Ile korzeni ma ząb 6 górna

Ile korzeni ma ząb 6 górna? Poradnik dla pacjentów

Jakub Kaczmarek
Zastanawiasz się, ile korzeni ma ząb 6 górna? Odpowiedź na to pytanie jest o tyle ważna, że to ząb, który często musi być leczony – również kanałowo. Podstawowa wiedza na jego temat jest zatem kluczowa dla pacjentów stomatologicznych.

Nie wiesz, ile korzeni ma ząb 6 górna? Jeśli planujesz wybrać się do stomatologa z bólem tego właśnie zęba, powinieneś dowiedzieć się na jego temat nieco więcej. Szczególnie że należy on do zębów trudnych w leczeniu. To jest często czasochłonne, a także stosunkowo drogie. Niestety to właśnie szóstki – zarówno dolne, jak i górne – często są leczone kanałowo. To jeszcze bardziej komplikuje cały proces.

Górna szóstka – o zębie

Szóstki to pierwsze trzonowce i, podobnie jak siódemki oraz ósemki, odpowiedzialne są za miażdżenie i przeżuwanie pokarmów. Ważne jest w tym przypadku zrozumienie, jak wygląda numeracja zębów. Szóstki to zęby masywne, które jednocześnie są mocno ukorzenione. Wszystko po to, żeby były w stanie skutecznie i przez lata spełniać swoją funkcję. Tak się jednak składa, że często są atakowane przez próchnicę, a niezbędne jest leczenie kanałowe. Najczęściej wynika to z niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Ile korzeni ma ząb 6 górna?

Zdarzają się różne sytuacje, na przykład wynikające z genetyki, ale jeśli zastanawiasz się, ile korzeni ma ząb 6 górna, to – 3 korzenie. Jak już zostało wspomniane, jest to zdecydowanie najczęstsza sytuacja, ale ostateczną odpowiedź na to pytanie da zdjęcie rentgenowskie wykonane przez dentystę. Wtedy będzie on w stanie ostatecznie określić, ile korzeni ma ząb 6 górna w konkretnym przypadku. Zanim zacznie się leczenie, warto dowiedzieć się, ile zębów ma człowiek, a także jak powinny być prawidłowo leczone.

Liczba kanałów w górnej szóstce

Liczba korzeni jest już znana, podobnie jak to, ile zębów ma człowiek, ale warto przy okazji wspomnieć o kanałach. Tych w przypadku szóstek górnych jest od trzech do nawet pięciu. Najczęściej są to cztery. Warto pamiętać, że czwarty jest zdecydowanie cieńszy i może być zakręcony, co utrudnia odpowiednie leczenie i diagnozowanie. Dlatego lekarze powinni korzystać z mikroskopów, które są niezbędne w przypadku zabiegów związanych z zalewaniem kanałów.

Wiedząc, do kiedy wychodzą zęby szóstki, będziesz również w stanie określić, czy pojawiające się dolegliwości są związane z tym właśnie zębem. Koszt leczenia 6 górnej może być spory, ponieważ to masywny i ukorzeniony ząb. Często zalecane jest leczenie endodontyczne, które wymaga fachowego podejścia. Zęby każdego człowieka są jednak inne, dlatego nie można przyjmować wspomnianych informacji jako reguły, kluczowe są cechy osobnicze. Zęby, korzenie i kanały mogą się pod wieloma względami różnić, dlatego nie można ich precyzyjnie charakteryzować.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa

Ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa w leczeniu kanałowym?

Następny artykuł

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Podobne artykuły
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Czytaj więcej