Rodzaje zębów

Rodzaje zębów. Jaką funkcję pełnią poszczególne zęby człowieka?

Anna Wiktor
Różne rodzaje zębów człowieka odpowiadają za różne funkcje. Jaka jest rola siekaczy i kłów w spożywaniu posiłków? Po co dokładnie wyrastają nam zęby mądrości? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Człowiek posiada różne rodzaje zębów. Zarówno w górnym, jak i dolnym łuku mamy siekacze, kły, trzonowce, a także zęby mądrości. Nie bez powodu nasze zęby są tak różnorodne. Każdy z ich rodzajów pełni bowiem zupełnie inne funkcje. Budowę uzębienia odziedziczyliśmy po naszych przodkach i jest ona typowa dla wszystkich przedstawicieli gatunku homo sapiens. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych informacji na temat tego, jakie zęby posiada dorosły człowiek.

Ile mamy zębów?

U dorosłego człowieka występują łącznie 32 zęby. W tym wymienić można:

  • 8 siekaczy,
  • 4 kły,
  • 8 siekaczy przedtrzonowych,
  • 8 zębów trzonowych przedtrzonowych,
  • 4 zęby mądrości.

Przy czym warto zauważyć, że w zależności od osoby ilość zębów mądrości może być różna i niekiedy może ich nie być w ogóle.

A ile jest zębów mlecznych? U dzieci występuje łącznie 20 mleczaków:

  • 8 siekaczy mlecznych,
  • 4 kły mleczne,
  • 8 siekaczy przedtrzonowych mlecznych.

Mleczaki służą do rozdrabniania pokarmu i umożliwienia mówienia oraz artykulacji, a ich rola jest tymczasowa, ponieważ zastępowane są przez zęby trzonowe u dorosłych. Mleczaki są mniejsze niż zęby trzonowe i mają bardziej okrągły kształt.

Rodzaje zębów – siekacze i kły

Siekacze u dorosłego człowieka są największymi zębami w jamie ustnej i służą do rozdrabniania twardszych pokarmów, takich jak warzywa czy mięso. Kły natomiast służą do przetrzymywania pokarmu podczas jedzenia i do naciskania na niego podczas procesu trawienia.

Każdy człowiek ma po dwa siekacze górne i dwa siekacze dolne, co łącznie daje osiem siekaczy. Siekacze są ząbkowane na górnej i dolnej części, co pozwala im rozdrabniać i miażdżyć pokarm. Posiadamy również po jednym kle górnym i jednym kle dolnym, co łącznie daje cztery kły w całej jamie ustnej.

Sikacze i kły pojawiają się zarówno w garniturze zębów mlecznych, jak i stałych. Co ciekawe, jedynki i dwójki, zarówno dolne, jak i górne, zazwyczaj pojawiają się w jamie ustnej jako pierwsze zęby stałe.

Rodzaje zębów – przedtrzonowce

Dorośli ludzie posiadają również zęby przedtrzonowe. Popularne przedtrzonowce to zęby, które odpowiedzialne są za rozdrabnianie i miażdżenie pokarmu oraz za umożliwienie mówienia i artykulacji wypowiadanych słów.

Przedtrzonowce składają się z kłów i siekaczy przedtrzonowych oraz z zębów trzonowych przedtrzonowych. Kły i siekacze przedtrzonowe służą do rozdrabniania pokarmu, natomiast zęby trzonowe przedtrzonowe są odpowiedzialne za umożliwienie mówienia i artykulacji. Wszystkie przedtrzonowce znajdują się z przodu zębów i są mniejsze niż trzonowce.

Rodzaje zębów – zęby mądrości

Wiemy już, ile zębów ma człowiek. Zazwyczaj najwięcej emocji budzą tak zwane zęby mądrości, czyli ósemki. Nie każdy w ciągu swojego życia doczeka się wyrośnięcia wszystkich czterech. Warto jednak powiedzieć o nich kilka słów, ponieważ na temat tych zębów narosło bardzo wiele niedopowiedzeń.

Często można przeczytać, że ósemki są niepotrzebne, trudne do wyczyszczenia, a nawet, że nie mają korzeni. Żadna z tych informacji nie jest prawdziwa. Korzenie zębów mądrości nie tylko istnieją, ale wręcz mogą być najdłuższe ze wszystkich znajdujących się w naszej jamie ustnej. Ósemki odgrywają ważną rolę w gryzieniu i mówieniu i trzeba dbać o nie tak samo, jak o inne zęby.

Ponieważ wyżynają się w szczęce i żuchwie jako ostatnie, mogą być powodem wielu problemów. Często nie ma na nie miejsca w jamie istnej, a zatrzymane mogą powodować stłoczenie pozostałych zębów czy nawet infekcje. Właśnie dlatego w przypadku wątpliwości zaleca się konsultację ze stomatologiem, który potwierdzi, że zęby mądrości rosną prawidłowo i w razie konieczności zleci ich ekstrakcję.

Rodzaje zębów – podsumowanie

W jamie ustnej człowieka znajdują się cztery rodzaje zębów. Mamy siekacze, kły, przedtrzonowce oraz zęby mądrości. Wszystkie składają się ze szkliwa, zębiny, miazgi i nerwów. Zęby różnią się między sobą budową i kształtem, w zależności od ich położenia w jamie ustnej i funkcji, jaką pełnią. U dzieci występuje dwadzieścia zębów mlecznych, a u dorosłych są trzydzieści dwa zęby stałe. U niektórych nie O wszystkie zęby trzeba dbać poprzez utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty u lekarza stomatologa.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Złamany ząb czarny w środku

Złamany ząb czarny w środku – co to oznacza?

Następny artykuł
Ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa

Ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa w leczeniu kanałowym?

Podobne artykuły
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Czytaj więcej