. Zdarza się, że pacjenci skarżą się również na metaliczny posmak w ustach. Infekcja wirusem może powodować nie tylko utratę zmysłu węchu i smaku, ale także nieprawidłowości takie jak posmak metalu w ustach. Powodem tego jest zablokowanie kubków smakowych, które jest też częste podczas zapalenia zatok, gardła i innych infekcji górnych dróg oddechowych.

Odwodnienie a nieprawidłowy smak w ustach

Jedną z przyczyn metalicznego posmaku w ustach może być zmniejszona ilość śliny w jamie ustnej. Jest to szczególnie częste u osób starszych – seniorzy odczuwają dużo mniejsze pragnienie. Metalowy posmak jest więc jednym z objawów, który świadczyć może o pierwszym stopniu odwodnienia organizmu. W ciągu dnia należy tak rozplanować przyjmowanie płynów, aby nie doprowadzić do odczuwania pragnienia.

Metaliczny posmak w ustach w czasie ciąży

Jest to jeden z częstych objawów podczas trwania ciąży. Wiąże się to głównie z burzą hormonalną, jaka zachodzi w organizmie kobiety. Hormony wpływają nie tylko na funkcjonowanie układu nerwowego i rozrodczego, ale taż na odczuwanie smaku. Jego nieprawidłowe odczuwanie może być jednym z pierwszych objawów ciąży, jednak często jest to przytłumione przez inne dolegliwości, takie jak wymioty i mdłości. Wiele kobiet przez smak metalu w ustach nie ma apetytu, poleca się im wtedy kwaśne przekąski i płukanie ust roztworem sody oczyszczonej. Najczęściej ta dolegliwość pojawia się w 3. trymestrze ciąży.

Czy leki mogą być przyczyną dziwnego posmaku w ustach?

Nieprzyjemny posmak w ustach może być spowodowany przyjmowaniem niektórych leków kardiologicznych i antybiotyków. Mogą go spowodować też leki zawierające lit lub stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Przyczyną bywa także hiperkalemia, czyli zbyt duża ilość potasu we krwi. W tym wypadku pojawić się mogą także zaburzenia rytmu serca i skurcze mięśni. W tym wypadku konieczna jest szybka interwencja lekarska.

Hiperkalemia a metaliczny posmak w ustach

Jedną z przyczyn niewłaściwego odczuwania smaku może być hiperkalemia. Jest to wzrost stężenia potasu we krwi powyżej 5,5 mmol/L. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest przyjmowanie leków, które upośledzają wydalanie potasu przez nerki. Choroba ta może być bezobjawowa, ale pojawić się mogą też nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą ponadto mieć osłabione odruchy kolanowe, a także cierpieć na zaburzenia rytmu serca. Pojawiają się również zmiany w zapisie EKG.

Grzybica jamy ustnej a metaliczny posmak w ustach

Jedną z przyczyn metalicznego posmaku w gardle i ustach może być grzybica jamy ustnej. Może być ona spowodowana przez nieodpowiednią higienę lub przyjmowanie niektórych antybiotyków. Najczęściej objawia się przez biały nalot na języku i wewnętrznej stronie policzków, ale także i przez nieprawidłowości związane z posmakiem w ustach. Na to schorzenie cierpią też osoby, które nadużywają wyrobów tytoniowych i alkoholowych. W przypadku podejrzenia grzybicy lekarz skieruje pacjenta na wymaz z gardła i ust, a później przepisze leki, które pozwolą pozbyć się zaburzeń smaku.

Metaliczny posmak w ustach – jak się pozbyć?

Sposób na pozbycie się metalicznego posmaku w ustach zależy od przyczyny tego schorzenia. Przede wszystkim należy jednak dbać o odpowiednią higienę uzębienia, jamy ustnej oraz gardła. Jeżeli to nie pomoże, to trzeba zgłosić się do lekarza, który dokładnie zbada przyczynę tej dolegliwości.

Może być konieczne pobranie wymazów z gardła i ust oraz krwi do badań, za pomocą których lekarz stwierdzi, czy nie doszło do zatrucia chromem lub potasem. Chociaż uczucie metalicznego smaku najczęściej nie jest związane z żadnymi poważnymi chorobami, to nie należy tego ignorować. Zdarza się, że lekarze kierują pacjentów na USG jamy brzusznej, żeby wykluczyć nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego.

Czujesz metaliczny posmak w ustach? Nie panikuj! Najczęściej jest to objaw niedostatecznej higieny jamy ustnej. Jeżeli zmiana nawyków higienicznych nie sprawiła, że objaw ten zniknął, udaj się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę i zdecyduje o dalszym leczeniu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe – na czym polega leczenie recesji dziąseł? O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji zębów?

Następny artykuł
grzybica jamy ustnej

Grzybica jamy ustnej – przyczyny, zapobieganie, objawy i leczenie, co warto wiedzieć?

Podobne artykuły
czarny język

Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot

Czarny język, który w niektórych przypadkach może wyglądać jak owłosiony, zawsze wzbudza niepokój. Jeśli taki objaw zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich, koniecznie odwiedź lekarza! Nie denerwuj się jednak nadmiernie – czarny nalot na powierzchni języka zazwyczaj nie oznacza poważnych schorzeń. Sprawdź, o czym może świadczyć!
Czytaj więcej