Jazda samochodem po wizycie u dentysty

Jazda samochodem po wizycie u dentysty – co warto wiedzieć?

Anna Wiktor
Jazda samochodem po wizycie u dentysty nie zawsze jest bezpieczna. Dużo zależy jednak od rodzaju przeprowadzonego zabiegu stomatologicznego. Zobacz, co warto wiedzieć o bezpiecznym prowadzeniu pojazdu po wizycie u dentysty!

Po wizycie u dentysty nie zawsze dobrym pomysłem może jest wsiadanie za kółko. Czasami twoje zdolności prowadzenia pojazdu mogą być zaburzone. Zależy to jednak w dużej mierze od przeprowadzonego zabiegu oraz tego, czy podane zostały ci jakieś leki lub znieczulenie. Zawsze po wizycie powinieneś zasięgnąć rady stomatologa w kwestii bezpieczeństwa prowadzenia samochodu po wykonanych zabiegach. Chcesz dowiedzieć się więcej jeździe samochodem po wizycie u dentysty? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Prowadzenie samochodu po wizycie u dentysty – znieczulenie

Znieczulenie aplikowane przez dentystę może znacznie wpłynąć na twoją zdolność prowadzenia pojazdu. W przypadku znieczulenia miejscowego, które bardzo często jest stosowane np. przy usuwaniu zęba u dentysty, powinno się odczekać przynajmniej 2 godziny od zakończenia zabiegu. Pamiętaj jednak, że każdy organizm inaczej reaguje na podane środki, dlatego czasami warto wstrzymać się z prowadzeniem pojazdu przez jeszcze dłuższy czas. Czasami możesz czuć się dobrze po zabiegu, a mimo wszystko może wydarzyć się nieoczekiwana sytuacja na drodze. Warto mieć wtedy ubezpieczenie samochodu z Beesafe

Niektóre gabinety stomatologiczne oferują zabiegi przeprowadzane pod narkozą. Jest to skierowane głównie do osób, które wykazują bardzo silny opór przed leczeniem zębów. Po takim zabiegu kierowanie pojazdem jest wykluczone. Za kierownicę możesz wsiąść dopiero po 24 godzinach. Narkoza może spowodować znaczny spadek koncentracji oraz trudności w podejmowaniu szybkich decyzji. Czas reakcji po takim zabiegu może być znacznie wydłużony, a to wyklucza sprawne prowadzenie pojazdu. Zadbaj o to, by po zabiegu był z tobą dodatkowy kierowca, który pozwoli ci bezpiecznie i w spokoju wrócić do domu. Wypadek na drodze może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje finansowe i znacznie zwiększyć koszt ubezpieczenia OC w przyszłości.

Prowadzenie samochodu po usunięciu zęba

Usunięcie zęba jest jednym z zabiegów, po którym nie powinno się prowadzić pojazdu. Jest to spowodowane nie tylko tym, że podczas zabiegu wykorzystuje się środki znieczulające. Pacjent poddany usunięciu zęba może odczuwać stres, który może wpłynąć na jego zachowanie podczas prowadzenia pojazdu. Pacjent może przez swoją nieuwagę doprowadzić też do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Na zabieg usunięcia zęba warto wziąć ze sobą osobę, która pozwoli ci bezpiecznie wrócić do domu. Przed zabiegiem powinieneś zostać poinformowany o takiej konieczności. Nie ryzykuj wsiadania za kierownicę po usunięciu zęba! Konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo nieprzyjemne. 

Zapytaj dentystę, czy po zabiegu możesz prowadzić samochód!

Nie jesteś przekonany, czy powinieneś wsiadać do samochodu po zabiegu wykonanym w gabinecie stomatologicznym? Najlepiej będzie zapytać dentystę, ponieważ to on ma pełną wiedzę o zabiegu i może określić, czy może być to niebezpieczne. Jeżeli oceni on, że twój stan nie pozwala na prowadzenie pojazdu, to powinieneś zastosować się do jego zaleceń. Podczas bardziej skomplikowanych zabiegów warto mieć osobę, która zawiezie cię do domu. Możesz też zamówić taksówkę. Pamiętaj, by dbać o swoje bezpieczeństwo!

Ból zęba a prowadzenie pojazdu

Boli cię ząb? Nie siadaj za kierownicą! Wypadki spowodowane bólem zęba kierowcy zdarzają się całkiem często. Ból zęba to jeden z najsilniejszych bodźców dla organizmu. Jeżeli do tego zażyjesz środki przeciwbólowe, to twoja koncentracja oraz czas reakcji ulegną sporemu osłabieniu. Jeżeli musisz udać się do dentysty w związku z bolącym zębem, to zabierz ze sobą kierowcę lub skorzystaj z komunikacji miejskiej.

Po mniej inwazyjnych zabiegach stomatologicznych można kierować pojazdem. Jeżeli jednak dentysta wykorzystał środki znieczulające, to dla własnego bezpieczeństwa będziesz musiał wstrzymać się z prowadzeniem samochodu.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
leczenie zębów pod narkozą w gabinecie stomatologicznym

Leczenie zębów pod narkozą – cena zabiegu

Następny artykuł
hiperdoncja

Hiperdoncja − dodatkowy ząb. Czy nadliczbowy ząb może być niebezpieczny dla zdrowia?

Podobne artykuły

Proste zęby bez stałego aparatu – to możliwe!

Wady zgryzu mogą sprzyjać kompleksom, a nawet chorobom zębów przez ich osłabienie czy utrudniony dostęp do niektórych z nich. Leczenie tego rodzaju wad jest ogólnodostępne i daje trwałe efekty, jednak nie wszyscy chcą nosić stały aparat ortodontyczny i to zwykle przez co najmniej rok. Stałe aparaty mają charakterystyczny wygląd i nie zawsze są określane jako wygodne. Czy istnieje alternatywa? Jak najbardziej!
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej

Jak wybrać najlepszego ortodontę w Radomiu?

Wybór odpowiedniego ortodonty to kluczowy krok w procesie dbania o zdrowie jamy ustnej. W Radomiu, podobnie jak w innych miastach, dostępność specjalistów jest szeroka, co może utrudniać podjęcie decyzji. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać najlepszego ortodontę, dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze, jakie pytania warto zadać podczas pierwszej wizyty oraz jakie czynniki mogą wpłynąć na jakość leczenia ortodontycznego.
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej