profilaktyka stomatologiczna

Na czym polega profilaktyka stomatologiczna?

Anna Wiktor

Zdrowy uśmiech to marzenie niejednego z nas. Wiele osób wciąż jednak jak ognia unika dentystów. Tymczasem odpowiednia profilaktyka stomatologiczna może oszczędzić nam mnóstwa niepotrzebnych problemów i bólu. Jak często powinniśmy kontrolować stan uzębienia?

Piękny uśmiech – jak prawidłowo dbać o uzębienie w domu?

Nie da się ukryć, że regularne wizyty u dentysty pozwalają wykryć próchnicę w początkowej, a więc bardzo łatwej do wyleczenia fazie. Aby jednak uszkodzeń było jak najmniej, powinniśmy zadbać o prawidłową ochronę jamy ustnej w domu. Mimo coraz większej wiedzy oraz łatwej dostępności produktów do higieny, wciąż spora część osób zapomina o systematycznym szczotkowaniu zębów. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do powstawania głębokich ubytków. Po jakimś czasie zaczynają one sprawiać ciężki do zniesienia ból, a ich leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i niezwykle kosztowne. Aby więc oszczędzić sobie takich przeżyć, należy myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie, nie zapominając również o czyszczeniu języka. Szczotkowanie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty i odbywać się ruchem wymiatającym zanieczyszczenia z górnej powierzchni zęba ku dołowi. Należy zwrócić również uwagę na nacisk urządzenia. Zbyt lekko dociskając szczoteczkę, nie usuniemy wszystkich zabrudzeń, dociskając zbyt mocno, możemy z kolei uszkodzić dziąsła i spowodować krwawienie. Po nałożeniu pasty na szczoteczkę nie powinno się jej moczyć, ponieważ w ten sposób osłabiamy jej działanie. Podobnie z płukaniem jamy ustnej po umyciu. Dla wielu może wydawać się to szokiem, jednak po skończeniu szczotkowania nie należy tego robić. Woda zmywa bowiem wszystkie składniki (zwłaszcza fluor) dostarczone zębom wraz z pastą. Poza prawidłowym myciem warto również dokładnie nitkować zęby. Ma to na celu pozbycie się resztek jedzenia z miejsc, do których nie dotrze szczoteczka. Prawidłowa higiena jamy ustnej to duży krok w kierunku pięknego i zdrowego uśmiechu. Powinna być ona jednak uzupełniona regularnym przeglądem zębów u lekarza dentysty.

Sprawdź ofertę Estetique Wrocław!

Profilaktyczne wizyty u dentysty

Mimo dbałości o jamę ustną nie jesteśmy w stanie całkowicie zahamować powstawania kamienia nazębnego, a co za tym idzie próchnicy. Dlatego między innymi tak ważne są regularne wizyty u dentysty. W razie zauważenia czegoś niepokojącego nie należy czekać, tylko jak najszybciej udać się do gabinetu. Jeśli jednak wszystko wydaje nam się w porządku, warto zaplanować wizytę raz na pół roku. Podczas profilaktycznej wizyty dentysta jest w stanie dokładnie określić stan zdrowia jamy ustnej. Niektóre ubytki mogą być bowiem widoczne dopiero pod lampą, dzięki specjalnemu oświetleniu. Wczesne wykrycie pozwala natomiast na szybką i bezbolesną interwencję. Podczas profilaktycznej wizyty w gabinecie stomatologicznym często ma miejsce również usuwanie kamienia nazębnego. Na czym polega ten zabieg?

Usuwanie kamienia nazębnego – dlaczego jest tak istotne?

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która zaczyna tworzyć się po upłynięciu kilkudziesięciu godzin od mycia zębów. Niekiedy podczas szczotkowania nie jesteśmy w stanie dokładnie jej usunąć, przez co zaczyna się ona krystalizować. Kamień jest nieco ciemniejszy od naturalnego koloru zębów. Zalega najczęściej w miejscach, które najtrudniej doczyścić (przestrzenie międzyzębowe czy okolice dziąseł). Usuwanie kamienia nazębnego (skaling) polega na rozbiciu złogów za pomocą ultradźwięków i usunięciu ich z powierzchni zębów. Regularne wykonywanie zabiegu jest niezwykle ważne, ponieważ zalegający kamień może prowadzić do wielu poważnych chorób, w tym paradontozy

Zobacz wiecej tutaj: https://www.estetique-wroclaw.pl/higienizacja-zebow/usuwanie-kamienia-nazebnego-wroclaw/

Profilaktyka stomatologiczna – jakie zabiegi poza skalingiem warto wykonywać?

Poza regularnym usuwaniem kamienia nazębnego warto zdecydować się również na zabieg piaskowania. Specjalna piaskarka pozwala na usunięcie przebarwień i osadów. Po zabiegu skalingu i piaskowania polecane jest również lakierowanie (fluoryzacja). Polega ono na pokryciu zębów preparatem zawierającym wapń i fluor. Zabieg pozwala znacznie zredukować ryzyko próchnicy i nadwrażliwości, przez co polecany jest nawet najmłodszym. 


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Następny artykuł
szczoteczka soniczna

Najlepsza szczoteczka soniczna – poznaj nasze TOP 10

Podobne artykuły
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej