profilaktyka stomatologiczna

Na czym polega profilaktyka stomatologiczna?

Anna Wiktor

Zdrowy uśmiech to marzenie niejednego z nas. Wiele osób wciąż jednak jak ognia unika dentystów. Tymczasem odpowiednia profilaktyka stomatologiczna może oszczędzić nam mnóstwa niepotrzebnych problemów i bólu. Jak często powinniśmy kontrolować stan uzębienia?

Piękny uśmiech – jak prawidłowo dbać o uzębienie w domu?

Nie da się ukryć, że regularne wizyty u dentysty pozwalają wykryć próchnicę w początkowej, a więc bardzo łatwej do wyleczenia fazie. Aby jednak uszkodzeń było jak najmniej, powinniśmy zadbać o prawidłową ochronę jamy ustnej w domu. Mimo coraz większej wiedzy oraz łatwej dostępności produktów do higieny, wciąż spora część osób zapomina o systematycznym szczotkowaniu zębów. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do powstawania głębokich ubytków. Po jakimś czasie zaczynają one sprawiać ciężki do zniesienia ból, a ich leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i niezwykle kosztowne. Aby więc oszczędzić sobie takich przeżyć, należy myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie, nie zapominając również o czyszczeniu języka. Szczotkowanie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty i odbywać się ruchem wymiatającym zanieczyszczenia z górnej powierzchni zęba ku dołowi. Należy zwrócić również uwagę na nacisk urządzenia. Zbyt lekko dociskając szczoteczkę, nie usuniemy wszystkich zabrudzeń, dociskając zbyt mocno, możemy z kolei uszkodzić dziąsła i spowodować krwawienie. Po nałożeniu pasty na szczoteczkę nie powinno się jej moczyć, ponieważ w ten sposób osłabiamy jej działanie. Podobnie z płukaniem jamy ustnej po umyciu. Dla wielu może wydawać się to szokiem, jednak po skończeniu szczotkowania nie należy tego robić. Woda zmywa bowiem wszystkie składniki (zwłaszcza fluor) dostarczone zębom wraz z pastą. Poza prawidłowym myciem warto również dokładnie nitkować zęby. Ma to na celu pozbycie się resztek jedzenia z miejsc, do których nie dotrze szczoteczka. Prawidłowa higiena jamy ustnej to duży krok w kierunku pięknego i zdrowego uśmiechu. Powinna być ona jednak uzupełniona regularnym przeglądem zębów u lekarza dentysty.

Sprawdź ofertę Estetique Wrocław!

Profilaktyczne wizyty u dentysty

Mimo dbałości o jamę ustną nie jesteśmy w stanie całkowicie zahamować powstawania kamienia nazębnego, a co za tym idzie próchnicy. Dlatego między innymi tak ważne są regularne wizyty u dentysty. W razie zauważenia czegoś niepokojącego nie należy czekać, tylko jak najszybciej udać się do gabinetu. Jeśli jednak wszystko wydaje nam się w porządku, warto zaplanować wizytę raz na pół roku. Podczas profilaktycznej wizyty dentysta jest w stanie dokładnie określić stan zdrowia jamy ustnej. Niektóre ubytki mogą być bowiem widoczne dopiero pod lampą, dzięki specjalnemu oświetleniu. Wczesne wykrycie pozwala natomiast na szybką i bezbolesną interwencję. Podczas profilaktycznej wizyty w gabinecie stomatologicznym często ma miejsce również usuwanie kamienia nazębnego. Na czym polega ten zabieg?

Usuwanie kamienia nazębnego – dlaczego jest tak istotne?

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która zaczyna tworzyć się po upłynięciu kilkudziesięciu godzin od mycia zębów. Niekiedy podczas szczotkowania nie jesteśmy w stanie dokładnie jej usunąć, przez co zaczyna się ona krystalizować. Kamień jest nieco ciemniejszy od naturalnego koloru zębów. Zalega najczęściej w miejscach, które najtrudniej doczyścić (przestrzenie międzyzębowe czy okolice dziąseł). Usuwanie kamienia nazębnego (skaling) polega na rozbiciu złogów za pomocą ultradźwięków i usunięciu ich z powierzchni zębów. Regularne wykonywanie zabiegu jest niezwykle ważne, ponieważ zalegający kamień może prowadzić do wielu poważnych chorób, w tym paradontozy

Zobacz wiecej tutaj: https://www.estetique-wroclaw.pl/higienizacja-zebow/usuwanie-kamienia-nazebnego-wroclaw/

Profilaktyka stomatologiczna – jakie zabiegi poza skalingiem warto wykonywać?

Poza regularnym usuwaniem kamienia nazębnego warto zdecydować się również na zabieg piaskowania. Specjalna piaskarka pozwala na usunięcie przebarwień i osadów. Po zabiegu skalingu i piaskowania polecane jest również lakierowanie (fluoryzacja). Polega ono na pokryciu zębów preparatem zawierającym wapń i fluor. Zabieg pozwala znacznie zredukować ryzyko próchnicy i nadwrażliwości, przez co polecany jest nawet najmłodszym. 


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Następny artykuł
szczoteczka soniczna

Najlepsza szczoteczka soniczna – poznaj nasze TOP 10

Podobne artykuły
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Polski dentysta w Paryżu to gwarancja komunikacji bez barier językowych i bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przywrócenie blasku Twojemu uśmiechowi nigdy nie było prostsze. Dowiedz się, jak profesjonalizm i zaangażowanie specjalistów mogą przekształcić Twoje doświadczenie stomatologiczne w stolicy Francji.
Czytaj więcej

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej

Proste zęby bez stałego aparatu – to możliwe!

Wady zgryzu mogą sprzyjać kompleksom, a nawet chorobom zębów przez ich osłabienie czy utrudniony dostęp do niektórych z nich. Leczenie tego rodzaju wad jest ogólnodostępne i daje trwałe efekty, jednak nie wszyscy chcą nosić stały aparat ortodontyczny i to zwykle przez co najmniej rok. Stałe aparaty mają charakterystyczny wygląd i nie zawsze są określane jako wygodne. Czy istnieje alternatywa? Jak najbardziej!
Czytaj więcej
pasta do aparatów na zęby

Trzy światy doskonałej pielęgnacji zębów: pasta ortodontyczna i inne specjalistyczne produkty od Dr. Liebe

W dzisiejszym świecie dbałość o zdrowie jamy ustnej jest nieodzownym elementem codziennej rutyny. Świadomość o konieczności utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do poszukiwania najlepszych produktów, które zapewnią skuteczną ochronę. Wiodącą marką, która oferuje trzy wyjątkowe specjalistyczne pasty, w tym pastę ortodontyczną Pearls&Dents, jest niemiecka firma Dr. Liebe, mająca na swoim koncie ponad 100-letnie doświadczenie na rynku higieny jamy ustnej.
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej