czy fluor jest szkodliwy

Czy fluor jest szkodliwy? Pasta do zębów – z fluorem czy bez?

Jakub Kaczmarek
Fluor jest pierwiastkiem chemicznym odpowiedzialnym za odpowiednią mineralizację szkliwa. Jego brak zazwyczaj zwiastuje poważne problemy, m.in. z próchnicą. Czy fluor jest szkodliwy, skoro mowa o jego toksyczności? Tak, ale nie zawsze!

Fluor sam w sobie, jako pierwiastek chemiczny, jest silnie toksyczny. Tego argumentu używają osoby, które unikają mycia zębów pastami z fluorem. Czy faktycznie fluor jest szkodliwy na tyle, aby zniechęcać do używania produktów z jego dodatkiem? Dowiedz się!

Działanie fluoru w organizmie

Fluor jest pierwiastkiem wszechobecnym. Występuje nie tylko w pastach, ale również żywności. Wzmacnia on układ kostny i pozytywnie wpływa na zęby. Właśnie z tego ostatniego powodu jest składnikiem past do mycia zębów. Uznaje się go za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania tworzeniu się próchnicy. W takim razie, czy fluor jest szkodliwy? Tak, stosowany w nadmiarze zdecydowanie może działać toksycznie. Nie dotyczy to jednak mądrze używanych past do zębów.

Czy fluor jest szkodliwy? Dawki fluoru

Jak w przypadku wszystkich substancji na świecie, to, czy fluor jest szkodliwy, zależy od dawki:

  • u dorosłych mężczyzn bezpieczna jest dawka do 4 mg;
  • u dorosłych kobiet – do 3 mg;
  • u dzieci – ok. 0,05 mg na 1 kg masy ciała.

Oznacza to, że prawidłowe używanie past do zębów nie powoduje ryzyka zatrucia fluorem. Czy fluor jest szkodliwy? Tak, jeśli:

  • nie wypluwasz pasty, tylko ją łykasz;
  • myjesz zęby wiele razy dziennie zamiast dwa do trzech razy;
  • dzieci stosują długotrwale pastę ze zbyt dużą dawką fluoru.

Czy fluor jest szkodliwy? Bezpieczeństwo stosowania

Jakie są zasady stosowania fluoru, aby nie był szkodliwy dla organizmu? Warto zadbać o odpowiednią porcję pasty na szczoteczce – nie powinno jej być zbyt wiele, zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie wypluwają pasty. Alternatywą dla past z fluorem mogą być te z ksylitolem, jednak ich skuteczność jest znacznie niższa.

To, czy fluor jest szkodliwy, zależy w dużej mierze od dawki. Nie powinno się jednak rezygnować z używania past z fluorem, jako że są one najskuteczniejszym sposobem na walkę z próchnicą.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
higiena jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej dzieci i dorosłych. Jak prawidłowo zadbać o zęby? Sprawdź w naszym artykule o profilaktyce!

Następny artykuł
irygator do zębów

Irygator do zębów – pomoc dla higieny jamy ustnej. Dla kogo przeznaczony jest irygator dentystyczny?

Podobne artykuły
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej