czy fluor jest szkodliwy

Czy fluor jest szkodliwy? Pasta do zębów – z fluorem czy bez?

Jakub Kaczmarek
Fluor jest pierwiastkiem chemicznym odpowiedzialnym za odpowiednią mineralizację szkliwa. Jego brak zazwyczaj zwiastuje poważne problemy, m.in. z próchnicą. Czy fluor jest szkodliwy, skoro mowa o jego toksyczności? Tak, ale nie zawsze!

Fluor sam w sobie, jako pierwiastek chemiczny, jest silnie toksyczny. Tego argumentu używają osoby, które unikają mycia zębów pastami z fluorem. Czy faktycznie fluor jest szkodliwy na tyle, aby zniechęcać do używania produktów z jego dodatkiem? Dowiedz się!

Działanie fluoru w organizmie

Fluor jest pierwiastkiem wszechobecnym. Występuje nie tylko w pastach, ale również żywności. Wzmacnia on układ kostny i pozytywnie wpływa na zęby. Właśnie z tego ostatniego powodu jest składnikiem past do mycia zębów. Uznaje się go za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania tworzeniu się próchnicy. W takim razie, czy fluor jest szkodliwy? Tak, stosowany w nadmiarze zdecydowanie może działać toksycznie. Nie dotyczy to jednak mądrze używanych past do zębów.

Czy fluor jest szkodliwy? Dawki fluoru

Jak w przypadku wszystkich substancji na świecie, to, czy fluor jest szkodliwy, zależy od dawki:

  • u dorosłych mężczyzn bezpieczna jest dawka do 4 mg;
  • u dorosłych kobiet – do 3 mg;
  • u dzieci – ok. 0,05 mg na 1 kg masy ciała.

Oznacza to, że prawidłowe używanie past do zębów nie powoduje ryzyka zatrucia fluorem. Czy fluor jest szkodliwy? Tak, jeśli:

  • nie wypluwasz pasty, tylko ją łykasz;
  • myjesz zęby wiele razy dziennie zamiast dwa do trzech razy;
  • dzieci stosują długotrwale pastę ze zbyt dużą dawką fluoru.
Zobacz też:
Jak zabić zapach czosnku z ust? 

Czy fluor jest szkodliwy? Bezpieczeństwo stosowania

Jakie są zasady stosowania fluoru, aby nie był szkodliwy dla organizmu? Warto zadbać o odpowiednią porcję pasty na szczoteczce – nie powinno jej być zbyt wiele, zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie wypluwają pasty. Alternatywą dla past z fluorem mogą być te z ksylitolem, jednak ich skuteczność jest znacznie niższa.

To, czy fluor jest szkodliwy, zależy w dużej mierze od dawki. Nie powinno się jednak rezygnować z używania past z fluorem, jako że są one najskuteczniejszym sposobem na walkę z próchnicą.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
higiena jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej dzieci i dorosłych. Jak prawidłowo zadbać o zęby? Sprawdź w naszym artykule o profilaktyce!

Następny artykuł
irygator do zębów

Irygator do zębów – pomoc dla higieny jamy ustnej. Dla kogo przeznaczony jest irygator dentystyczny?

Podobne artykuły