Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Anna Wiktor
Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.

Krok 1: mycie zębów

W celu utrzymania higieny jamy ustnej zaleca się szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ważne są jednak produkty, których w tym celu użyjemy. Obecnie możemy znaleźć wiele różnych typów szczoteczek do zębów, zarówno manualnych, sonicznych, jak i elektrycznych. Wciąż jednak dużą popularnością cieszy się ten pierwszy typ. W tym przypadku jednak rozróżnia się szczoteczki miękkie, twarde i średnie. Dobór konkretnego modelu powinien być uzależniony od wymagań użytkownika.

Pasta do zębów z kolei dostępna na przykład na https://www.drmax.pl/higiena/higiena-jamy-ustnej powinna zawierać fluor. Bez względu na to, jakiego typu szczoteczki używamy, szczotkowanie zębów powinno trwać minimum 2 minuty, a po jego zakończeniu, należy wypluć pastę i nie przemywać jamy ustnej wodą.

Krok 2: szczotkowanie języka

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest higiena języka i szczotkowanie tego obszaru. W tym celu należy używać specjalnej nakładki znajdującej się na przykład na tylnej części szczoteczki lub skrobaka do języka. Do szczotkowania języka należy użyć niewielkiej ilości pasty do zębów.

Krok 3: nitkowanie zębów

Kolejnym etapem, który należy uwzględnić w swoim rytuale higieny jamy ustnej, jest nitkowanie zębów. Zazwyczaj pomiędzy zębami nie występuje przestrzeń, która pozwoliłaby na doczyszczenie tych obszarów za pomocą tradycyjnej szczoteczki do ust czy nawet tej przeznaczonej do przestrzeni międzyzębowych. W obszarach tych zbierają się jednak resztki pokarmowe, a także płytka nazębna, którą należy usunąć za pomocą nici do zębów.

Zobacz też:
Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Na każdy łuk zębowy należy zużyć 1 metr nitki, ponieważ do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przy każdym z zębów, trzeba użyć nowego kawałka nitki, aby nie rozprzestrzeniać bakterii.

Krok 4: płyn do płukania jamy ustnej

Na zakończenie zarówno porannej, jak i wieczornej rutyny higienizacji jamy ustnej, należy użyć płynu do płukania ust. Obecnie na rynku znajdziemy wiele takich preparatów, które mogą różnić się między sobą zasadą działania. Niektóre z nich należy rozcieńczyć z wodą, inne zaś zgodnie z zaleceniami producenta można stosować nierozcieńczone. Dlatego w tym przypadku należy postąpić zgodnie z instrukcją.

Materiał partnera


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
leczenie zebow nfz cennik 2023

Leczenie zębów NFZ – cennik 2023

Podobne artykuły

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej