Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Anna Wiktor
Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.

Krok 1: mycie zębów

W celu utrzymania higieny jamy ustnej zaleca się szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ważne są jednak produkty, których w tym celu użyjemy. Obecnie możemy znaleźć wiele różnych typów szczoteczek do zębów, zarówno manualnych, sonicznych, jak i elektrycznych. Wciąż jednak dużą popularnością cieszy się ten pierwszy typ. W tym przypadku jednak rozróżnia się szczoteczki miękkie, twarde i średnie. Dobór konkretnego modelu powinien być uzależniony od wymagań użytkownika.

Pasta do zębów z kolei dostępna na przykład na https://www.drmax.pl/higiena/higiena-jamy-ustnej powinna zawierać fluor. Bez względu na to, jakiego typu szczoteczki używamy, szczotkowanie zębów powinno trwać minimum 2 minuty, a po jego zakończeniu, należy wypluć pastę i nie przemywać jamy ustnej wodą.

Krok 2: szczotkowanie języka

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest higiena języka i szczotkowanie tego obszaru. W tym celu należy używać specjalnej nakładki znajdującej się na przykład na tylnej części szczoteczki lub skrobaka do języka. Do szczotkowania języka należy użyć niewielkiej ilości pasty do zębów.

Krok 3: nitkowanie zębów

Kolejnym etapem, który należy uwzględnić w swoim rytuale higieny jamy ustnej, jest nitkowanie zębów. Zazwyczaj pomiędzy zębami nie występuje przestrzeń, która pozwoliłaby na doczyszczenie tych obszarów za pomocą tradycyjnej szczoteczki do ust czy nawet tej przeznaczonej do przestrzeni międzyzębowych. W obszarach tych zbierają się jednak resztki pokarmowe, a także płytka nazębna, którą należy usunąć za pomocą nici do zębów.

Na każdy łuk zębowy należy zużyć 1 metr nitki, ponieważ do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przy każdym z zębów, trzeba użyć nowego kawałka nitki, aby nie rozprzestrzeniać bakterii.

Krok 4: płyn do płukania jamy ustnej

Na zakończenie zarówno porannej, jak i wieczornej rutyny higienizacji jamy ustnej, należy użyć płynu do płukania ust. Obecnie na rynku znajdziemy wiele takich preparatów, które mogą różnić się między sobą zasadą działania. Niektóre z nich należy rozcieńczyć z wodą, inne zaś zgodnie z zaleceniami producenta można stosować nierozcieńczone. Dlatego w tym przypadku należy postąpić zgodnie z instrukcją.

Materiał partnera


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ile korzeni ma ząb 6 górna

Ile korzeni ma ząb 6 górna? Poradnik dla pacjentów

Następny artykuł
Światowy Dzień Uśmiechu

Światowy Dzień Uśmiechu

Podobne artykuły

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych – na czym polega leczenie?

Chociaż nie mówi się o nich tak dużo i tak głośno, jak o innych chorobach cywilizacyjnych, np. otyłości, cukrzycy i nadciśnieniu, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych dotykają nawet większość populacji. Objawiają się różnie, m.in. szczękościskiem, zgrzytaniem zębami, bólem głowy. Bez odpowiedniej terapii znacznie obniżają jakość życia i mogą prowadzić do degradacji czy utraty zębów. Jaki specjalista pomoże oraz na czym polega leczenie stawu skroniowo-żuchwowego? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Czytaj więcej