słodko w ustach

Słodko w ustach, czyli dlaczego takie uczucie się pojawia i o czym może świadczyć?

Anna Wiktor
Słodko w ustach czujemy na przykład po zjedzeniu czegoś z dodatkiem cukru. Jednak sam posmak słodkości niemający konkretnej przyczyny warto zdiagnozować. Dlaczego?

Czujesz słodko w ustach, mimo że o dłuższego czasu nie jadłeś nic słodkiego? Jeśli tak masz i staje się to regułą, warto zgłosi się do lekarza. Okazuje się bowiem, że słodki posmak w ustach niewywołany konkretną przyczyną może być objawem choroby. Co może stać za takim posmakiem? Sprawdźmy to!  

Słodko w ustach — co może być powodem takiego posmaku?

Warto zacząć od tego, że czasem słodki posmak w ustach jest wynikiem po prostu diety, jaką stosujemy a o której po prostu nie myślmy. Jeśli lubimy słodkie potrawy, desery czy używamy dużo cukru, posmak taki może się pojawiać w naszych ustach w wyniku tego, że cząsteczki cukru osiadły na kubkach smakowych i przedostały się do śliny. W takiej sytuacji posmak ten szybko mija i nie jest czymś niebezpiecznym lub wymagającym interwencji lekarskiej. 

Problem może pojawić się wtedy, gdy słodko w ustach czujemy w innych sytuacjach niż te związane z jedzeniem, a przy tym uczucie to towarzyszy nam przez dłuższy czas i zaczyna pojawiać się często. O czym może to świadczyć?

Słodko w ustach a choroby

Uczucie słodkości w ustach niezwiązane z jedzeniem to dość rzadka sprawa. Zatem jeśli zauważasz taki posmak u siebie, to w żadnym wypadku nie bagatelizuj tego zjawiska. Okazuje się bowiem, że może być to objaw naprawdę poważnej choroby. Posmak tego typu może występować w związku z takimi chorobami, jak:

  • Choroby neurologiczne, w tym udar mózgu oraz padaczka, 
  • problemy laryngologiczne związane, chociażby z narządami węchu, chorobami wirusowymi, zapaleniem zatok czy gardła (niektóre bakterie, mogą wywołać słodki posmaku w ustach),
  • choroby metaboliczne, na czele z cukrzycą, kwasicą oraz problemami z tarczycą,
  • refluks żołądkowo-przełykowy
  • rak drobnokomórkowy płuca — występujący czasem zespół SIADH, czyli zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny powoduje hiponatremię, która bywa przyczyną występowania słodkiego posmaku w ustach.
Zobacz też:
Podniebienie miękkie – choroby. Przyczyny obrzęku i bólu podniebienia, gardła i języka

Nietrudno więc zauważyć, że jeśli słodki posmak w ustach występuje regularnie, a przy tym charakteryzuje się coraz częstszym pojawianiem, należy wręcz bezzwłocznie udać się do lekarza na konsultację. Lekarz wykona dokładny wywiad dotyczący wspomnianej dolegliwości oraz przebytych i przewlekłych chorób, różnego rodzaju hospitalizacji i operacji, przyjmowanych aktualnie leków, a także historii medycznej całej rodziny. Dzięki temu będzie mógł postawić trafioną diagnozę i zlecić odpowiednie leczenie. W razie potrzeby zleci także dodatkowe i dokładne badania zarówno laboratoryjne, mikrobiologiczne, jak i radiologiczne. 

Z drugiej strony, jeżeli słodko w ustach czujemy rzadko, od czasu do czasu to prawdopodobnie odczucie to przeminie samo i nie świadczy o poważnej chorobie. 

Co jeszcze może wywołać słodki posmak w ustach?

Warto, wspomnieć o jeszcze kilku czynnikach, które mogą spowodować, że będziemy czuć słodko w ustach. Jednym z nich jest uboczny objaw przyjmowania niektórych leków albo nieprawidłowe ich podawanie. Chodzić może na przykład o zażywanie tabletek bez popijania odpowiednią ilością wody lub też zapominanie o przepłukaniu jamy ustnej po zażyciu niektórych leków typu wziewnego.

Kolejna rzecz wpływająca na słodki posmak w ustach ma związek z innym zmysłem, czyli z węchem. Niewłaściwe odczuwanie wrażeń smakowych, w tym także wspomnianej słodkości, może być wynikiem przebiegu infekcji górnych róg oddechowych. Każdy z nas dobrze rozumie, jak katar i zatkany nos potrafią utrudniać prawidłowe odczuwanie smaków w ustach

I jeszcze jedna ważna sprawa. Warto być świadomym tego, że odczuwanie słodkiego posmaku w ustach może być także objawem określonych chorób psychicznych. Chociaż ma to miejsce bardzo sporadycznie, to na przykład tak zwane omamy smakowe są jednym z objawów schizofrenii. Jakby jednak nie było, w sytuacji, gdy bez uzasadnionej przyczyny czujemy słodko w ustach, nie lekceważmy tego i zwróćmy się o pomoc do lekarza!   

Zobacz też:
Kiedy wykonuje się pantomogram? Zdjęcie panoramiczne zębów – przeciwwskazania i zalecenia do zdjęcia pantomograficznego

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni artykuł
ile kosztuje leczenie próchnicy

Ile kosztuje leczenie próchnicy? Czy da się zapobiec rozwojowi tej choroby?

Następny artykuł
jak wyrwać zęba mlecznego

Jak wyrwać zęba mlecznego i co należy wiedzieć o mleczakach?

Podobne artykuły