profilaktyka stomatologiczna

Na czym polega profilaktyka stomatologiczna?

Anna Wiktor

Zdrowy uśmiech to marzenie niejednego z nas. Wiele osób wciąż jednak jak ognia unika dentystów. Tymczasem odpowiednia profilaktyka stomatologiczna może oszczędzić nam mnóstwa niepotrzebnych problemów i bólu. Jak często powinniśmy kontrolować stan uzębienia?

Piękny uśmiech – jak prawidłowo dbać o uzębienie w domu?

Nie da się ukryć, że regularne wizyty u dentysty pozwalają wykryć próchnicę w początkowej, a więc bardzo łatwej do wyleczenia fazie. Aby jednak uszkodzeń było jak najmniej, powinniśmy zadbać o prawidłową ochronę jamy ustnej w domu. Mimo coraz większej wiedzy oraz łatwej dostępności produktów do higieny, wciąż spora część osób zapomina o systematycznym szczotkowaniu zębów. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do powstawania głębokich ubytków. Po jakimś czasie zaczynają one sprawiać ciężki do zniesienia ból, a ich leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i niezwykle kosztowne. Aby więc oszczędzić sobie takich przeżyć, należy myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie, nie zapominając również o czyszczeniu języka. Szczotkowanie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty i odbywać się ruchem wymiatającym zanieczyszczenia z górnej powierzchni zęba ku dołowi. Należy zwrócić również uwagę na nacisk urządzenia. Zbyt lekko dociskając szczoteczkę, nie usuniemy wszystkich zabrudzeń, dociskając zbyt mocno, możemy z kolei uszkodzić dziąsła i spowodować krwawienie. Po nałożeniu pasty na szczoteczkę nie powinno się jej moczyć, ponieważ w ten sposób osłabiamy jej działanie. Podobnie z płukaniem jamy ustnej po umyciu. Dla wielu może wydawać się to szokiem, jednak po skończeniu szczotkowania nie należy tego robić. Woda zmywa bowiem wszystkie składniki (zwłaszcza fluor) dostarczone zębom wraz z pastą. Poza prawidłowym myciem warto również dokładnie nitkować zęby. Ma to na celu pozbycie się resztek jedzenia z miejsc, do których nie dotrze szczoteczka. Prawidłowa higiena jamy ustnej to duży krok w kierunku pięknego i zdrowego uśmiechu. Powinna być ona jednak uzupełniona regularnym przeglądem zębów u lekarza dentysty.

Zobacz też:
Zakażenie zęba a śmierć, czyli do czego mogą prowadzić choroby zębów?

Sprawdź ofertę Estetique Wrocław!

Profilaktyczne wizyty u dentysty

Mimo dbałości o jamę ustną nie jesteśmy w stanie całkowicie zahamować powstawania kamienia nazębnego, a co za tym idzie próchnicy. Dlatego między innymi tak ważne są regularne wizyty u dentysty. W razie zauważenia czegoś niepokojącego nie należy czekać, tylko jak najszybciej udać się do gabinetu. Jeśli jednak wszystko wydaje nam się w porządku, warto zaplanować wizytę raz na pół roku. Podczas profilaktycznej wizyty dentysta jest w stanie dokładnie określić stan zdrowia jamy ustnej. Niektóre ubytki mogą być bowiem widoczne dopiero pod lampą, dzięki specjalnemu oświetleniu. Wczesne wykrycie pozwala natomiast na szybką i bezbolesną interwencję. Podczas profilaktycznej wizyty w gabinecie stomatologicznym często ma miejsce również usuwanie kamienia nazębnego. Na czym polega ten zabieg?

Usuwanie kamienia nazębnego – dlaczego jest tak istotne?

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która zaczyna tworzyć się po upłynięciu kilkudziesięciu godzin od mycia zębów. Niekiedy podczas szczotkowania nie jesteśmy w stanie dokładnie jej usunąć, przez co zaczyna się ona krystalizować. Kamień jest nieco ciemniejszy od naturalnego koloru zębów. Zalega najczęściej w miejscach, które najtrudniej doczyścić (przestrzenie międzyzębowe czy okolice dziąseł). Usuwanie kamienia nazębnego (skaling) polega na rozbiciu złogów za pomocą ultradźwięków i usunięciu ich z powierzchni zębów. Regularne wykonywanie zabiegu jest niezwykle ważne, ponieważ zalegający kamień może prowadzić do wielu poważnych chorób, w tym paradontozy

Zobacz wiecej tutaj: https://www.estetique-wroclaw.pl/higienizacja-zebow/usuwanie-kamienia-nazebnego-wroclaw/

Profilaktyka stomatologiczna – jakie zabiegi poza skalingiem warto wykonywać?

Poza regularnym usuwaniem kamienia nazębnego warto zdecydować się również na zabieg piaskowania. Specjalna piaskarka pozwala na usunięcie przebarwień i osadów. Po zabiegu skalingu i piaskowania polecane jest również lakierowanie (fluoryzacja). Polega ono na pokryciu zębów preparatem zawierającym wapń i fluor. Zabieg pozwala znacznie zredukować ryzyko próchnicy i nadwrażliwości, przez co polecany jest nawet najmłodszym. 

Zobacz też:
Apteka w ogrodzie, czyli Acmella oleracea

Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Następny artykuł
Światowy Dzień Uśmiechu

Światowy Dzień Uśmiechu

Podobne artykuły

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Czytaj więcej

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Czytaj więcej