kwaśny posmak w ustach

Kwaśny posmak w ustach – nietypowy smak w ustach może być objawem choroby

Jakub Kaczmarek
Kwaśny posmak w ustach może być związany z refluksem żołądkowym lub świadczyć o znacznie poważniejszej chorobie. Co oznacza metaliczny posmak w jamie ustnej, a co powoduje gorzki smak w ustach?

Nieprzyjemny zapach lub smak w ustach nie jest niczym dziwnym – zdarza się każdemu. Najczęściej występuje po posiłku lub kawie. Najczęściej dość szybko przemija. Niepokojąca jest jednak sytuacja, w której dolegliwość ta utrzymuje się przez dłuższy czas i ciężko się jej pozbyć nawet dokładnym myciem i płukaniem zębów. Gorzki, słodkawy lub kwaśny posmak w ustach może wiązać się z różnymi chorobami układu pokarmowego lub górnych dróg oddechowych. Czytaj dalej i sprawdź, co może ci dolegać.

Kwaśny posmak w ustach – wrzody żołądka lub dwunastnicy

Intensywny i nieustający kwaśny posmak w ustach może być związany z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Najczęściej spotykanymi symptomami towarzyszącymi są:

  • zgaga;
  • częste odbijanie;
  • wzdęcia;
  • nudności i wymioty;
  • uczucie pieczenia w przełyku.

Powyższe objawy nie zawsze jednak zwiastują poważną chorobę. Pojawiają się także przy nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego – dolegliwości znanej powszechnie jako nadkwasowość. Co ciekawe, nie powoduje jej spożywanie kwaśnej żywności, a raczej dań tłustych, słodkich i wysoko przetworzonych, które niekorzystnie wpływają na gospodarkę pH organizmu.

Kwaśny posmak w ustach może być także skutkiem zaburzeń we florze bakteryjnej jamy ustnej. Często pojawia się przy zaniechaniu prawidłowej higieny oraz u osób będących w trakcie leczenia stomatologicznego. Za nieprzyjemny smak i zapach odpowiadają szkodliwe dla człowieka grzyby i bakterie. Nieprzyjemny posmak pojawia się także jako skutek uboczny stosowania niektórych leków i antybiotyków.

Słono-kwaśny smak w ustach – objaw mocznicy

Mocznica to termin określający niewydolność nerek. Oprócz słono-kwaśnego posmaku, możesz zauważyć u siebie także:

  • nadmierne pobudzenie organizmu;
  • nudności;
  • zaburzenia rytmu serca.

Do najczęstszych przyczyn tego schorzenia należą:

  • dolegliwości wyniszczające tkankę nerek;
  • problemy utrudniające prawidłowy odpływ moczu;
  • zmiany naczyniowe, które doprowadzają do gorszego ukrwienia nerek.

Niesmak w ustach – zapalenie migdałków

Z tym schorzeniem wiąże się specyficzny posmak w gardle i na języku, który można porównać do aromatu sera pleśniowego. Powstaje na skutek działania niekorzystnych bakterii. Rozkładają one obecne w śluzie białka. Powoduje to wytworzenie się smaku i zapachu charakterystycznego dla pleśni. Ta sama dolegliwość może towarzyszyć także zapaleniu zatok.

Zapalenie migdałków objawia się także bólem gardła. Natomiast gdy dochodzi do stanu zapalnego górnych dróg oddechowych, objawami towarzyszącymi są głównie:

  • ból głowy;
  • uczucie dyskomfortu i rozpierania zatok;
  • trudności z normalnym mówieniem i oddychaniem;
  • gęsty, żółty katar.

Gorzki lub kwaśny posmak w ustach – refluks żołądkowy

Kwaśny posmak w ustach najczęściej związany jest z refluksem. Dolegliwość ta powstaje na skutek cofania się soków żołądkowych w górę układu pokarmowego, do przełyku. Powodowana jest zaburzonym działaniem zwieracza przełyku. Jeżeli cierpisz na refluks, możesz zauważyć też doskwierający ból w dołku podsercowym i duszność.

Metalowy posmak – zatrucie chromem

Posmak metalu w ustach spotykany jest w kilku przypadkach:

  • przy zatruciu chromem;
  • ciąży;
  • stosowaniu leków działających rozpuszczająco na kamienie żółciowo;
  • złym wchłanianiu i niedomaganiu układu pokarmowego.

Zdarza się także po dużym przedawkowaniu potasu, lecz wówczas połączony jest z charakterystycznym uczuciem mrowienia rąk i nóg. Natomiast jeśli występuje w połączeniu z białym nalotem na języku i uczuciem suchości, powodem może być drożdżakowe zapalenie jamy ustnej.

Domowe sposoby na nieprzyjemny posmak w ustach

Jeżeli zauważyłeś u siebie kwaśny posmak w ustach lub inny nietypowy aromat, przede wszystkim musisz zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Powyższe dolegliwości nie zawsze wiążą się z nieprzyjemnym zapachem. Mimo to, dbanie o zdrowie jamy ustnej może przeciwdziałać wielu problemom. Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie, nitkuj przestrzenie międzyzębowe i regularnie usuwaj nalot z języka. Warto też stosować antybakteryjne płukanki stomatologiczne lub wykonane samodzielnie – np. z wystudzonego naparu z mięty, szałwii lub rumianku.

Pozostałe domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego, kwaśnego posmaku z ust to:

  • żucie gumy lub świeżych liści mięty;
  • ssanie cukierków miętowych lub ziołowych;
  • przygryzanie ziaren kawy;
  • stosowanie lekkostrawnej diety (ograniczającej produkty tłuste, pikantne i mocno przyprawione) przynajmniej przez kilka dni – jeżeli zauważysz, że dolegliwości po tym ustępują, oznacza to, że ich przyczyną była prawdopodobnie nadkwasota;
  • zrezygnowanie z papierosów i alkoholu;
  • stosowanie suplementów lub leków zmniejszających kwasowość żołądka i całego organizmu.

Gdy dolegliwości nie ustępują, najlepiej wybrać się do specjalisty – stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Może zlecić ci badanie tomograficzne zatok, USG jamy brzusznej bądź RTG z użyciem kontrastu. W ramach leczenia najczęściej konieczne jest przyjmowanie leków bądź antybiotyku. Nie sięgaj jednak po jakiekolwiek tego typu środki bez wyraźnego zalecenia lekarza. W skrajnych przypadkach może być konieczny laparoskopowy zabieg operacyjny.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leczenia, należy zdiagnozować przyczynę powstawania kwaśnego posmaku w ustach. W tym celu najlepiej nie działać samodzielnie, tylko od razu udać się do lekarza. Nieprzyjemny smak w ustach nie zawsze oznacza poważną chorobę, jednak lepiej nigdy go nie ignorować. Jeśli nie znika po zastosowaniu domowych metod, prawdopodobnie wymaga zastosowania leczenia farmaceutycznego.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Leczenie zębów pod narkozą. Kiedy należy je wykonać i czy jest w pełni bezpieczne?

Następny artykuł
podniebienie miękkie

Podniebienie miękkie – choroby. Przyczyny obrzęku i bólu podniebienia, gardła i języka

Podobne artykuły