Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Anna Wiktor
Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej dziecka

Każde dziecko rodzi się z kompletem zębów mlecznych, które jednak przez pierwszych kilka miesięcy pozostają niewidoczne. Ząbki znajdują się głęboko w dziąsłach, obudowują się szkliwem, podczas gdy w międzyczasie wykształcają się korzenie. Z dbaniem o higienę jamy ustnej nie należy czekać do ząbkowania i pojawiania się pierwszych mleczaków. Od pierwszych dni życia noworodka konieczne jest regularne mycie jamy ustnej, w szczególności dziąseł i języka. Robimy to po każdym karmieniu, przecierając dziąsła i język nawiniętą na palec gazą, zmoczoną w ciepłej, przegotowanej wodzie. Gdy zbliża się ząbkowanie, warto również wykonywać maluszkowi masaż dziąseł za pomocą specjalnej szczoteczki lub gumowej nakładki.

Jak dbać o pierwszy ząbek?

Pierwszy ząbek u maluszka poprzedza okres ząbkowania, który może trwać od kilku do kilkunastu dni, a czasem nawet miesięcy. Jako pierwsze na powierzchnię dziąseł wyrzynają się dolne siekacze, potem górne i kolejne zęby. Ząbkowanie jest cechą indywidualną, każde dziecko przechodzi je we własnym tempie. Nie ma powodów do niepokoju, jeśli na kolejne ząbki trzeba poczekać. Natomiast już od pierwszego należy włączyć do codziennej pielęgnacji szczotkowanie zębów.

Choć niektórzy rodzice uważają, że o mleczaki nie trzeba za bardzo dbać, bo i tak wypadną, takie myślenie jest dalekie od prawdy. Takiej samej pielęgnacji jak zęby stałe, wymagają zęby mleczne. Jak o nie dbać, aby rosły zdrowo i nie dopadła ich próchnica? Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, należy kupić specjalną szczoteczkę i pastę do zębów dla niemowląt i regularnie go czyścić, a później także kolejne ząbki. Pamiętajmy również o oczyszczaniu powierzchni języka, na której również mogą osadzać się resztki pokarmowe, będące idealną pożywką dla bakterii.

Właściwe nawyki procentują w przyszłości

Higiena jamy ustnej, zapoczątkowana i wdrożona już od pierwszych miesięcy życia pozwala na wykształcenie prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych. U małych dzieci należy myć zęby po każdym posiłku, szczególnie zwracając uwagę na ostatnie mycie przed spaniem. Po wieczornym szczotkowaniu zębów nie podajemy już dziecku nic do jedzenia, nawet jeśli ma to być mleko w butelce. Gdy maluch zasypia ze smoczkiem, to prosta droga do rozwoju próchnicy butelkowej, która w przyszłości zajmie najpierw wyrzynające się mleczaki, a następnie pojawiające się zęby stałe.

Dobra dieta na małe ząbki

Zęby u małych dzieci potrzebują do prawidłowego rozwoju odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych. Trzeba więc zadbać o dietę bogatą w to wszystko, co jest niezbędnym budulcem zębów. W codziennej diecie dziecka powinny znaleźć się produkty zawierające wapń i fluor, a także witaminy A, C i D. Równie ważne jak to, co powinno się znaleźć w diecie, jest to, czego należy unikać. Największym wrogiem dziecięcych zębów są cukry proste, które tworzą w jamie ustnej doskonałe warunki do rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł.

Należy ograniczyć słodkie przekąski, produkty zawierające sporo cukru, a także słodkie napoje. Nie powinno się dosładzać mleka ani kaszek, gdyż poprawa właściwości smakowych w żadnym stopniu nie rekompensuje zwiększonego ryzyka próchnicy, a także innych dolegliwości wynikających z niewłaściwej diety. Stan dziecięcego uzębienia warto też regularnie kontrolować u stomatologa – na pierwszą wizytę nigdy nie jest za wcześnie, a w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian, można je wyleczyć na etapie, gdy są niewielkie i nie powodują większych dolegliwości.

Treść promocyjna


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
polip miazgi

Polip miazgi zębowej – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Następny artykuł
szałwia na dziąsła

Szałwia na dziąsła – prozdrowotne działanie herbatki ziołowej

Podobne artykuły

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej